REKLAMA

Luzowanie obostrzeń. Minister zdrowia podał szczegóły

2021-04-21 15:40, akt.2021-04-21 16:13
publikacja
2021-04-21 15:40
aktualizacja
2021-04-21 16:13
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP

Od 26 kwietnia w 11 województwach wraca edukacja hybrydowa w klasach I-III. Rząd przywraca tu także działanie salonów urody, fryzjerskich i kosmetycznych.

 Chodzi o regiony:

 • podlaskie,
 • podkarpackie,
 • warmińsko-mazurskie,
 • lubelskie,
 • pomorskie,
 • lubuskie,
 • świętokrzyskie,
 • mazowieckie,
 • kujawsko-pomorskie,
 • zachodniopomorskie
 • małopolskie.

W pozostałych województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim obostrzenia będą utrzymane - poinformował minister podczas konferencji prasowej.

"Te województwa to między innymi takie regiony, gdzie ten wskaźnik zakażeń jest powyżej 35, ale nie był to jedyny parametr, który braliśmy pod uwagę; po prostu staraliśmy się wyodrębnić tę grupę województw, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza" - dodał. 

Majówka nie dla gastronomii i hoteli

W przyszłą środę rząd przedstawi bardziej szczegółowy plan otwierania różnych branż gospodarki w maju, w tym przywracanie funkcjonowania branży gastronomicznej, hotelarskiej czy innych branż, które do tej pory były objęte obostrzeniami.

Jeśli chodzi o plan dalszego postępowania m.in. przy otwieraniu branż gospodarki musimy brać pod uwagę jak będzie wyglądało dalsze tempo spadku liczby zakażeń; chcemy się temu przez tydzień przyjrzeć - zaznaczył szef MZ Adam Niedzielski. Taki plan - dodał - ma zostać przedstawiony w następną środę.

Pytany na konferencji prasowej o kolejne etapy odmrażania gospodarki w związku z m.in. planowanymi w restauracjach i w hotelach majowymi przyjęciami komunijnymi oraz "dlaczego jednak nie zdecydowano się na niehybrydową naukę", czyli powrót uczniów klas 1-3 do nauki stacjonarnej w szkołach, minister zapewnił, że w przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony szczegółowy "dalszy plan dłuższego postępowania".

"Jeśli chodzi o kwestie dalszego planu, to po pierwsze elementem bardzo poważnym, który musimy brać pod uwagę jest to, jak będzie wyglądało dalsze tempo spadku przede wszystkim liczby zakażeń, ale ona spada dosyć dynamicznie. Natomiast chcemy jeszcze przez ten tydzień przyjrzeć się, jak będzie wyglądała dynamika spadku przede wszystkim obłożenia bazy szpitalnej, ale również zgonów" - zaznaczył szef MZ.

Jak sprecyzował, "mamy takie ustalenie, że w najbliższą środę będziemy przedstawiali (...), jak będzie wyglądał taki plan dłuższego postępowania".

Odnosząc się do pytania o formę nauczania, szef MZ powiedział: "przede wszystkim bazujemy na modelach, które zwracają nam uwagę, że przywracanie edukacji jest bardzo wrażliwe, jeśli chodzi o generowanie kolejnego wzrostu liczby zachorowań, czyli - mówiąc kolokwialnie - potencjału wywołania czwartej fali". "Dlatego zaczniemy w tych miejscach, gdzie sytuacja epidemiczna jest stosunkowo najlepsza, i zaczniemy od tej najbardziej powiedziałbym bezpiecznej formy edukacji" - powiedział minister Niedzielski.

Minister dodał, że Dodał, że w tym planie będzie również odniesienie do kwestii komunii, wesel i innych tego typu uroczystości. "Zgodnie z tym duchem, który już częściowo mamy, jeśli chodzi o ten limit uprawiania sportu, który już zastosowaliśmy w wysokości 25 osób, więc od takiego limitu na pewno będziemy zaczynali" - podkreślił Niedzielski. 

Po weekendzie majowym rząd najprawdopodobniej otworzy instytucje kultury - poinformował w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w pierwszej kolejności luzowanie obostrzeń dotyczyć też będzie obiektów sportowych. 

Decyzje w sprawie noszenia maseczek na świeżym powietrzu - za tydzień

Decyzje w sprawie noszenia maseczek na świeżym powietrzu są rozpatrywane, prawdopodobnie decyzja w tej sprawie będzie podjęta za tydzień - powiedział w środę na konferencji prasowej w Warszawie minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Tak, oczywiście, rozmawiamy i dyskutujemy na ten temat" - odpowiedział minister pytany o decyzje w sprawie niestosowania maseczek w wolnej przestrzeni.

"Tutaj zarówno bierzemy pod uwagę pewien aspekt związany z nowymi badaniami, które się pojawiają i dotyczą określenia ryzyka transmisji wirusa na zewnątrz" - zaznaczył Niedzielski. Dodał, że brane są również pod uwagę aspekty związane z łatwością egzekucji prawa.

Jak podkreślił, głównym kryterium, czy maseczki będą noszone na zewnątrz "będzie po prostu częstotliwość zakażeń, zachorowań i w perspektywie tego tygodnia, czyli w przyszłą środę również odniesiemy się do tego zagadnienia".

Na dziś, z mojego punktu widzenia, zniesienie obowiązku noszenia maseczek na powietrzu jest ryzkiem nieakceptowalnym - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że częstotliwość obecności wirusa mierzona liczbą nowych zakażeń musi być niższa.

Szef MZ pytany na konferencji prasowej, czy luzowanie restrykcji nie przyczyni się do powstania czwartej fali koronawirusa podkreślił, że właśnie dlatego decyzje w sprawie obostrzeń są podejmowane "z dużą dozą ostrożności".

W kontekście noszenia maseczek na świeżym powietrzu minister wyjaśnił, że obowiązek ten wynika m.in. z ochrony przed transmisją wirusa. "Na zewnątrz mamy do czynienia z różnymi sytuacjami. Mamy sytuację spaceru po pustych ulicach, ale to jedocześnie może być sytuacja, że poruszamy się w mieście, gdzie jest bardzo dużo ludzi i jest tłok" - wskazał.

Zdaniem ministra zdrowia na ten moment obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu nie może być zniesiony.

"Będziemy czekali aż częstotliwość obecności wirusa mierzona liczbą nowych zakażeń będzie na tyle niska, że to ryzyko będzie akceptowalne. Na dziś, z mojego punktu widzenia, zniesienie maseczek na powietrzu jest ryzkiem nieakceptowalnym" - powiedział Niedzielski.

Czwarta fala? Bierzemy pod uwagę ryzyko

Bierzemy pod uwagę ryzyko pojawienia się czwartej fali pandemii Covid-19, która może być spowodowana pojawianiem się nowych mutacji wirusa, nieobjętych zakresem ochrony szczepiennej - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na środowej konferencji prasowej szef MZ zapewnił, że rząd bierze pod uwagę ryzyko pojawienia się czwartej fali pandemii Covid-19. "To ryzyko jest definiowane przede wszystkim w kontekście pojawiania się nowych mutacji wirusa, które mogą być nieobjęte zakresem ochrony szczepiennej" - mówił.

"Jeżeli popatrzymy na działanie Wielkiej Brytanii, która ogranicza loty z Indii, gdzie pojawiła się nowa mutacja, czy na działanie władz francuskich, które ograniczają loty z Gujany Francuskiej, gdzie jest bardzo spopularyzowana mutacja brazylijska - to widać, że to są te dwa główne zagrożenia, które w naszej przestrzeni mogą wygenerować falę kolejną" - wskazywał Niedzielski.

Zapowiedział, że rząd - przygotowując się do ewentualnej czwartej fali epidemii - zamierza utrzymać infrastrukturę szpitali tymczasowych. "Będziemy chcieli zdefiniować takie pary w każdym województwie, gdzie będzie szpital jednoimienny, pod którego auspicjami będzie działał szpital tymczasowy, niezależnie od poziomu zachorowań w najbliższym czasie. Perspektywa utrzymania tych szpitali na pewno musi dotrzymać do września" - powiedział szef resortu zdrowia.

Podkreślił, że "inne konkretne działania to kwestia logistyki i zaopatrzenia w leki i w tlen - bo to są bardzo ważne elementy walki z koronawirusem w tej chwili".

"Bardzo ważnym zagadnieniem jest również sekwencjonowanie genomu wirusa, czyli badanie z jakimi mutacjami mamy do czynienia" - podkreślił Niedzielski. Poinformował też, że w tej chwili w Polsce dominującą postacią jest brytyjska mutacja koronawirusa, zidentyfikowano także mutację południowoafrykańską i nigeryjską. "Brazylijskiej jeszcze nie zidentyfikowaliśmy" - dodał.

Środowe dane o zakażeniach - komentarz ministra

- Dzisiejsza liczba zakażeń oznacza kontynuację trendu spadkowego - mówi Adam Niedzielski. - Poprawia się sytuacja w szpitalnictwie. Przez tydzień obłożenie łóżek zmniejszyło się o 3 tys. - dodał. - Pewne apogeum jeśli chodzi o liczbę zakażeń trzeciej fali mamy za sobą - mówi minister.

- Cały czas jednak zarówno poziom zakażeń, jak i hospitalizacji utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Jednak apogeum jeśli chodzi o liczbę zgonów mamy również za sobą - dodał.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 13 926 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarło 740 osób. Ostatniej doby wykonano ponad 80 299 testów na obecność koronawirusa.  W szpitalach przebywa 30 706 chorych z COVID-19, a 3265 z nich jest podłączonych do respiratorów – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Aktualne obostrzenia obowiązujące w kraju:

 • Handel: wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 są zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
 • W miejscach kultu religijnego obowiązuje nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
 • Salony fryzjerskie i kosmetyczne z zakazem działalności
 • Sport – tylko zawodowy: Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.
 • Utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
 • Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie czy w kościele.
 • Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
 • Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
 • Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
 • W zgromadzeniach może uczestniczyć max. 5 osób (w ramach limitu nie są zaliczane osoby, które odbyły szczepienie)
 • Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
 • Targi, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie online.
 • Zamknięte hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych)
 • Edukacja: nauka zdalna dla klas I-III szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych
 • Teatry, muzea, galerie sztuki zamknięte (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online); nie działają także kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
 • Baseny pozostają zamknięte (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
 • Zamknięte sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie kluby fitness i siłownie, obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

KWS, BPL, PAP

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
1984
Po przeczytaniu tytułu myślałem, że wreszcie poszli po rozum do głowy. Ale nie, dalej rżną to co JKM z mównicy powiedział. To ma być luzowanie? W kawale o kozie rabina było znacznie większe. Przytoczę tylko dwa fakty pokazujące jak nic a nic nie jażą:
1) Ciągle słyszę o falach wywołanych powrotem dzieci do
Po przeczytaniu tytułu myślałem, że wreszcie poszli po rozum do głowy. Ale nie, dalej rżną to co JKM z mównicy powiedział. To ma być luzowanie? W kawale o kozie rabina było znacznie większe. Przytoczę tylko dwa fakty pokazujące jak nic a nic nie jażą:
1) Ciągle słyszę o falach wywołanych powrotem dzieci do szkół. Ale jesienna była ok. miesiac po powrocie czyli ciut za póżno. A wiosenna nierówno rozłożona: najpierw gwałtowny wzrost w Warmińsko-Mazurskim, dwa tygodnie później Pomorskie, Mazowiecie i dopiero po miesiacu reszta kraju. A dzieci do szkół wróciły w tym samym terminie czyli coś wyraźnie sie nie klei... Za to czynnikiem łączącym II-gą i III-cią falę było pojawienie się nowych mutacji (europejska i angielska) przy pogarszajacej sie pogodzie.
2) W Warmińsko-Mazurkim obecnie jest poniżej 25 zachorowań na 100 tys czyli zasługuje na żółtą strefę bez maseczek na ulicy i z otwartą gastronomią oraz hotalami. Dla regionu turystycznego to być albo nie być, a oni sie zastanawiają co zrobić na majówkę? Przed rokiem panikowali i nic nie było. Po każdych świętach panikują i nic. Mało tego, w tym województwie ilośc osób na kwarantannie jest na poziomie początku października czyli PRZED II-gą falą! I ciagle spada co oznacza, że wyraźnie osiagnieto tam odpornosć stadną. Pomorskie (i kilka innych) województw ma niewiele gorsze wskaźniki i "żółtą sterefę" osiagną lada dzień. BEZ RYZYKA WZROSTU bo coraz mniej osób na kwarantannach!

Ale nawet gdyby w/w i podobne fakty walnęły ministra i "eksperta" Horbana w łeb to i tak nie zrozumieją swojego błędu. Kowidianizm to ciężka choroba upośledzajaca zdolnośc logicznego myslenia. I nie epatujcie iloscią zmarłych tylko podajcie ilu przypisano kod U07.2 czyli brak pozytywnego wyniku testu!
bha
Cóż..... Tylko dzisiaj prawie 13000 tyś zachorowań oraz ponad 700 zgonów!!! Niestety taki jest fakt, więc tylko luzować do krótkowzrocznego na chwilę powrotu do NIBY normalności???.
waran666
W morde jeża trzeba jechać do innego województwa, żeby się ostrzyc ehhh. Genialny pomysł na obniżenie mobilności ludzi, wprost genialny.
stachsgh
Ale nami sobie grają jak chcą, masakra.
Lepiej niech dadzą Nam żyć a sobie niech pograją...
https://www.youtube.com/watch?v=GKSmsvWXuKA
harrytracz
Ale bym cie posadził w pierdlu !
Pozdrawiam ze Śląska :)
zenonn
Czyli w tym roku zniesienia plandemii nie będzie.
Lato przyszłego jako termin zakończenia Pandemia1 i rozpoczęcia Pandemia2 jest prawdopodobne?

Ekonom MZ ma wiedzę o wirusach?
Fuj
iluminata
Za okupacji żydowskiej ciężko w Polsce się żyje...
jes
Otwierasz lodówkę a tam żyd? :)
carlito1
A mnie to walą te ich chore mokre sny...

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki