REKLAMA

Mercator nadal mocno tanieje. Inwestorzy reagują na skup akcji i wyniki

Michał Żuławiński2021-04-21 09:23analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-21 09:23
Mercator

Kolejny dzień przynosi kolejne silne spadki cen akcji Mercatora. Jedna z gwiazd covidowej hossy w czasie trwającej fali wyprzedaży straciła już ponad 20 proc.

Na początku środowej sesji akcje Mercator Medical taniały o ponad 7 proc. Wszystko wskazuje na to, że spółka z Krakowa zanotuje dziś siódmą spadkową sesję z rzędu – obecnie skumulowana skala przeceny (liczona od ceny zamknięcia z ubiegłego poniedziałku) sięga już ponad 20 proc.

Warto dodać, że zaledwie miesiąc temu Mercator wszedł do WIG20, zastępując Alior Bank – ostatnie notowanie poza elitarnym gronem producent rękawic medycznych zakończył na poziomie 389 zł. Z kolei w przypadającym na październik szczycie Mercator notowany był nawet powyżej 700 zł.

/ Bankier.pl

Dzisiejsze spadki Mercatora można wiązać z reakcją inwestorów na dwa ważne komunikaty spółki. Jeszcze wczoraj przed zakończeniem sesji opublikowano treść uchwał podjętych w czasie wtorkowego walnego zgromadzenia. Największe emocje budził zapis dotyczący upoważnienia zarządu do przeprowadzenia skupu akcji własnych. Na cel ten ma zostać przeznaczony cały jednostkowy zysk netto za 2020 r. (312 mln zł), zaś cena w skupie ma być nie niższa niż 500 zł i nie wyższa niż 770 zł. O tym, dlaczego Mercator zdecydował się na skup akcji zamiast na dywidendę, pisaliśmy w marcowym artykule.

Drugą wiązkę istotnych informacji płynących ze spółki stanowiły jej szacunkowe wyniki za I kwartał 2021 r. Skonsolidowany zysk netto wyniósł 287,4 mln zł wobec 20,6 mln zł rok wcześniej i 348,6 mln zł kwartał wcześniej. Z kolei skonsolidowane przychody ze sprzedaży Mercatora wyniosły w pierwszym kwartale 552,1 mln zł wobec 202,8 mln zł w pierwszym kwartale 2020 roku oraz 652,2 mln zł w czwartym kwartale 2020 roku.

Mercator Medical to jedna z najpopularniejszych spółek wśród użytkowników Bankier.pl – obecnie w rankingu popularności zajmuje drugie miejsce, tuż za CD Projektem. W ubiegłym roku była ona bohaterem jednego z odcinków cyklu „Tour de spółki”, w ramach którego przybliżaliśmy tajniki produkcji rękawic medycznych w fabrykach Mercatora.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
lukaszslask
2Moze mi to ktos wyjasnic??
Klienci Frankowi wygrywaja rozprawy,co w takim razie z Nieruchomosciami,jezeli Bank oddaje pieniadze za nie,to Nieruchomosci staja sie wlasnoscia Banku??
Czyli Banki pomimo przegranej beda posiadac Nieruchomosci w cenie z przed 15 laty???To chyba nie zbiednieja,bo trudno,zeby Klient dostal i kase
2Moze mi to ktos wyjasnic??
Klienci Frankowi wygrywaja rozprawy,co w takim razie z Nieruchomosciami,jezeli Bank oddaje pieniadze za nie,to Nieruchomosci staja sie wlasnoscia Banku??
Czyli Banki pomimo przegranej beda posiadac Nieruchomosci w cenie z przed 15 laty???To chyba nie zbiednieja,bo trudno,zeby Klient dostal i kase i nieruchomosc,czyli 700 tys Rodzin na bruk???A Banki bawia się w Otodom?
greatmongo
Nieruchomosc nigdy nie byla banku. Po prostu umowa pozyczki nie dziala i jest anulwowana
lukaszslask odpowiada greatmongo
No to jak jest anulowana to Klient musi zwrocic pieniadze lub Nieruchomosc??!!Bo chyba nie wyobrazasz Sobie,ze zostawi nieruchomosc i jeszcze dostanie pieniadze z powrotem??
lukaszslask
Nie ma przyszlosci,bo Zarzad zachlanny i patrzy na Siebie,kto zabroni Prezesowi wziasc milion premii przy takich wynikach???A Akcjonariusze przy najwyzszej wycenie i wynikach figa z makiem,no to akcje poleca na leb na szyje.......
jacek-19
A kto przy zdrowych zmyslach placi za 1 akcje fabryki gumowych rekawiczek 700 zl ?
428ustka
silne wzrosty na GPW sorki taki zarcik
janekmaly
tak to już jest na GPW, spółka która przynosi setki milionów złotych zysku zniżkuje, natomiast wydmuszki do góry

Świetna spółka z przyszłością i konkretnym produktem.
muffin
Przepraszam, ale dla kogo ten zysk? Prezes już pokazał, że nie będzie się z nikim dzielił.
jes
Świetnie rozumiesz giełdę i wycenę spółek jak i wartość dla akcjonariuszy.
jacek-19
Świetna spółka z przyszłością i konkretnym produktem. - ? Od kiedy inwestujesz (bo na gieldzie sie nie gra i nie jest sie graczem- grac to mozna sobie w karty) na gieldzie ? Ta spolka jakby produkowala kondomy to mialaby wieksza przyszlosc !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki