REKLAMA
DZIEŃ UE

W sklepach spożywczych coraz drożej

2021-08-18 07:12
publikacja
2021-08-18 07:12

W lipcu br. średnie ceny w sklepach spożywczych wzrosły o 12 proc. rok do roku, w porównaniu do czerwca br. ceny wzrosły o 3,5 proc. - wynika z "Indeksu cen w sklepach detalicznych I-VII 2021". W ciągu roku produkty tłuszczowe zdrożały o blisko 40 proc, mięso o ponad 30 proc. - podano.

W sklepach spożywczych coraz drożej
W sklepach spożywczych coraz drożej
fot. Mlnp / / Shutterstock

Z cyklicznej ogólnopolskiej analizy, prowadzonej przez UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupę AdRetail wynika, że po przeanalizowaniu 80 tys. cen w lipcu średnie ceny w sklepach były wyższe o 11,9 proc. w porównaniu do lipca ub. roku, z kolei w zestawieniu z czerwcem tego roku, zakupy zdrożały średnio o 3,5 proc.

Podano, że na 12 sprawdzonych kategorii produktowych w lipcu 2021 r. aż 8 miało wyższe ceny rdr. Najbardziej poszły w górę produkty tłuszczowe – o 38,3 proc., mięso – 32,6 proc., art. sypkie – 15 proc., oraz nabiał, który zdrożał o 14,8 proc. Wśród 4 kategorii produktów, które odnotowały spadki, pojawiły się owoce z wynikiem - 16,6 proc., napoje, które staniały o 6,3 proc., inne art. (karmy dla zwierząt, pieluchy) ze spadkiem cen o 3,5 proc., oraz dodatki spożywcze – 3,4 proc. w dół.

Według współautora badania z centrum analiz Grupy AdRetail Karola Kamińskiego w przypadku produktów tłuszczowych, mięsa i nabiału podwyżkom sprzyjają wysokie ceny na rynkach surowców rolnych w tych kategoriach. "Natomiast spadki, szczególnie widoczne w przypadku owoców, mają źródło w tym, że ostatnio był nieco mniejszy popyt na produkty o wysokich walorach zdrowotnych niż rok temu" – wskazał.

Podał, że wśród konkretnych produktów liderem podwyżek rok do roku jest cielęcina, która poszła w górę o 66,4 proc. Wyraźne wzrosty odnotowały też takie artykuły, jak olej – o 55,1 proc., a także mąka – o 43,9 proc. Natomiast najgłębsze spadki cen dotyczyły jabłek 79,6 proc., potaniały też ogórki o 24,7 proc.

Według Kamińskiego sieci handlowe mogły sobie pozwolić na znaczącą obniżkę cen jabłek, ponieważ zapasy owoców były ostatnio dużo większe niż rok wcześniej. "Ponadto branża zapowiada, że tegoroczne zbiory mogą być lepsze niż poprzednio" – dodał.

Jak ocenił analityk Hiper-Com Poland Michał Majszczyk, praktycznie nieprzerwany wzrost cen na przestrzeni roku można tłumaczyć narastającymi obciążeniami nakładanymi na przedsiębiorców. "Oni z kolei w znacznym stopniu przerzucają nowe zobowiązania na konsumentów, co skutkuje podwyżkami" - wskazał.

Kamiński dodał, że patrząc realnie na sytuację rynkową, uważa, że w II półroczu br. średnie podwyżki nadal będą zauważalne. "Z miesiąca na miesiąc ceny będą rosły nawet o 4-5 proc., jeśli jednak nastąpi nagły wzrost zachorowań na COVID-19, wówczas ta prognoza pogorszy się o dodatkowe 2 proc." – szacuje ekspert.

Według autorów "Indeks cen w sklepach detalicznych" pokazuje średnią wartość cenową notowaną miesiąc do miesiąca od stycznia do początku czerwca 2021 r. w rozłożeniu na 12 kategorii (pieczywo, nabiał, mięso, owoce, warzywa, produkty sypkie, produkty tłuszczowe, dodatki spożywcze, używki, napoje, chemia gospodarcza i inne art.) oraz 45 produktów. Do porównania łącznie zestawiono prawie 2 tys. marek, w tym blisko 80 tys. cen detalicznych. Badaniem objęto wszystkie na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry, działające w 16 województwach.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
hfjdj
Będziemy mieć tutaj gruba, drugą Turcje albo cholera wie co.
demeryt_69
Prędzej Kolumbię z czasów Pablo Escobara :)
demeryt_69
ANALitycy, badacze (po Wolscy riserczerzy), pismaki ... wszyscy śledzą rynek, badają w trosce o nas? Nie, robią to dlatego, bo tylko taką tyrkę mogli dostać po swoich 'studiach' - jakość informacji jaką zalewa media spada 20% r/r :)

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Będziesz dalej wklejać swój SPAM, ot co będzie się działo :)
carlito1
Czekajta na nowy wał :) ja już zapowiedziałem klientom, że od stycznia ceny w górę o co najmniej 9% ... No chyba że ktoś naiwny myślał, że wezmę na siebie socjalistyczne pomysły rządu... Więc jak ktoś coś chce zrobić to radzę w tym roku... Ale z tego co wiem to w budownictwie wolnych terminów już nie ma....
demeryt_69
"Jak ocenił analityk Hiper-Com Poland Michał Majszczyk, praktycznie nieprzerwany wzrost cen na przestrzeni roku można tłumaczyć narastającymi obciążeniami nakładanymi na przedsiębiorców" - uwielbiam takie ANALizy :)

po_co
Zastanowiłeś się może przez chwilę ile regulacji co roku nakłada się na przedsiębiorców?
Jedną z najpoważniejszych była blokada sprzedaży która objęła prawie cały poprzedni rok. Przemysł to naczynia połączone, jeżeli przestaje opłacać się produkować masowo alkohol (na przykład) to rosną również ceny alkoholi technicznych które
Zastanowiłeś się może przez chwilę ile regulacji co roku nakłada się na przedsiębiorców?
Jedną z najpoważniejszych była blokada sprzedaży która objęła prawie cały poprzedni rok. Przemysł to naczynia połączone, jeżeli przestaje opłacać się produkować masowo alkohol (na przykład) to rosną również ceny alkoholi technicznych które bardzo często produkowane są w tych samych miejscach.
Jeżeli ogranicza się produkcję tworzyw sztucznych to rosną ceny medykamentów, bo fabryka która produkowała miliard plastikowych kubków mogła wliczyć w koszty produkcję stu tysięcy kubków dla szpitali, dzisiaj gdy produkują wyłącznie kubki dla szpitali muszą podnieść cenę.

Nowe podatki to również regulacje nakładane na przedsiębiorców które wliczane są od początku łańcucha produkcyjnego. Rolnik bardzo często przejmuje koszty na siebie ale kolejni pośrednicy już nie, a rosnące koszty pracy (czyli zarobki i podatki) przerzucane są na klientów.
W dodatku pojawiły się nowe przepisy sanitarne które również odbijają się w cenie.
demeryt_69
Wystarczy śledzić tzw. promocje i oferty sklepów ... w jakim celu media sieją taką panikę?
po_co
Nawet przy w miarę stabilnej sytuacji gospodarczej obecnie łańcuch rąk które po drodze między klientem, a producentem, dokładają swoje marże jest tak długi, że podwyżki są po prostu nieuniknione.

Nawet jeżeli pośredników jest relatywnie niewielu to każdy z nich ma osobny pakiet norm, standardów i certyfikatów które musi spełnić
Nawet przy w miarę stabilnej sytuacji gospodarczej obecnie łańcuch rąk które po drodze między klientem, a producentem, dokładają swoje marże jest tak długi, że podwyżki są po prostu nieuniknione.

Nawet jeżeli pośredników jest relatywnie niewielu to każdy z nich ma osobny pakiet norm, standardów i certyfikatów które musi spełnić i za które musi zapłacić.

Jeszcze nie tak dawno temu można było pojechać do młyna i zmielić mąkę - dziwne, prawda? Dzisiaj jest to niemożliwe bo wcześniej trzeba pochwalić się odpowiednimi papierami.
Można było hodować trzodę na własny użytek, dzisiaj nawet taki świniak musi mieć kolczyk.
Jajka to były jajka, a dzisiaj trzeba mierzyć czy kloaka kury ma odpowiednie wymiar żeby czasem nie wyszedł z niej banan albo ślimak.

Do tego dochodzi inflacja popędzana wprowadzaniem kolejnych norm. Pracuję w przemyśle, co prawda elektronicznym ale nie zmienia to w tym temacie zupełnie nic, z roku na rok przybywa coraz więcej norma które należy spełnić. Każda z nich to koszt 10-20 tys. złotych za certyfikat na produkt, jeżeli w katalogu jest 100 produktów to łatwo policzyć ile kosztują badania i certyfikacje.
Każda zmiana wymusza kolejna certyfikację, np. gdy skończy się materiał z którego produkowane są śruby i trzeba użyć innych śrub to certyfikacja ponownie kosztuje 10-20 tys. zł.

Oczywiście wiele małych i średnich firm może unikać tych procedur (nielegalnie ale ze świadomością braku kontroli), do czasu gdy ich sprzedaż nie zacznie przekraczać pewnych kwot. Niedawno urzędnik prowadzący kontrolę sam przyznał, że nie jest zainteresowany firmami z obrotami poniżej 100 mln złotych bo jaką karę może na nie nałożyć? Duża firma to dużo dziur w dokumentacji i duża kara.

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki