REKLAMA

W poniedziałek prezydent podpisze ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych

2018-11-18 16:34
publikacja
2018-11-18 16:34

Prezydent Andrzej Duda ma w poniedziałek uroczyście podpisać ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, zakładającą utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Uroczyste podpisanie tej ustawy oficjalnie zapowiedziała Kancelaria Prezydenta.

Pracownicze Programy Kapitałowe mają dotyczyć, według szacunków rządu, który przedłożył projekt ustawy, ok. 11,5 mln pracowników i mają zapewnić dodatkowe oszczędności dla przyszłych emerytów, po ukończeniu przez nich 60. roku życia.

Ustawa zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy. Dotyczy osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dopłacałby składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. W efekcie maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika mogłaby wynosić 8 proc.

Jak PPK będą inwestowały nasze pieniądze?

Prywatne, dobrowolne, automatyczne, kapitałowe – to główne cechy Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tak program zaprezentował rząd. A jak to wszystko będzie wyglądało w praktyce?

Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK będzie mogła wynosić mniej niż 2 proc. wynagrodzenia, ale nie mniej niż 0,5 proc. wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Poza tym obowiązywałaby coroczna dopłata z budżetu w wysokości 240 zł, a ponadto państwo dawałoby dodatkową "opłatę powitalną" w wysokości 200 zł.

Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym vacatio legis. Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 r. Podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób - od 1 stycznia 2020 r., a firmy zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1 lipca 2020 r. Pozostałe podmioty będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni termin obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów publicznych.

Program PPK będzie prowadzony przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, zakłady ubezpieczeń i Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Gdy ktoś osiągnie 60. rok życia, będzie mógł wypłacić zgromadzone środki jednorazowo, choć wtedy 75 proc. z nich będzie opodatkowane. Jeżeli kwota ta będzie wypłacana w miesięcznych ratach przez 10 lat, nie będzie opodatkowana.

Ustawa zakłada także, że podmioty prowadzące PPK, czyli Towarzystwa funduszy inwestycyjnych, PTE, pracownicze towarzystwa emerytalne lub zakłady ubezpieczeń będą wnosić na rzecz PFR miesięczną opłatę za prowadzenie ewidencji PPK oraz innych obowiązków. Opłata ta nie może być jednak wyższa niż 0,01 proc. w skali roku łącznej wartości aktywów netto wszystkich funduszy zdefiniowanej daty, zarządzanych przez wybraną instytucję finansową. (PAP)

pś/ mkr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
h-b
Przy cały czas coraz szybciej Ogromnie rosnącym długu całego Kraju już ponad 1 Bilion 100 Miliardów złotych ! - to co będzie za 10 ,20 ,30 jest niestety coraz mocniej Patykiem na wodzie pisane.
loosac
Panstwo to ostatnie miejsce na swiecie ktoremu chcial bym powierzyc jakiekolwiek oszczednosci.
antek10
Skoro to takie dobre (wg nich) to dlaczego wszystkich zapisują automatycznie? Wg mnie jak się im kasę wpłaci to się ją zobaczy jak świnia niebo. Na OFE Polacy się przekonali jak zmienne mogą być losy pieniędzy trzymanych pod łapą polityków.
search
Dlaczego nie pisza ze 25% kazdemu zabiora na FRD i przepadnie na amen. Donald przynajmniej zapisal cyferki w zus na subkoncie 1 do 1 a tu mma byc lepie bo 1 =0,75 to jest wlasnie dobra zmiana. Im wiecej oszczedziles tym wiecej ci zabierzemy.
xemir
Jesteś chyba naiwny sądząc, że te zapisane cyferki coś znaczą dla kogoś, komu Państwo ma "coś wypłacić" za 20-30 lat.
Sami to zresztą otwarcie przyznają, że obecny model nie udźwignie za 2-30 lat obecnego poziomu wypłat, nawet jeśli przez te 20-30 lat będzie tak dobrze, jak jest obecnie.
loosac
Bedzie jak z OFE: jedna partia uchwali PPK, nastepna znacjonalizuje bo dziura w budzecie xD
arfeneusz
ups, błąd
ekonomiczny-wojownik.pl/blog-finansowy/pracownicze-plany-kapitalowe-czyli-nowa-emerytura/
arfeneusz
i bardzo dobrze, że podpisze
ekonomiczny-wojownik.pl/wp-admin/post.php?post=2459&action=edit
ajwaj
WOW
a zlosliwi mówia, ze PAD nic nie robi :)
Bo przeciez (czasem) cós podpisuje
enta
to sobie wybrał termin,w otoczeniu afery knf i panicznej niemal wyprzedaży banków.lepiej trafić nie można,brawo wy

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki