W co warto inwestować w listopadzie?

Październik upłynął na rynkach kapitałowych pod znakiem względnego spokoju. Rynki akcyjne w tym czasie nie cechowały się szczególnie dużą zmiennością. Mimo tego indeks szerokiego rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie od początku miesiąca aż do minionego czwartku wzrósł o 3,3%. W tym samym czasie WIG20 wzrósł aż o 5%, podczas gdy MWIG40 i SWIG80 zmieniły się odpowiednio o 1,1% oraz -0,6%. Odnotowany wzrost wartości WIG20 pozwolił temu indeksowi na częściowe odrobienie strat z poprzednich miesięcy, ale należy pamiętać, że narastająco od początku roku nadal jest on na minusie.

Wskazywana przez mnie miesiąc wcześniej relatywna siła mniejszych i średnich podmiotów względem giełdowych blue chipów nie zdołała się utrzymać w mijającym miesiącu. W październiku to duże spółki generowały największe stopy zwrotu, a inne spółki pozostawały tym razem w ich cieniu. W październiku dynamicznie zwyżkowały m. in. akcje spółek energetycznych, które w miesiącach wcześniejszych zostały bardzo mocno przecenione. Ponieważ ryzyka, które przyczyniły się do przeceny spółek z udziałem Skarbu Państwa, nadal istnieją, dlatego ostatnie ruchy wzrostowe należy przede wszystkim interpretować w kategorii korekcyjnego odbicia.

W poprzednim miesiącu pisałem również o możliwych korektach spadkowych na rynku amerykańskim S&P500 oraz na rynku cukru. Oba przewidywania sprawdziły się, choć skala zaobserwowanych spadków zarówno w jednym jak i drugim przypadku była niewielka. Od początku miesiąca do ostatniego czwartku włącznie S&P500 spadł o 1,6% natomiast ceny cukru na rynkach światowych zniżkowały o 1,4%.

Aktualnie rynki finansowe z dużą uwagą śledzą rozwój sytuacji w Stanach Zjednoczonych pod kątem możliwego wyniku zbliżających się wyborów prezydenckich. Pomimo, że szanse na zwycięstwo reprezentującej demokratów Hillary Clinton wydają się znacznie większe od przypisywanych Donaldowi Trumpowi, to jednak uczestnicy rynku bez wątpienia do końca z zapartym tchem śledzić będą toczącą się batalię. Towarzysząca temu niepewność może przyczynić się do spadku aktywności inwestorów w najbliższych dniach.

W przypadku polskiej gospodarki w ostatnim miesiącu mieliśmy do czynienia ze zdecydowaną przewagą publikacji negatywnych informacji makroekonomicznych. Po raz drugi z rzędu już kiepskie dane zanotowane zostały w przypadku salda bilansu handlowego. Z kolei wysoki spadek wartości produkcji budowlano-montażowej na stałe wpisał się już w polski krajobraz gospodarczy obecnego roku. Niską dynamiką wykazała się również sprzedaż detaliczna, która na razie wydaje się być odporna na oddziaływanie programu 500+. Pewnym optymizmem napawać może stosunkowo dobry ostatni odczyt indeksu PMI. Szansą na poprawę sytuacji gospodarczej w Polsce jest dobra kondycja ekonomiczna naszego głównego partnera handlowego, Niemiec. Gospodarka niemiecka po raz kolejny zanotowała wysoką nadwyżkę w handlu zagranicznym, ponadto bardzo wysokie odczyt miał indeks niemieckiego PMI.

Przegląd potencjalnych możliwości inwestycyjnych przeprowadzony zostanie, podobnie jak i poprzednio, w podziale na rynek polski, indeksy światowe i rynek towarowy.

Polski rynek akcji - możliwy rajd św. Mikołaja

Przełom roku zwykle kojarzy się inwestorom jako okres korzystnej koniunktury. Często wzrost kursów akcji w tym okresie tłumaczy się wzmożoną aktywnością popytową ze strony inwestorów instytucjonalnych, którzy starają się poprawić osiągnięte w trakcie roku wyniki inwestycyjne. Oczywiście zasada to nie działa ślepo, w oderwaniu od czynników fundamentalnych, czego przykładem mogą być spadki zanotowane w roku ubiegłym. Czy zatem jest szansa, aby końcówka roku obecnego okazała się korzystna dla inwestorów? Wydaje mi się, że są pewne szanse na realizację takiego właśnie scenariusza. Po pierwsze słabe dane makroekonomiczne dla Polski zostały już uwzględnione w cenach aktywów i najbliższe miesiące powinny przynieść pewną ich poprawę. Spadające bezrobocie oraz rosnące wynagrodzenia powinny wspierać wzrost sprzedaży detalicznej. Aktualnie jesteśmy w przededniu rozpoczynającego się świątecznego okresu wzmożonych wydatków zakupowych. Jest to tradycyjny okres żniw dla firm wytwarzających i dystrybuujących dobra konsumpcyjne, w szczególności RTV i AGD. W roku obecnym wydatki konsumentów powinny być dodatkowo wspierane środkami wypłacanymi w ramach programu 500+. Dobre rezultaty sprzedaży zanotować mogą również producenci i dystrybutorzy odzieży, w przypadku których bardzo dobra pogoda we wrześniu przyczyniła się do częściowego przesunięcia popytu na 4 kw. Wydaje się, że to przedsiębiorstwa oferujące dobra konsumpcyjne w najbliższym czasie stać się powinny beneficjentami poprawiającej się koniunktury. Dodatkowo wiele z tych firm w mijających miesiącach zostało dość mocno przecenionych, co szczególnie dotyczy dystrybutorów sprzętu RTV i AGD.

Patrząc od strony technicznej na indeks WIG wyraźnie widać, że doszło do wybicia z zawężającego się trójkąta. Jeżeli zapoczątkowany ruch wzrostowy byłby dalej kontynuowany, to w przypadku pokonania poziomu wyznaczanego przez tegoroczny szczyt z marca można się spodziewać wzrostów aż do strefy poziomów 50.500-51.500 pkt. Górne ograniczenie tego zakresu pokrywa się z lokalnymi ekstremami z roku 2015 oraz odpowiada 61,8% zniesieniu spadków zapoczątkowanych w maju 2015.

(EFIX)

Rynki zagraniczne - poprawiające się perspektywy rynku hiszpańskiego

Hiszpańska gospodarka w ostatnim czasie prezentuje się bardzo dobrze. Tempo wzrostu PKB w 3. kw. 2016 r. wyniosło 3,2%, bardzo solidnie zaprezentował się również ostatni odczyt indeksu PMI. Potwierdzeniem dobrej i stabilnej sytuacji gospodarczej Hiszpanii jest również spadek rentowności 10-letnich obligacji skarbowych, który obserwowany był w ostatnich miesiącach. Najpoważniejszym problemem, z jakim gospodarka hiszpańska aktualnie będzie się musiała zmierzyć, jest wysoki deficyt budżetowy. Ten ostatni czynnik nie przesłania jednak generalnie dobrego obrazu koniunktury gospodarczej.

Sytuacja techniczna indeksu IBEX wygląda w ten sposób, że aktualnie zmierza on w stronę poziomu 9.250-9.350, gdzie znajdują się istotne opory wyznaczane przez szczyt z kwietnia oraz dołek z września 2015 r. Na tym poziomie również znajduje się 38,2% zniesienie spadków zapoczątkowanych szczytem z wiosny 2015 r. Pokonanie tego poziomu może nie okazać się łatwe, jeżeli jednak indeks zdoła przebić się wyżej, wtedy otwarta zostanie droga do poziomów 9.750-10.000 pkt, wyznaczanych przez 50% zniesienie spadków oraz długoterminową linię trendu spadkowego (linia czerwona).

(EFIX)

Rynki towarowe - możliwe odwrócenie tendencji parytetu złoto/platyna

Platyna jest metalem szlachetnym, który posiada szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym. Szczególnie powszechne zużywana jest przy produkcji podzespołów wykorzystywanych przez jednostki napędzane olejem napędowym. Od dłuższego już czasu widoczna jest słabość platyny na tle najważniejszego metalu szlachetnego, jakim jest złoto. Wydaje się, że obecnie istnieje szansa na odwrócenie tej tendencji. Przede wszystkim służyć temu powinna bardzo dobra koniunktura przemysłu motoryzacyjnego oraz stopniowe wygaszanie afery związanej z manipulacjami pomiarów emisji spalin, która wybuchła wokół koncernu Volkswagen.

(EFIX)

Dawid Stolarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
21 2 ~StanRS

Najlepszą inwestycją w listopadzie będą akcje Agory. Wtedy odbiją się od dna. Kupujcie lemingi póki nie jest za późno. 11 listopada będzie interwencja UE w obronie demokracji i trybunału konstytucyjnego.Wtedy postępowcy znów będą na fali, będą dotacje, a reżym PiSowski upadnie.

! Odpowiedz
7 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 12 ~Igor30

Na pewno nie warto inwestować w FIZ-y :)
Bobra zmiana w akcji!

! Odpowiedz
10 7 ~hehe

najlepszą inwestycją w październiku był bitcoin (+20%), i z pewnością nie ominie go też rajd św. Mikołaja

https://bitcoinwisdom.com/

! Odpowiedz
4 3 ~hehe

btw: "~hehe 2016-10-03 14:21
w październiku warto inwestować w cyfrowe złoto,
tak było w każdym październiku przez ostatnie osiem lat bitcoina"

kto posłuchał, ten jest +20% do przodu

https://www.bankier.pl/wiadomosc/W-co-warto-inwestowac-w-pazdzierniku-7479082.html

! Odpowiedz
1 6 ~INTERSPORT

INTERSPORT juz czas?

! Odpowiedz
7 11 ~as

Siekierą konserwy i woda jeśli wygra Clinton

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PLATYNA -1,48% 901,05
2020-02-27 22:12:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil