REKLAMA

W Zimbabwe bez szczepionki nie ma pracy i pensji

2021-10-17 17:18
publikacja
2021-10-17 17:18
W Zimbabwe bez szczepionki nie ma pracy i pensji
W Zimbabwe bez szczepionki nie ma pracy i pensji
fot. CECIL BO DZWOWA / / Shutterstock

Od poniedziałku pracownicy sektora publicznego w Zimbabwe, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko COVID-19 nie będą mogli pracować, a co za tym idzie - nie będą otrzymywać pensji - przypomina rząd. Jego decyzji sprzeciwiają się związki zawodowe.

Do 15 października wszyscy pracownicy sektora publicznego powinni być zaszczepieni, ten termin nie zostanie wydłużony - przypominał w niedzielę w rządowych mediach sekretarz ministerstwa informacji Ndabaningi Nick Mangwana.

"Ci, którzy są niezaszczepieni, nie zostaną dopuszczeni do pracy; konsekwencją jest to, że tym, którzy są niezaszczepieni i nie pracują, nie będą wypłacane pensje, bo jeżeli nie pracujesz, to nie otrzymujesz zapłaty" - dodał przedstawiciel rządu Zimbabwe.

Zawsze wspieraliśmy program szczepień i zachęcaliśmy do nich, ale jesteśmy zdania, że szczepienia powinny być dobrowolne, nie obowiązkowe - przekonuje cytowany przez stację Głos Ameryki Takavafira Zhou, przewodniczący jednego ze związków zawodowych zimbabweńskich nauczycieli. Nauczyciele stanowią największą grupę pracowników sektora publicznego w Zimbabwe.

Zhou tłumaczy, że niektórzy ludzie nie chcą się szczepić m.in. z powodów religijnych czy dlatego, że nie rozumieją, jak działają preparaty lub nie ufają substancjom chińskich firm Sinovac i Sinopharm. Rząd musi najpierw zrozumieć te przyczyny, a nie jednostronnie wprowadzać nieprzekraczalny termin na przyjęcie szczepionki - podkreśla. Szef związku zawodowego wezwał wszystkich pracowników do dalszego przychodzenia do pracy i rozważa kroki prawne przeciwko rządowi.

Według oficjalnych danych w Zimbabwe pełen cykl szczepień przeciwko COVID-19 przeszło niemal 2,5 mln z blisko 15 mln mieszkańców tego kraju. 

adj/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
pippin
Pamieta ktos co spotkalo Prezydenta tego kraju?
zenonn
Kiedy rewolta?
W którym kraju rządzący zawisną na latarniach, wylecą przez zamknięte okna?
Połowa pokornej populacji przyjęła preparat medyczny.
Zagrożenie grypa-19 zwana covid w 2021r jest tylko w bandyckich łbach skorumpowanych rządców i ekspierdów.
Fuj.
bankierkomentuje
Cytuje Hanusie z innego serwisu:

"To samo powinni zrobić u nas z rogatym i tępym bydłem ze wschodu kraju, ale szczepić ich już na pastwiskach. W międzyczasie powinni rozrzucać obornik dla podkręcenia klimatu".
dididif
komunistyczny terror z rozkazu stalinowskich dygnitarzy z Brukseli, co samego Breżniewa znali.
midas69
W biednym zbankrutowanym kraju gdzie ludzie umierają głównie z malarii udało się przewalić plandemiczny przekręt - niewiarygodne...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki