REKLAMA

W Polsce przybywa robotów "na etacie"

Malwina Wrotniak2021-03-10 12:50redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-03-10 12:50
W Polsce przybywa robotów "na etacie"
W Polsce przybywa robotów "na etacie"

Firmy w Polsce coraz chętniej sięgają po pracę maszynowych rąk. W ciągu roku "zatrudnienie" robotów w przetwórstwie przemysłowym wzrosło o blisko 30 proc., wynika z nowych danych GUS.

Chociaż to pandemię określa się mianem katalizatora procesu robotyzacji w biznesie, już dane dotyczące okresu sprzed koronawirusa zapowiadają zwrot pracodawców w stronę maszyn.

Roboty głównie w produkcji

W roczniku statystycznym przemysłu opublikowano informację o liczbie firm wykorzystujących w swojej działalności roboty - zarówno przemysłowe, jak i usługowe. Najnowsze pozyskane dane dotyczą roku 2019 w odniesieniu do roku 2018.

Szczególnie wyraźny wzrost liczby maszyn odnotowano w przetwórstwie przemysłowym, gdzie jeszcze w 2018 roku roboty wykorzystywało 11,4 proc. przedsiębiorstw, a rok później już 14,7 proc., co oznacza wzrost o prawie jedną czwartą. Stało się to głównie za sprawą robotów przemysłowych, z których w 2019 roku korzystało 13,6 proc. przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem. Chociaż stanowią  marginalny udział w ogóle maszyn, to robotów usługowych przybyło najwięcej - aż o 65 proc.

fot. / / Bankier.pl

Główny Urząd Statystyczny odnotował jeszcze dwie inne grupy przedsiębiorstw, jednak zarówno te zajmujące się wytwarzaniem i zaopatrywaniem w prąd, gaz czy wodę, jak i te zajmujące się dostawą wody, gospodarowaniem ściekami czy rekultywacją używają robotów w minimalnym stopniu (odpowiednio 1,8 i 4,8 proc.).

Maszyną w pandemię

Postęp robotyzacji, który widać w danych z polskiego rynku, od lat przyspiesza w wielu gospodarkach świata. Ostatnie wydanie branżowego raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki nie pozostawia złudzeń - przedsiębiorstwa deklarują rekordowo wysokie zaangażowanie maszyn w codziennej działalności. Branżą o największym zaangażowaniu robotów do pracy pozostaje automotive, wiceliderem - elektronika. W górę zmierza też "zatrudnienie" maszyn w sektorze usługowym, w tym głównie w logistyce, ale też medycynie.

Medyczny kontekst jest dla automatyzacji nie bez znaczenia. Robot nie wyląduje na kwarantannie i nie musi pracować w ograniczonej liczbie, żeby utrzymać sanitarny dystans, stąd jeszcze głośniejsza dyskusja o potrzebie dalszej, dynamicznej automatyzacji pracy od kiedy świat mierzy się z pandemią koronawirusa. Na pogłębiające się zjawisko robotyzacji w firmach, mającej wyeliminować część ludzkich etatów, uczula też polski rząd, przepowiadając zmiany na rynku pracy.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
demeryt_69
Stosowanie czego? Robotów?

Robotyzacja to coś zupełnie innego - normalnie rence i spodnie opadajom!
janekmaly
czekamy na podatek od pracy robota
ractaros96
Gdyby korporacje płaciły podatki jak reszta ludzi to nie miałbym problemu, ale czerpią ogromne zyski z robotyzacji, a społeczeństwo nic z tego nie ma poza ograniczoną liczbą miejsc pracy. Myślicie, że przez spadek kosztów produkcji korproacje obniżą ceny swoich produktów? Nie, jeszcze zmniejszają Gdyby korporacje płaciły podatki jak reszta ludzi to nie miałbym problemu, ale czerpią ogromne zyski z robotyzacji, a społeczeństwo nic z tego nie ma poza ograniczoną liczbą miejsc pracy. Myślicie, że przez spadek kosztów produkcji korproacje obniżą ceny swoich produktów? Nie, jeszcze zmniejszają opakowania.
antek10
W przeliczeniu na mieszkanca Polska jest w ciemnej dudzie. Szkoda, że tego nie podali w artykule.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki