Rośnie "zatrudnienie" maszyn w usługach. Tutaj pandemia sprzyja

Malwina Wrotniak2020-11-14 13:11redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2020-11-14 13:11
Rośnie "zatrudnienie" maszyn w usługach. Tutaj pandemia sprzyja
Rośnie "zatrudnienie" maszyn w usługach. Tutaj pandemia sprzyja
/ Shutterstock

Wartość globalnej sprzedaży robotów "zatrudnianych" do pracy w sektorze usług wzrosła o rekordowe 32 proc. - wynika z danych opublikowanych przez Międzynarodową Federację Robotyki. Systematycznie w górę idzie zastosowanie maszyn m.in. w logistyce i medycynie, czemu sprzyja nie tylko pandemia.

Dane opublikowane przez IFR potwierdzają wielokrotnie powtarzane w ostatnich latach prognozy - zapotrzebowanie na automatyzację w gospodarce nieodwracalnie będzie pięło się w górę. Pandemia koronawirusa nie tylko nie zatrzymała tego zjawiska, ale wręcz podkręciła popyt w wybranych branżach.

W latach 2018-2019 globalna wartość sprzedaży robotów w sektorze usług wzrosła o blisko jedną trzecią (32 proc.), osiągając poziom 11,2 mld dolarów. IFR w tym roku spodziewa się sprzedaży na poziomie 13,9 mld dolarów, co będzie oznaczało roczny wzrost o kolejną jedną czwartą. Sprzedaż ma jednak prawdziwie przyspieszyć dopiero w najbliższych latach. W roku 2023 wartość handlu maszynami do profesjonalnego zastosowania w usługach ma wynosić 27,7 mld dolarów, co daje prawie dwuipółkrotny wzrost względem wyniku z poprzedniego roku.

Za 47 proc. obrotów generowanych przez sprzedaż robotów dla usług odpowiadały maszyny z przeznaczeniem medycznym. Na ten wynik w największym stopniu wpłynęły roboty stosowane przy operacjach, nominalnie najdroższe w tej kategorii, informuje IFR. Szacuje się, że obroty robotów dla medycyny sięgną w tym roku 6,6 mld dolarów (co będzie oznaczało wzrost o 25 proc. r/r), ale już w 2023 roku - blisko dwa razy tyle (12,6 mld USD). Około 90 proc. sprzętu tego rodzaju pochodzić będzie od dostawców z Ameryki Północnej i Europy.

Jeszcze większego boomu analitycy spodziewają się w sektorze logistyki. Zeszłoroczne obroty w sprzedaży robotów o takim zastosowaniu wyniosły 1,9 mld dolarów, ale już za trzy lata tę wartość szacuje się na 7,5 mld dolarów, co oznacza wzrost o blisko 400 proc. Za niemal cały wynik odpowiadają maszyny z kategorii "indoor use", czyli dostosowywane do pracy na powierzchniach własnych firm.

IFR szacuje, że za dostawy robotów "zatrudnianych" do pracy w usługach stoi ponad 700 dostawców, z czego średnio co piąta firma to start-up. Dominująca większość z nich pochodzi z Europy.

Zarówno w przypadku medycyny, jak i logistyki, analitycy spodziewają się nieprzerwanego wzrostu wartości sprzedaży maszyn, a jednym z motorów napędowych rozwoju ma być pandemia Covid-19. Dalszy rozwój rynku ma wzmacniać także implementacja technologii 5G (szczególnie w medycynie, przy zdalnych operacjach) czy rozwój usług "robot-as-a-service", który obniży koszty wejścia firm w proces automatyzacji, platformizacja robotów. Analitycy IFR zwracają uwagę, że wciąż nie brakuje zadań fizycznych - powtarzalnych, "brudnych" czy wręcz "głupich", które z powodzeniem mogą za człowieka przejąć maszyny, oszczędzając nie tylko jego czas, ale też zdrowie, co będzie nie bez znaczenia dla starzejących się społeczeństw.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
demeryt_69
Na focie pokazują najprostsze AGV jakie istnieją, a tekście brednie o robotach - amok!
demeryt_69
Jakim cudem ta niewiasta została naczelnym w Bankierze?
masekrut555
Tu macie tylko kolejny dowód na to, że cywilizacja dobiega końca. Tak fajnie wyprali ludziom mozgi, że ludzie cieszą się jak franciszek mowi o modlitwie dla robotow, jej królewska mość roboty do armii sobie ładuje, że seks dollsy jakieś zaawansowane już są i ci kobiety/faceta nie trzeba bedzie wmawiają, widzialem nawet filmik typa Tu macie tylko kolejny dowód na to, że cywilizacja dobiega końca. Tak fajnie wyprali ludziom mozgi, że ludzie cieszą się jak franciszek mowi o modlitwie dla robotow, jej królewska mość roboty do armii sobie ładuje, że seks dollsy jakieś zaawansowane już są i ci kobiety/faceta nie trzeba bedzie wmawiają, widzialem nawet filmik typa co żył z inteligentnym robotem 10 lat i z nim żył żeby szkolić jego ai....no i że automaty wchodzą wszędzie w przemysł pełna automatyka 50%+ bezrobocie, człowiek nie będzie już potrzebny - oh ale niewolnicy systemowi (należy sobie zadać pytanie: czy macie mózg czy jesteście gorsi od robotów i ai) są uradowani, że za przyjęcie trucizny i modyfikacji genu dostaną gwarantowany dochód.. oh jakie życie będzie cudowne.. pomyślał niewolnik.
demeryt_69
To wszystko przez Hazarów ... no i Huzarów :)
jasiek2017
Marzy mi się robot zastępujący pracowników. Zero ZUSu, chorób i innych problemów z wiecznie niezadowolonymi.
Na bruk i po temacie. ALe juz ta pandemia pokazuje, ze pracownicy zaczynają rozumiec, że ich czas żądań i wymagań już się skończył.
xiven
żeby wraz z tym nie skończyły im się pieniądze na wynajem mieszkań :P

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki