Rośnie "zatrudnienie" maszyn w usługach. Tutaj pandemia sprzyja

Malwina Wrotniak2020-11-14 13:11redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2020-11-14 13:11
Rośnie "zatrudnienie" maszyn w usługach. Tutaj pandemia sprzyja
Rośnie "zatrudnienie" maszyn w usługach. Tutaj pandemia sprzyja
/ Shutterstock

Wartość globalnej sprzedaży robotów "zatrudnianych" do pracy w sektorze usług wzrosła o rekordowe 32 proc. - wynika z danych opublikowanych przez Międzynarodową Federację Robotyki. Systematycznie w górę idzie zastosowanie maszyn m.in. w logistyce i medycynie, czemu sprzyja nie tylko pandemia.

Dane opublikowane przez IFR potwierdzają wielokrotnie powtarzane w ostatnich latach prognozy - zapotrzebowanie na automatyzację w gospodarce nieodwracalnie będzie pięło się w górę. Pandemia koronawirusa nie tylko nie zatrzymała tego zjawiska, ale wręcz podkręciła popyt w wybranych branżach.

W latach 2018-2019 globalna wartość sprzedaży robotów w sektorze usług wzrosła o blisko jedną trzecią (32 proc.), osiągając poziom 11,2 mld dolarów. IFR w tym roku spodziewa się sprzedaży na poziomie 13,9 mld dolarów, co będzie oznaczało roczny wzrost o kolejną jedną czwartą. Sprzedaż ma jednak prawdziwie przyspieszyć dopiero w najbliższych latach. W roku 2023 wartość handlu maszynami do profesjonalnego zastosowania w usługach ma wynosić 27,7 mld dolarów, co daje prawie dwuipółkrotny wzrost względem wyniku z poprzedniego roku.

Za 47 proc. obrotów generowanych przez sprzedaż robotów dla usług odpowiadały maszyny z przeznaczeniem medycznym. Na ten wynik w największym stopniu wpłynęły roboty stosowane przy operacjach, nominalnie najdroższe w tej kategorii, informuje IFR. Szacuje się, że obroty robotów dla medycyny sięgną w tym roku 6,6 mld dolarów (co będzie oznaczało wzrost o 25 proc. r/r), ale już w 2023 roku - blisko dwa razy tyle (12,6 mld USD). Około 90 proc. sprzętu tego rodzaju pochodzić będzie od dostawców z Ameryki Północnej i Europy.

Jeszcze większego boomu analitycy spodziewają się w sektorze logistyki. Zeszłoroczne obroty w sprzedaży robotów o takim zastosowaniu wyniosły 1,9 mld dolarów, ale już za trzy lata tę wartość szacuje się na 7,5 mld dolarów, co oznacza wzrost o blisko 400 proc. Za niemal cały wynik odpowiadają maszyny z kategorii "indoor use", czyli dostosowywane do pracy na powierzchniach własnych firm.

IFR szacuje, że za dostawy robotów "zatrudnianych" do pracy w usługach stoi ponad 700 dostawców, z czego średnio co piąta firma to start-up. Dominująca większość z nich pochodzi z Europy.

Zarówno w przypadku medycyny, jak i logistyki, analitycy spodziewają się nieprzerwanego wzrostu wartości sprzedaży maszyn, a jednym z motorów napędowych rozwoju ma być pandemia Covid-19. Dalszy rozwój rynku ma wzmacniać także implementacja technologii 5G (szczególnie w medycynie, przy zdalnych operacjach) czy rozwój usług "robot-as-a-service", który obniży koszty wejścia firm w proces automatyzacji, platformizacja robotów. Analitycy IFR zwracają uwagę, że wciąż nie brakuje zadań fizycznych - powtarzalnych, "brudnych" czy wręcz "głupich", które z powodzeniem mogą za człowieka przejąć maszyny, oszczędzając nie tylko jego czas, ale też zdrowie, co będzie nie bez znaczenia dla starzejących się społeczeństw.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
demeryt_69
Na focie pokazują najprostsze AGV jakie istnieją, a tekście brednie o robotach - amok!
demeryt_69
Jakim cudem ta niewiasta została naczelnym w Bankierze?
masekrut555
Tu macie tylko kolejny dowód na to, że cywilizacja dobiega końca. Tak fajnie wyprali ludziom mozgi, że ludzie cieszą się jak franciszek mowi o modlitwie dla robotow, jej królewska mość roboty do armii sobie ładuje, że seks dollsy jakieś zaawansowane już są i ci kobiety/faceta nie trzeba bedzie wmawiają, widzialem nawet Tu macie tylko kolejny dowód na to, że cywilizacja dobiega końca. Tak fajnie wyprali ludziom mozgi, że ludzie cieszą się jak franciszek mowi o modlitwie dla robotow, jej królewska mość roboty do armii sobie ładuje, że seks dollsy jakieś zaawansowane już są i ci kobiety/faceta nie trzeba bedzie wmawiają, widzialem nawet filmik typa co żył z inteligentnym robotem 10 lat i z nim żył żeby szkolić jego ai....no i że automaty wchodzą wszędzie w przemysł pełna automatyka 50%+ bezrobocie, człowiek nie będzie już potrzebny - oh ale niewolnicy systemowi (należy sobie zadać pytanie: czy macie mózg czy jesteście gorsi od robotów i ai) są uradowani, że za przyjęcie trucizny i modyfikacji genu dostaną gwarantowany dochód.. oh jakie życie będzie cudowne.. pomyślał niewolnik.
demeryt_69
To wszystko przez Hazarów ... no i Huzarów :)
jasiek2017
Marzy mi się robot zastępujący pracowników. Zero ZUSu, chorób i innych problemów z wiecznie niezadowolonymi.
Na bruk i po temacie. ALe juz ta pandemia pokazuje, ze pracownicy zaczynają rozumiec, że ich czas żądań i wymagań już się skończył.
xiven
żeby wraz z tym nie skończyły im się pieniądze na wynajem mieszkań :P

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki