Nowy rekord w automatyzacji pracy. 6 wykresów, które warto zobaczyć

Malwina Wrotniak2020-09-28 06:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2020-09-28 06:00

Tak wielu robotów w przemyśle jeszcze nie było. I chociaż najnowsze dane pokazują pierwsze od lat spowolnienie w postępującej automatyzacji na rynku pracy, to globalny kryzys spowodowany pandemią już teraz nazywa się katalizatorem przyszłej modernizacji produkcji przemysłowej.

W artykułach z serii "Wykresy, które warto zobaczyć" redakcja Bankier.pl przybliża różne zjawiska gospodarcze, prezentując kluczowe dla tematu dane w graficznej formie. Właśnie opublikowano kolejną edycję dorocznego raportu z cyklu "World Robotics", bodaj najczęstszego punktu odniesienia, gdy mowa o światowym postępie w automatyzacji pracy. Przyjrzyjmy się zatem najnowszym danym.

1. Coraz więcej robotów w światowym przemyśle

Chociaż szczegółowe dane dla dominujących rynków wykazują spowolnienie w automatyzacji, w globalnej skali liczba robotów przemysłowych zaprzęgniętych do pracy rośnie nieprzerwanie od ponad dekady. W ubiegłym roku w fabrykach na całym świecie funkcjonowało rekordowe 2,7 mln robotów, wynika z danych opublikowanych we wrześniu przez International Federation of Robotics (Międzynarodowa Federacja Robotyki) w raporcie "World Robotics 2020". To wzrost o 12 proc. w porównaniu do roku 2018, zatem mniejszy niż w latach poprzednich.

/ oprac. własne na podstawie raportu "World Robotics 2020"

2. Chiny liderem pod względem nowych "maszyn"

Żaden kraj na świecie nie wtłacza do gospodarki nominalnie tak wielu robotów, jak Chiny. W 2019 roku Państwo Środka zaraportowało 140,5 tys. nowych maszyn. Za blisko 75 proc. globalnego wyniku w ubiegłym roku odpowiada pięć krajów: oprócz wspomnianego lidera, także Japonia, Stany Zjednoczone, Korea Południowa i napędzane motoryzacją Niemcy. W samej Europie prym wiodą ponadto Włochy, Francja, Hiszpania, Polska i Czechy. Autorzy raportu "World Robotics 2020" w ubiegłym roku odnotowali nad Wisłą 2,6 tys. nowych instalacji robotów przemysłowych.

/ Oprac. własne Bankier.pl na podstawie raportu "World Robotics 2020"

3. Roboty pracują głównie w automotive

Branża automotive to największy klient producentów robotów. Choć w ubiegłym roku niezmienie dominował pośród innych pod względem nowych instalacji automatyzujących procesy, to świeżych inwestycji było o 16 proc. mniej niż rok wcześniej. Rok 2019 okazał się też o kilkanaście procent słabszy od roku 2017.

/ Oprac. własne Bankier.pl na podstawie raportu "World Robotics 2020"

Miano wicelidera nowych inwestycji z zakresu automatyzacji przemysłu nadal należy do firm produkujących elektronikę lub części elektryczne (komputery, odbiorniki RTV, ale także np. sprzęt medyczny). Także tu widać spadek nowych inwestycji, zresztą na podobnym poziomie - niewiele ponad 15 proc.

4. W Azji szczególnie gęsto od robotów (ale nie w Chinach)

Chociaż Chiny nie mają sobie równego pod względem nowych instalacji robotów przemysłowych, z racji rozmiarów populacji przegrywają z innymi, gdy mowa o "zagęszczeniu" robotów w gospodarce. Mierząc liczbę robotów na każde 10 tys. pracowników w przemyśle wytwórczym, w skali świata wygrywa Singapur (918). Wicelider to Korea Południowa (855), ostatnie miejsce na podium zajmuje Japonia - jednak z wynikiem daleko słabszym od dwóch najlepszych wyników (364). Tym samym globalna czołówka pozostaje w dalekiej Azji.

/ Oprac. własne Bankier.pl na podstawie raportu "World Robotics 2020"

W skali świata średnia to 113 maszyn na 10 tys. pracowników - ten wynik ponad dwukrotnie przewyższają także Niemcy, Szwecja, Dania, Hongkong, Tajwan i Stany Zjednoczone.

5. Przybywa cobotów

W przemyśle dominują roboty samodzielnie wykonujące schematyczne zadania. Rok ubiegły i poprzedni wykazują jednak rosnący udział maszyn, które zamiast zastępować człowieka, współpracują z nim (bywają nazywane cobotami). W 2019 roku spośród 373 tys. nowo zainstalowanych robotów przemysłowych blisko 5 proc. stanowiły roboty "współpracujące". Dwa lata wcześniej taki charakter miało 2,7 proc. nowych maszyn.

/ Oprac. własne Bankier.pl na podstawie raportu "World Robotics 2020"

6. Covid-19 spowalnia automatyzację

Od lat nie zmienia się lider w kategorii "nowe instalacje robotów przemysłowych w podziale na kontynenty". Azja, na potrzeby badania przez IFR dobrana w parę z Australią, odpowiada za ogromną większość inwestycji w tym obszarze. W 2019 roku nowych robotów było tam prawie 3,5 raza więcej niż na Starym Kontynencie i ponad 5 razy więcej niż w Amerykach Północnej, Środkowej i Południowej.

/ Oprac. własne Bankier.pl na podstawie raportu "World Robotics 2020"

Po rekordowym pod względem nowych wdrożeń roku 2018, rok 2019, gdy Chiny zaczęły mierzyć się z epidemią koronawirusa, przyniósł na świecie pierwsze od blisko 10 lat spowolnienie. Autorzy najnowszej edycji dorocznego raportu o robotyzacji przemysłu spodziewają się negatywnego wpływu pandemii na wyniki także w 2020 roku. Dalsze 2-3 lata postrzegane są jednak w kategoriach odbicia po gospodarczym kryzysie, a Covid ma być dopalaczem dalszej modernizacji i cyfryzacji wielu gałęzi przemysłu. "W długim horyzoncie perspektywa dla automatyzacji jest nadal wspaniała" - prognozują analitycy.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (9)

dodaj komentarz
and-owc
Automatyka tak jak Robotyka jest potrzebna aby "ulzyć" pracownikom w cięzkich czynnościach. Pamiętam słowa z młodości(ok.45 lat wstecz) gł kięgowego i technologa: szybciej to policzymy w pamięci jak oni na tych komputerach (ZUT "Zgoda" silniki okrętowe). Mogą liczyć dalej po swojemu-staruszki (nie Automatyka tak jak Robotyka jest potrzebna aby "ulzyć" pracownikom w cięzkich czynnościach. Pamiętam słowa z młodości(ok.45 lat wstecz) gł kięgowego i technologa: szybciej to policzymy w pamięci jak oni na tych komputerach (ZUT "Zgoda" silniki okrętowe). Mogą liczyć dalej po swojemu-staruszki (nie zazdroszczą).
and-owc
Robot nie pracuje za darmo (umarło), powiedziała żona Halina do Ferdka Kiepskiego (piwosza niepracującego-żadnej pracy się nie bojącego), prosząc o pieniadze na nowego "Robochłopa). Helena Pazdzioch poparła żądania i się durzuciła do Robota chłopa. Własny mąż to najtanszy robol-chłop.
bankierkomentuje
to potwierdza ze nalezy zainwestowac na New Connect w firme XPLUS
i tylko obserwowac kurs przez min 5 lat.
.
.
.
.
za 5-10 lat beda pisac o sektorze i Xplus tak samo jak od roku pisza o "oze"
czy o GameDev ostatnio. Jezeli to sie potwierdzi to kurs bedzie smigal nie po
1.5zl czy 5zl a po pare ........
and00
"ok 2019, gdy Chiny zaczęły mierzyć się z epidemią koronawirusa, przyniósł na świecie pierwsze od blisko 10 lat spowolnienie"
To błyskawicznie i bardzo mocno zareagowali, bo wirusa po raz pierwszy opisano pod koniec grudnia...
po_co
Jeżeli nadal ktoś wieży, że w fabrykach potrzebna jest praca ludzkich rąk to polecam sprawdzić roboty pokroju YuMi od ABB. Pracowałem z tym robotem od kilk lat i był w stanie precyzyjnie składać nawet bardzo skomplikowane elementy - co więcej robił to szybciej niż człowiek, nawet jak elementy były rozsypane.

Instalacja
Jeżeli nadal ktoś wieży, że w fabrykach potrzebna jest praca ludzkich rąk to polecam sprawdzić roboty pokroju YuMi od ABB. Pracowałem z tym robotem od kilk lat i był w stanie precyzyjnie składać nawet bardzo skomplikowane elementy - co więcej robił to szybciej niż człowiek, nawet jak elementy były rozsypane.

Instalacja takiego robota też nie jest specjalnie wysokim wydatkiem. Kompletne stanowisko można zestawić za mniej niż $80000. Wydaje się dużo ale obecnie najtańszy pracownik liniowy w Polsce to wydatek $10500 rocznie - piszę o umowie o pracę, bo na umowach zlecenie, dzieło czy na czarno można oszczędzić ale to tak jakby porównać legalny zakup do kradzieży, ostatecznie robota też można ukraść.
Zakładając, że taki robot pracuje 5 dni w tygodniu po 24 godziny, dwa dni przeznaczone są na konserwację to w ciągu roku jest w stanie pracować przez 6240 godzin (pracownik legalnie wypracuje ok. 2000 godzin).

Generalnie to wskazuje jasny trend, że płaca minimalna będzie uniemożliwiać zatrudnianie ludzi do najprostszych prac. Zakładając wydajność opisaną powyżej to pracownik jest dzisiaj tańszy dwukrotnie ale tylko w krótkim okresie, jeżeli przeliczymy taką współpracę z pracownikiem i robotem w okresie np. 10 lat to okazuje się, że nawet przy okresowych przeglądach robot będzie 5-krotnie tańszy.
facanacas
Słusznie zauważyłeś, że płaca minimalna uniemożliwia zatrudnianie ludzi do najprostszych prac. Czyli zamiast siac panikę trzeba płacę minimalną znieśc, to wydumany problem bezrobocia z powodu automatyzacji i robotyzacji zniknie.
teken
A ile ten robot kosztuje? Już widze jak na plantację borówki w mojej okolicy, właściciel kupuje 1000 robotów po 1 mln zł za szt, zamiast ściagać Ukraińców i Białorusinów. A jakie produkty są najdroższe? Te skladane i produkowane ręcznie, nie dlatego, że to fanaberia a dlatego, że są najlepszej jakości. Tak samo A ile ten robot kosztuje? Już widze jak na plantację borówki w mojej okolicy, właściciel kupuje 1000 robotów po 1 mln zł za szt, zamiast ściagać Ukraińców i Białorusinów. A jakie produkty są najdroższe? Te skladane i produkowane ręcznie, nie dlatego, że to fanaberia a dlatego, że są najlepszej jakości. Tak samo z rolnictwem, przemysłowa produkcja pogorszyła jakości produktu w tym wypadku żywności. Maszyny/roboty są i będą ale nie wyeliminują człowieka, gdyż ten jest najtanszą siła roboczą, gdyż na energii z 3 misek ryżu, moze pracować 8-10 h i wykonywać skomplikowaną pracę umysłową i fizyczną i nie potrzebuje serwisu.
jenak
Kto myśli, że to plandemia z nietoperza, ten sam nietoperz.

Powiązane: Wykresy, które warto zobaczyć

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki