REKLAMA
NIE PRZEGAP

Burza wokół nowego urlopu w Kodeksie pracy. Rodzice stracą dwa dni płatnej opieki na dzieckiem? Wyjaśniamy

Ewelina Czechowicz2022-08-02 07:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-08-02 07:00
Burza wokół nowego urlopu w Kodeksie pracy. Rodzice stracą dwa dni płatnej opieki na dzieckiem? Wyjaśniamy
Burza wokół nowego urlopu w Kodeksie pracy. Rodzice stracą dwa dni płatnej opieki na dzieckiem? Wyjaśniamy
fot. Margy Crane / / Shutterstock

Nowy urlop opiekuńczy, który wprowadzi procedowana nowelizacja Kodeksu pracy, wywołał burze i wiele pytań. W przestrzeni publicznej, na forach internetowych, wśród kadrowych oraz rodziców padają pytania o to, czy po pojawieniu się przepisu o pięciu bezpłatnych dniach urlopu opiekuńczego rodzice stracą prawo do dotychczasowych dwóch płatnych dni opieki? Zapytaliśmy o to resort rodziny.

Prace nad zmianą przepisów prawa pracy, które dostosują polskie przepisy do prawa unijnego, rodzą wiele pytań i wątpliwości. Takie pytania zrodziła ostatnio między innymi kwestia opieki nad dzieckiem w związku z potrzebą wprowadzenia do Kodeksu pracy nowego urlopu opiekuńczego: pięciu bezpłatnych dni opieki nad dzieckiem. Rodzice pytają, czy stracą dwa dotychczasowe dni płatnej opieki na rzecz pięciu dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego. Zadaliśmy więc te pytania resortowi odpowiedzialnemu za pracę nad nowelizacją przepisów: Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej. 

Opieka na dziecko – art. 188 Kodeksu pracy

Zacznijmy od początku. Opieka nad dzieckiem została uregulowana w art. 188 Kodeksu pracy. 

Zgodnie z treścią powoływanego powyżej art. 188 Kodeksu pracy pracującemu rodzicowi przysługują dwa dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w roku.

Art. 188. [Dni wolne na opiekę nad dzieckiem]
§ 1. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
§ 2. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, o którym mowa w § 1, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.
§ 3. Zwolnienie od pracy, o którym mowa w § 1, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

W projekcie Kodeksu pracy nie ma żadnego przepisu, który wprowadzałby zmiany do powyższej regulacji. Stąd nowe przepisy nie ograniczą ani nie zabiorą uprawnienia, które przysługuje pracującym rodzicom.

Zmiany w Kodeksie pracy - nowy urlop opiekuńczy nie wpływa nad dwa dni opieki nad dzieckiem

Pracownikowi będzie przysługiwał nowy urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Warto zwrócić uwagę, że ten nowy urlop będzie można wykorzystać do opieki nie tylko nad dzieckiem/członkiem rodziny.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w odpowiedzi na zadane przez redakcję Bankier.pl pytanie o zmiany w Kodeksie pracy, "w ww. projekcie ustawy nie proponuje się uchylenia ani art. 188 Kodeksu pracy, dotyczącego 2-dniowego (albo 16-godzinnego) zwolnienia od pracy przysługującego w roku kalendarzowym pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, ani też przepisów dotyczących zasiłku opiekuńczego przysługującego na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zatem pracownikowi nadal, tj. także po wprowadzeniu prawa do urlopu opiekuńczego, będzie przysługiwało prawo do korzystania z wymienionych wyżej uprawnień”.

Nowy urlop opiekuńczy wynika z przepisów unijnych, które miały zostać wprowadzone do polskiego ustawodawstwa w związku z wymogiem dostosowania go do przepisów wspólnoty. Projekt ustawy jest nadal procedowany. Termin wejścia w życie projektowanej ustawy zależy od daty zakończenia całego procesu legislacyjnego, trudno zatem określić, czy nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze jesienią tego roku.

Źródło:
Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor Bankier.pl

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017), gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku. Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach na łamach Bankier.pl i PIT.pl porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (12)

dodaj komentarz
ppiniub
Jak "zaszczepią" dzieci, to niestety może im nie będzie już potrzebny
https://wolnemedia.net/szpitale-tuszuja-zgony-dzieci-po-szczepionkach/
bha
Dojenie pracownika w białych rękawiczkach udając jarząbka!.
jarunia
aż iść na emeryturę wezmę se nową żonkę zrobimy bliźniaki i luksusowa praca do 80-tki
jas2
Dobrym pomysłem byłoby zachęcenie także starszych kobiet do rodzenia dzieci.
300_pala odpowiada jas2
To zachęcaj…
pralkaboga odpowiada jas2
a następnie do namawiania ich aby donosiły chore płody zagrażające ich życiu.
pikawka
no straszne. juz za sam fakt posiadania dzieciaka powinien byc dzien wolny w tygodniu wiecej od kazdego jednego, do tego darmowe frytki i bilet do cyrku.
niedowiary
Na żądanie, kacowe, święta kościelne dokładane,opieka nad dzieckiem, oddaj za święto w niedziele (bo to moja wina ze wypada w niedziele), wraca z macierzyńskiego i nabyła prawa do 2 miesiecy urlopu..... lament o 2 dni ?
jas2
Lament zbędny, bo przysługuje dwa płatne i 5 bezpłatnych.
Inna sprawa, że dzieci warte są każdej ceny. Są bezcenne.

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki