

Nowy urlop opiekuńczy, który wprowadzi procedowana nowelizacja Kodeksu pracy, wywołał burze i wiele pytań. W przestrzeni publicznej, na forach internetowych, wśród kadrowych oraz rodziców padają pytania o to, czy po pojawieniu się przepisu o pięciu bezpłatnych dniach urlopu opiekuńczego rodzice stracą prawo do dotychczasowych dwóch płatnych dni opieki? Zapytaliśmy o to resort rodziny.
Prace nad zmianą przepisów prawa pracy, które dostosują polskie przepisy do prawa unijnego, rodzą wiele pytań i wątpliwości. Takie pytania zrodziła ostatnio między innymi kwestia opieki nad dzieckiem w związku z potrzebą wprowadzenia do Kodeksu pracy nowego urlopu opiekuńczego: pięciu bezpłatnych dni opieki nad dzieckiem. Rodzice pytają, czy stracą dwa dotychczasowe dni płatnej opieki na rzecz pięciu dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego. Zadaliśmy więc te pytania resortowi odpowiedzialnemu za pracę nad nowelizacją przepisów: Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej.
Opieka na dziecko – art. 188 Kodeksu pracy
Zacznijmy od początku. Opieka nad dzieckiem została uregulowana w art. 188 Kodeksu pracy.
Zgodnie z treścią powoływanego powyżej art. 188 Kodeksu pracy pracującemu rodzicowi przysługują dwa dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w roku.
Art. 188. [Dni wolne na opiekę nad dzieckiem] |
W projekcie Kodeksu pracy nie ma żadnego przepisu, który wprowadzałby zmiany do powyższej regulacji. Stąd nowe przepisy nie ograniczą ani nie zabiorą uprawnienia, które przysługuje pracującym rodzicom.
Zmiany w Kodeksie pracy - nowy urlop opiekuńczy nie wpływa nad dwa dni opieki nad dzieckiem
Pracownikowi będzie przysługiwał nowy urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Warto zwrócić uwagę, że ten nowy urlop będzie można wykorzystać do opieki nie tylko nad dzieckiem/członkiem rodziny.
Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w odpowiedzi na zadane przez redakcję Bankier.pl pytanie o zmiany w Kodeksie pracy, "w ww. projekcie ustawy nie proponuje się uchylenia ani art. 188 Kodeksu pracy, dotyczącego 2-dniowego (albo 16-godzinnego) zwolnienia od pracy przysługującego w roku kalendarzowym pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, ani też przepisów dotyczących zasiłku opiekuńczego przysługującego na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zatem pracownikowi nadal, tj. także po wprowadzeniu prawa do urlopu opiekuńczego, będzie przysługiwało prawo do korzystania z wymienionych wyżej uprawnień”.
Nowy urlop opiekuńczy wynika z przepisów unijnych, które miały zostać wprowadzone do polskiego ustawodawstwa w związku z wymogiem dostosowania go do przepisów wspólnoty. Projekt ustawy jest nadal procedowany. Termin wejścia w życie projektowanej ustawy zależy od daty zakończenia całego procesu legislacyjnego, trudno zatem określić, czy nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze jesienią tego roku.
