REKLAMA

Polacy pracujący za granicą zapłacą wyższy PIT. Sejm za ograniczeniem ulgi abolicyjnej

Ewelina Czechowicz2020-10-30 09:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-10-30 09:50
Polacy pracujący za granicą zapłacą wyższy PIT. Sejm za ograniczeniem ulgi abolicyjnej
Polacy pracujący za granicą zapłacą wyższy PIT. Sejm za ograniczeniem ulgi abolicyjnej
/ ingimage

Kiedy na ulicach Polski dochodzi do protestów w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, Sejm proceduje istotne zmiany podatkowe. Jedną z nich są przyjęte przepisy, które ograniczają ulgę abolicyjną, a w praktyce ją likwidują. Polacy uzyskujący dochody za granicą, zobowiązani będą do zapłaty wyższego podatku za 2021 r.

Kogo dotknie likwidacja ulgi abolicyjnej?

Przyjęte przez Sejm  przepisy dotkną, tzw. polskich rezydentów podatkowych. Są nimi osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce i spełniające jeden z tych warunków:

  1. posiadają na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywają na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Kraje, z których dochody za 2021 rok trzeba będzie rozliczyć na nowych zasadach:
Wielka Brytania
Irlandia
Finlandia
Izrael
Japonia
Litwa
Nowa Zelandia
Słowacja
Norwegia
Belgia
Kanada
Dania
Australia
Austria
Słowenia

Co zmienią nowe przepisy?

Zgodnie z treścią przyjętych przez Sejm przepisów zostanie wprowadzona kwota wolna od podatku w wysokości 8000 zł. Jest to duże ograniczenie ulgi abolicyjnej, ponieważ w wielu państwach kwota wolna od podatku jest dużo wyższa. Przyjęte przez Sejm przepisy sprawią, że odliczeniu podlegać będzie jedynie 1360 zł. Oznacza to, że wiele osób nie skorzysta z ulgi.

Resort finansów twierdzi, że ulga abolicyjna nie realizuje polityki podatkowej, jeśli chodzi o eoliminowanie podwójnego opodatkowania dochodów, a także nie zachęca do osiągania dochodów w Polsce. Wiceminister finansów Jan Sarnowski stwierdził, że Polacy w efekcie źle skonstruowanych podatków, ani w miejscu pracy, ani w miejscu zamieszkania nie płacili podatków.

Teraz ulga abolicyjna przestanie praktycznie obowiązywać, a osoby pracujące za granicą, które są polskimi rezydentami (mają w Polsce ośrodek interesów życiowych), zapłacą dużo wyższy PIT.

Kiedy zmienione przepisy wejdą w życie?

Ustawa teraz trafi do Senatu, jednak nawet jeśli udałoby się ją odrzucić, to i tak w obecnej sytuacji politycznej zostanie przegłosowana ponownie w Sejmie. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

O zmianach dotyczących ulgi abolicyjnej pisaliśmy we wrześniu w artykułach: "Rząd likwiduje ulgę abolicyjną. Polscy emigranci zapłacą wyższe podatki" oraz "Polacy pracujący za granicą zapowiadają oddawanie paszportów. Przez likwidację ulgi abolicyjnej".

Źródło:
Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor Bankier.pl

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017),gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku (2012-2015). Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach na łamach Bankier.pl i PIT.pl porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
jordanbelford
Inwigilacja i nic więcej, Morawiecki dobrze mówił będziecie za.... Za miskę ryżu. System i darmozjadów trzeba utrzymać, dlatego takie daniny. Fakt jest taki że zagranicą też, już nie ma takiego eldorado, chcą cię wycisnąć jak cytrynę.
martynaceglarska
Pracownicy sezonowi raczej nie będą mieli miodu, pozostali nie powinni mieć tragedii. Tu są kalkulacje z dochodami i estymacja za rok 2020 i 2021
https://glospolski.nl/ile-wyniesie-w-praktyce-nowy-podatek-opinia-eksperta/
staszekzdrajca
Aż się musiałem zarejestrować, żeby odpisać takiemu endes. Drogi kolego, niepotrzebnie się tak o nas, emigrantów martwisz. Przez te lata biedy w tym cyrku i lata emigracji nauczyliśmy się dbać o własną du pę i zabezpieczać przed wszelkimi niegodziwościami rządu i ludzi, którzy utopiliby nas w łyżce wody. Ciężko Aż się musiałem zarejestrować, żeby odpisać takiemu endes. Drogi kolego, niepotrzebnie się tak o nas, emigrantów martwisz. Przez te lata biedy w tym cyrku i lata emigracji nauczyliśmy się dbać o własną du pę i zabezpieczać przed wszelkimi niegodziwościami rządu i ludzi, którzy utopiliby nas w łyżce wody. Ciężko pracujemy, więc nie martw się, to złodziejskie państwo nie ujrzy jednego eurocenta ani pensa od nas. My zarabiamy już większe pieniądze niż polscy rezydenci podatkowi - bo to chyba ci najbardziej doskwiera - i wiemy co robić by nie dać się okraść. I powiem tobie jeszcze jedno. Zachowamy polski paszport na wszelki wypadek i nie będziemy się niczego zrzekać, bo może będziesz się musiał podzielić z nami emeryturą jak wrócimy. Wiem, że cieszysz się, że nie damy się upodlić, pozdrawiamy ciebie również gorąco. Szkoda, że nie miałeś odwagi by ruszyć du pę i taplasz się w tym bagienku no ale tak czasem bywa.
demeryt_69
Warto wiedzieć, że autorka tego tekstu - zanim została tutaj zatrudniona - zajmowała się dochodzeniem odszkodowań w kancelarii prawnej oraz do niedawna miała 2-letni epizod w Krajowej Administracji Skarbowej.

W innym tekście (https://www.bankier.pl/oszczedzanie/ranking/najlepsze-lokaty-12-miesięcy) studentka ekonomii
Warto wiedzieć, że autorka tego tekstu - zanim została tutaj zatrudniona - zajmowała się dochodzeniem odszkodowań w kancelarii prawnej oraz do niedawna miała 2-letni epizod w Krajowej Administracji Skarbowej.

W innym tekście (https://www.bankier.pl/oszczedzanie/ranking/najlepsze-lokaty-12-miesięcy) studentka ekonomii zachęca do wkładania kasy do włoskiej firmy kredytowej, w której depozyty gwarantuje włsoki odpowiednik BFG.

Nieruchomościami zajmuje się politolog - czy Bankier aż tak słabo płaci?
demeryt_69
Czyli pani specjalistka od odszkodowań powstałych w wyniku kolizji drogowych wreszcie napisała tekst, który jako tako naświetla meritum tych zmian - mieszkańcy Polski mający tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium Polski lub przebywający na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym pomogą Czyli pani specjalistka od odszkodowań powstałych w wyniku kolizji drogowych wreszcie napisała tekst, który jako tako naświetla meritum tych zmian - mieszkańcy Polski mający tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium Polski lub przebywający na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym pomogą finansować 500+ :)

Nawet z optymistycznych szacunków MinFin to wygląda raczej na bicie piany - żałosny spektakl kaczej zmiany!
slawku
A ja pracuje za granica i tam.place podatki. Tu wydaje pieniadze czyli w praktyce tez placę podatki. Wiec dlaczego mam placic państwu od ktorego ja nic nie dostalem? I teraz tym madralom ktorym zal dupe sciska ze za granica ludzie zarabiaja lepiej cos powiem. Albo wroce do kraju i bede klepal.biede albo wyjade na stale i rzad nie A ja pracuje za granica i tam.place podatki. Tu wydaje pieniadze czyli w praktyce tez placę podatki. Wiec dlaczego mam placic państwu od ktorego ja nic nie dostalem? I teraz tym madralom ktorym zal dupe sciska ze za granica ludzie zarabiaja lepiej cos powiem. Albo wroce do kraju i bede klepal.biede albo wyjade na stale i rzad nie zobaczy ani grosza ode mnie. Tak czy siak nicnna tym nie zyskają.
grab
Od Polski dostałeś obywatelstwo i za to płacisz.
and00 odpowiada grab
Jak by nie to obywatelstwo to byś nie dorabiał za granicą, a nie np szukał pontonu w Afryce
Może nawet do jakiejś szkoły tu chodziłeś, ktoś cię leczył i takie tam
Zrzeknij się też obywatelstwa, żebyś potem nie żebrał o jakieś zasiłki jak ci się przestanie podobać tam gdzie jedziesz
and00
Sensowniej było by napisać że chodzi o dorabiających za granicą
Ci którzy pracują tam na stałe, ich to nie dotyczy
demeryt_69
Zmiany dotkną polskich rezydentów podatkowych pracujących za granicą, którzy:
- posiadają na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) LUB
- przebywają na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki