REKLAMA

Polscy emigranci z tych krajów zapłacą wyższe podatki

Ewelina Czechowicz2020-09-22 06:00redaktor
publikacja
2020-09-22 06:00
Polscy emigranci z tych krajów zapłacą wyższe podatki
Polscy emigranci z tych krajów zapłacą wyższe podatki
fot. Marius_Comanescu / / Shutterstock

Rząd zapowiedział likwidację ulgi abolicyjnej. Oznacza to, że niektórzy Polacy pracujący za granicą zapłacą wyższe podatki. 

Ulga abolicyjna polega na umorzeniu określonej części bądź całości podatku w określonych sytuacjach. Obecnie najczęściej stosowana jest w kontekście rozliczania podatku w przypadku dochodów uzyskiwanych za granicą. Te zwykle przekraczają kwotę 8 tys. zł. Likwidacja ulgi, zapowiedziana przez rządzących, spowoduje, że osoby pracujące w niektórych krajach będą musiały zapłacić w Polsce różnicę między podatkiem w Polsce a tym zapłaconym np. w Wielkiej Brytanii.

Nasza czytelniczka Pani Anna wszystkie swoje dochody uzyskuje w Wielkiej Brytanii. Tam też płaci podatek dochodowy. W Polsce obecnie nie musi w ogóle płacić podatku z tego tytułu. To się zmieni po likwidacji ulgi abolicyjnej. Zmiany miałyby obowiązywać już od 1 stycznia 2021 r., a więc podatniczka odczuje je w zeznaniu składanym do końca kwietnia 2022 r. Po likwidacji ulgi abolicyjnej Pani Anna będzie  musiała zapłacić w Polsce różnicę między podatkiem w Polsce a podatkiem zapłaconym w Wielkiej Brytanii. Trzeba zaznaczyć, że często pracownicy w Wielkiej Brytanii nie płacą podatku dochodowego - aktualnie kwota wolna od podatku wynosi tam około 61 tys. zł.  

Rząd szuka pieniędzy. Oto skąd je weźmie

CIT od spółek komandytowych, likwidacja zbiegów ubezpieczeń lub korekta daniny solidarnościowej. Rząd pracuje nad pomysłami zwiększającymi wpływy do budżetu

 

Wprowadzane przez Ministerstwo Finansów zmiany sprawią, że Polacy uzyskujący dochody za granicą zobowiązani będą do zapłaty wyższego podatku w Polsce za 2021 r. Ponadto likwidacja ulgi abolicyjnej może wpłynąć na zwiększenie zobowiązań podatkowych osób pracujących za granicą, które nadal pozostają polskimi rezydentami podatkowymi. Zmiany obejmą rezydentów w takich krajach jak: Wielka Brytania, Austria, Irlandia, ZEA, Stany Zjednoczone, Rosja czy – w tych państwach podatek jest niższy od podatku dochodowego w Polsce. Ci podatnicy będą zobowiązani do dopłacenia różnicy polskiemu fiskusowi.  

Ministerstwo Finansów liczy, że likwidacja ulgi może przynieść dodatkowe wpływy do budżetu w wysokości 210 mln zł. Około 67 tys. osób korzysta z ulgi abolicyjnej - z tej grupy niemal 2/3 (41 tysięcy) osiąga dochody poniżej ustalonego przez MF progu.

Kogo dotknie likwidacja ulgi abolicyjnej?

Wprowadzane przepisy dotkną, tzw. polskich rezydentów podatkowych. Są nimi osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce i spełniające jeden z tych warunków:

 • posiadają na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
 • przebywają na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Więcej podatku zapłacą Ci podatnicy, którzy pracują m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Izraelu, na Słowacji, w Nowej Zelandii, Belgii, Norwegii, Portugalii i Singapurze. Podatnicy ci szczególnie odczują zmianę, jeśli ich dochód był za granicą zwolniony z podatku, bo będą musieli zapłacić podatek powyżej kwoty 8 000 zł (17 proc. PIT do 85 528 zł, a powyżej tej kwoty – 32 proc. podatku). Jeśli natomiast zapłacony za granicą podatek był niższy, to zobowiązani będą do zapłaty różnicy.  

Kraje, z których dochody za 2021 rok trzeba będzie rozliczyć na nowych zasadach:

 • Wielka Brytania
 • Irlandia
 • Finlandia
 • Izrael
 • Japonia
 • Litwa
 • Nowa Zelandia
 • Słowacja
 • Norwegia
 • Belgia
 • Kanada
 • Dania
 • Australia
 • Austria
 • Słowenia

Kto nie zapłaci wyższych podatków?

Usunięcie ulgi abolicyjnej nie będzie miało wpływu na podatników zarabiających w Niemczech, na Malcie czy na Cyprze, bo dla rozliczenia ich dochodu stosowana jest korzystniejsza metoda wyłączenia z progresją.

Na czym polega abolicja podatkowa?

Ulga abolicyjna polega na umorzeniu określonej części bądź całości podatku w określonych sytuacjach. Obecnie najczęściej stosowana jest w kontekście rozliczania podatku w przypadku dochodów uzyskiwanych za granicą.

Abolicja podatkowa PIT to metoda, która pozwala uniknąć wyższego opodatkowania mimo zastosowania metody proporcjonalnego odliczenia przy rozliczaniu dochodów z zagranicy.

Możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej nie została uzależniona przez ustawodawcę od tego, czy ww. dochody osiągnięte za granicą zostały opodatkowane w państwie źródła, tj. w państwie, w którym podatnik je uzyskuje. Nie ma też znaczenia, czy Polska zawarła, czy nie zawarła z tym państwem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Najważniejsze jest to, czy dochody zagraniczne podlegają opodatkowaniu w Polsce przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego. Metoda ta ma również zastosowanie w przypadku, gdy z danym państwem Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Odliczenia nie stosuje się jedynie w przypadku, gdy określone dochody uzyskane zostały w krajach na terytorium wymienionych w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, tzw. raje podatkowe.

Kto może korzystać z ulgi abolicyjnej?

Ulga, o której mowa w art. 27g ustawy o podatku dochodowym dotyczy osób, uzyskujących dochód poza terytorium RP z takich źródeł jak:

 •  stosunek pracy,
 •  służbowy stosunek pracy,
 •  spółdzielczy stosunek pracy,
 •  praca nakładcza,
 •  działalność wykonywana osobiście,
 •  działalność gospodarcza,
 •  prawa majątkowe w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych.

Nie dotyczy ona zaś dochodów uzyskiwanych np. z najmu, emerytury, kapitałów pieniężnych czy sprzedaży nieruchomości.

Ulgę abolicyjną odlicza się od podatku na formularzu PIT-ZG, w którym wykazuje się  przychody zagraniczne. Ponadto ulgę abolicyjną ujmuje się w podstawowej deklaracji podatkowej (PIT-28, PIT-36, PIT-36L), a także w załączniku PIT/O.

Co zmienią nowe przepisy?

Zgodnie z treścią uzasadnienia do projektu Ministerstwa Finansów, zostanie wprowadzona kwota wolna od podatku w wysokości 8000 zł. Ministerstwo Finansów wskazuje, że wszyscy podatnicy będą̨ zatem mogli dalej korzystać z ulgi abolicyjnej, przy czym kwota odliczenia od podatku dochodowego z tego tytułu nie będzie mogła przekroczyć kwoty 1360 zł.

Nierówne przepisy – zależne od kraju w którym podatnik uzyskuje dochody

Wprowadzone w tym kształcie przepisy doprowadzą do zróżnicowania podatników zarabiających za granicą. Podatnicy, którzy pracują w Hiszpanii, Francji czy Niemczech nadal będą korzystać z metody wyłączenia z progresją. Jednak Polacy, którzy pracują w Holandii, Belgii czy w Wielkiej Brytanii będą musieli opodatkować dochody z zagranicy w Polsce i dopłacić podatek według polskiej skali.

Źródło:
Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017),gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku (2012-2015). Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (95)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ksp91
A co w przypadku gdy ktoś przez kilka lat na stałe mieszka w UK (czyli jest rezydentem podatkowym UK) i zdecyduje się na powrót powiedzmy w maju lub czerwcu przyszłego roku. To staje się automatycznie rezydentem podatkowym w Polsce? czyli musi też rozliczać się z dochodów uzyskanych w UK przez te kilka miesięcy?
search
Tak będziesz musiał wspomóc Najjaśniejsza bo będzie bogaty i różnice 35% - podatek w GB będziesz musiał z uśmiechem zapłacić do budżetu, a ten z kolei dystrybuuje na cele, które ci to wszystko wytłumaczą czyli na TVP lub na policje która cię spałuje palka teleskopowa na ulicy w ramach obrony demokracji i wartości Tak będziesz musiał wspomóc Najjaśniejsza bo będzie bogaty i różnice 35% - podatek w GB będziesz musiał z uśmiechem zapłacić do budżetu, a ten z kolei dystrybuuje na cele, które ci to wszystko wytłumaczą czyli na TVP lub na policje która cię spałuje palka teleskopowa na ulicy w ramach obrony demokracji i wartości prawa i sprawiedliwości. I nie powinieneś mieć pretensji, bo naród tak chce lub sam przypomnisz sobie na kogo oddałeś glos lub twoja rodzina.
rob1987
Wedlog moich wyliczen wynika ze w Holandii place wiecej podatku niz bym mial do zaplacenia w Polsce. Czy w taki razie bedzie zwracana nadwyzka?
rob1987
Z moich wyliczen wynika ze w Holandii zaplacilem wiecej podatku niz sie placi w Polsce. Czy bedzie nadwyszka zwracana ?
bochum_87
no to co? dziękuje do widzenia... do mamy zadzwonię, emeryturę i na życie ode mnie będzie miała. Skoro na polske nie może liczyć... masakra. Podatek wygnańczy. Jak to przejdzie to pomogą milionom podjąć tą "lepsza" decyzje...
lorelie
Jak bankier wprowadzi opłaty za korzystanie z polskiego portalu przez " bogaczy imigrantów" którzy okupują forum to zrobi się pusto :) jest im tam tak super że mentalnie zostali w ojczyźnie i kochają polskie fora :) " zachód" ich zużył i wypluł...
piotr76
Przy krajach z dużymi zarobkami, takimi jak np. Irlandia, ludziom może się opłacić zabrać rodzinę i wyemigrować na stałe.
1a2b
To się ma opłacać Polakom w Polsce a nie emigrantom.
Co nie zmienia faktu, że polska kwota wolna od podatku to jest kpina ze zdrowego rozsądku i przyzwoitości.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Zmiany w PIT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki