REKLAMA

Ukonstytuowała się komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów zmian w prawie wyborczym

2017-11-24 15:13
publikacja
2017-11-24 15:13
fot. Tomasz Adamowicz / FORUM

W piątek po południu po raz pierwszy zebrała się komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego. Do komisji skierowane zostały projekty autorstwa PiS i Kukiz'15. Pracami komisji pokieruje Anna Milczanowska (PiS), a najbliższe posiedzenie odbędzie się we wtorek.

Oprócz Milczanowskiej w skład prezydium komisji nadzwyczajnej wybrano troje wiceprzewodniczących: Marcina Horałę (PiS), Mariusza Witczaka (PO) oraz Tomasza Jaskółę (Kukiz'15).

Jak powiedział PAP Jaskóła, po zakończeniu posiedzenia nowo wybrane prezydium ustaliło, że komisja zbierze się ponownie we wtorek o 12.

W skład komisji weszło łącznie 17 posłów - dziewięciu przedstawicieli wprowadziło PiS, pięciu Platforma, a po jednym pośle kluby Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL.

Zaproponowane przez posłów PiS zmiany w Kodeksie wyborczym obejmują m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin, a także powołanie komisarzy wyborczych wojewódzkich i powiatowych; komisarze wojewódzcy dokonać mają w terminie 3 miesięcy od wejścia ustawy w życie podziału gminy, powiatu, województwa na okręgi wyborcze w wyborach do rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa (obecnie podziału takiego dokonują władze samorządowe).

Projekt zakłada również zmiany w sposobie ustalania składu Państwowej Komisji Wyborczej - siedmiu na dziewięciu sędziów ma być wybieranych przez Sejm; obecnie w skład Komisji wchodzą sędziowie delegowani przez SN, TK i NSA.

Propozycje PiS krytykowane są m.in. przez opozycję oraz Państwową Komisję Wyborczą.

Z kolei projekt klubu Kukiz'15 przewiduje wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do wszystkich szczebli samorządu, a także ograniczenie do dwóch liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz limity wydatków komitetów wyborczych i zmianę zasad tworzenia okręgów. (PAP)

autor: Marceli Sommer

msom/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
borma
I co ma na celu owa komisja? Wprowadzenie takich zmian w prawie wyborczym , aby rzadzacy mogli ksztaltowac wyniki wyborow. Nastepny krok ku dyktaturze.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki