REKLAMA

UOKiK wszczął postępowanie przeciw T-Mobile

2016-09-05 11:55
publikacja
2016-09-05 11:55

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciw T-Mobile Polska w związku z usługami Granie na Czekanie/Szafa Gra oraz Prenumerata; wątpliwości wzbudził brak uzyskania wyraźnej zgody konsumenta na uruchomienie dodatkowo płatnych usług - poinformował w poniedziałek Urząd.

fot. Thomas Pflaum / / FORUM

Granie na Czekanie/Szafa Gra to usługa świadczona przez T-Mobile Polska polegająca na odtwarzaniu utworów muzycznych podczas czekania na połączenie. Spółka oferuje także serwis pod nazwą Prenumerata, w ramach którego konsument otrzymuje dostęp do informacji oraz serwisów rozrywkowych. Przez okres promocyjny korzystanie z tych usług jest bezpłatne.

Jak podał UOKiK w komunikacie, we wszczętym postępowaniu zakwestionowano praktykę przedsiębiorcy polegającą na braku wyraźnej zgody konsumentów na dodatkowo płatne usługi. Według Urzędu może to być sprzeczne z przepisami ustawy o prawach konsumenta, które mówią, że przedsiębiorca ma obowiązek uzyskać wyraźną zgodę konsumenta na każdą dodatkową płatność wykraczającą poza uzgodnione wynagrodzenie za główne obowiązki umowne przedsiębiorcy najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową.

Z informacji zebranych przez UOKiK wynika, że spółka domyślnie aktywuje serwisy przy zawarciu umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych lub na skutek doładowania konta. Konsument, który sam nie zrezygnuje z serwisów (np. poprzez wysłanie SMS-a lub kontakt z Biurem Obsługi Abonenta) zobowiązany jest do ponoszenia dodatkowych kosztów, pomimo że podczas zawierania umowy nie był proszony o zgodę na dodatkowe płatności.

UOKiK przypomniał, że zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów w efekcie prowadzonego postępowania administracyjnego Prezes Urzędu może wydać decyzję zakazującą stosowania praktyki naruszającej prawa słabszych uczestników rynku oraz nałożyć karę pieniężną w wysokości do 10 proc. obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok nałożenia kary. W wydawanych decyzjach Prezes UOKiK może również określić środki usunięcia trwających skutków bezprawnej praktyki przedsiębiorcy. (PAP)

mww/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~bodzio
mnie T -mobile bezczelnie okrada i handluje moimi danymi osobowymi i nikt z tym nic nie robi.mają tak wielki parasol ochronny z polityków,sędziów i urzędników państwowych wysoko postawionych że olewają jakiekolwiek reklamacje i kary nakładane przez UOKiK.nawet sąd w Lublinie sobie kupili i mają tam hurtownię wyroków/pozew mnie T -mobile bezczelnie okrada i handluje moimi danymi osobowymi i nikt z tym nic nie robi.mają tak wielki parasol ochronny z polityków,sędziów i urzędników państwowych wysoko postawionych że olewają jakiekolwiek reklamacje i kary nakładane przez UOKiK.nawet sąd w Lublinie sobie kupili i mają tam hurtownię wyroków/pozew nie zdąży dojść a pozwany nie wiedząc o niczym dostaje pismo z kancelarii komorniczej
~Czarek
Sprawiedliwie, że UOKiK chce wprowadzić regulacje, ale ja, np. nigdy nie miałem problemu z "Graniem...", itd. Już od kilku lat korzystam z abonamentu w T Mobile i gwarantują w nim brak dodatkowych opłat.
~Ktoś1
To zobacz na szczegóły. I oby szczena nie opadla jak zaraz będziesz miał abonament za 30 a dodatkowo 50 za inne opcje "wliczone" w abonament.
~jo44
kara karą ale pieniążki winny spowrotem zasilić konta klientów poszkodowanych ...
Nieprawdaż ?
~fasdfas
das schwindel. Niemiecka jakosc.
~pis_na_wieki
prezes kazal jest postępowanie :) teraz tylko orange i plus moga naciągać
~adam
Mirek.
Chlopie na starterze jest wszystko opisane co zawiera. Wiec wypada przeczytac co sie kupuje i co zawiera starter
~Tomek
W koncu po kilku latach ktoś o władzy decyzyjnej zauwarzył problem.
To pewnie praktyki w ramach "najlepszej sieci" - jak się reklamują. Swoją drogą zastanawiam się dlaczego najdroższa i de facto najgorsza sieć w Polsce uzurpuje sobie taki tytuł?
Ps. Szkoda, że UOKIK nie "zauwarzył" że identyczne
W koncu po kilku latach ktoś o władzy decyzyjnej zauwarzył problem.
To pewnie praktyki w ramach "najlepszej sieci" - jak się reklamują. Swoją drogą zastanawiam się dlaczego najdroższa i de facto najgorsza sieć w Polsce uzurpuje sobie taki tytuł?
Ps. Szkoda, że UOKIK nie "zauwarzył" że identyczne praktyki robią od wielu lat pozostałe sieci. Taka współczesna plaga - "nie nabijemy cię abonamencie, lub połączeniach, to znajdziemy sobie coś innego na czym przytniemy".
~mirek
w końcu !!! Niech im dowalą miliard kary bo naciągali mnie zawsze jak wkładałem nowy starter Heyah które używałem do internetu. Od razu kasowali mnie 3zł za gówno Szafa Gra, potem ciekawostki Agory które były gównem a nie ciekawostkami tez po ileś tam za każdą. Musiałem od razu po dostaniu esa anulowywać !!!!. w końcu !!! Niech im dowalą miliard kary bo naciągali mnie zawsze jak wkładałem nowy starter Heyah które używałem do internetu. Od razu kasowali mnie 3zł za gówno Szafa Gra, potem ciekawostki Agory które były gównem a nie ciekawostkami tez po ileś tam za każdą. Musiałem od razu po dostaniu esa anulowywać !!!!. Niech im dowalą 10 mld patałachom !!!!
~cvb
Taka niemiecka jakośc tylko w POlsce!

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki