UOKiK wszczął postępowanie przeciw T-Mobile

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciw T-Mobile Polska w związku z usługami Granie na Czekanie/Szafa Gra oraz Prenumerata; wątpliwości wzbudził brak uzyskania wyraźnej zgody konsumenta na uruchomienie dodatkowo płatnych usług - poinformował w poniedziałek Urząd.

UOKiK wszczął postępowanie przeciw T-Mobile
UOKiK wszczął postępowanie przeciw T-Mobile (fot. Thomas Pflaum / FORUM)

Granie na Czekanie/Szafa Gra to usługa świadczona przez T-Mobile Polska polegająca na odtwarzaniu utworów muzycznych podczas czekania na połączenie. Spółka oferuje także serwis pod nazwą Prenumerata, w ramach którego konsument otrzymuje dostęp do informacji oraz serwisów rozrywkowych. Przez okres promocyjny korzystanie z tych usług jest bezpłatne.

Jak podał UOKiK w komunikacie, we wszczętym postępowaniu zakwestionowano praktykę przedsiębiorcy polegającą na braku wyraźnej zgody konsumentów na dodatkowo płatne usługi. Według Urzędu może to być sprzeczne z przepisami ustawy o prawach konsumenta, które mówią, że przedsiębiorca ma obowiązek uzyskać wyraźną zgodę konsumenta na każdą dodatkową płatność wykraczającą poza uzgodnione wynagrodzenie za główne obowiązki umowne przedsiębiorcy najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową.

Z informacji zebranych przez UOKiK wynika, że spółka domyślnie aktywuje serwisy przy zawarciu umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych lub na skutek doładowania konta. Konsument, który sam nie zrezygnuje z serwisów (np. poprzez wysłanie SMS-a lub kontakt z Biurem Obsługi Abonenta) zobowiązany jest do ponoszenia dodatkowych kosztów, pomimo że podczas zawierania umowy nie był proszony o zgodę na dodatkowe płatności.

UOKiK przypomniał, że zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów w efekcie prowadzonego postępowania administracyjnego Prezes Urzędu może wydać decyzję zakazującą stosowania praktyki naruszającej prawa słabszych uczestników rynku oraz nałożyć karę pieniężną w wysokości do 10 proc. obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok nałożenia kary. W wydawanych decyzjach Prezes UOKiK może również określić środki usunięcia trwających skutków bezprawnej praktyki przedsiębiorcy. (PAP)

mww/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~bodzio

mnie T -mobile bezczelnie okrada i handluje moimi danymi osobowymi i nikt z tym nic nie robi.mają tak wielki parasol ochronny z polityków,sędziów i urzędników państwowych wysoko postawionych że olewają jakiekolwiek reklamacje i kary nakładane przez UOKiK.nawet sąd w Lublinie sobie kupili i mają tam hurtownię wyroków/pozew nie zdąży dojść a pozwany nie wiedząc o niczym dostaje pismo z kancelarii komorniczej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~Czarek

Sprawiedliwie, że UOKiK chce wprowadzić regulacje, ale ja, np. nigdy nie miałem problemu z "Graniem...", itd. Już od kilku lat korzystam z abonamentu w T Mobile i gwarantują w nim brak dodatkowych opłat.

! Odpowiedz
0 1 ~Ktoś1

To zobacz na szczegóły. I oby szczena nie opadla jak zaraz będziesz miał abonament za 30 a dodatkowo 50 za inne opcje "wliczone" w abonament.

! Odpowiedz
0 4 ~jo44

kara karą ale pieniążki winny spowrotem zasilić konta klientów poszkodowanych ...
Nieprawdaż ?

! Odpowiedz
0 5 ~fasdfas

das schwindel. Niemiecka jakosc.

! Odpowiedz
1 2 ~pis_na_wieki

prezes kazal jest postępowanie :) teraz tylko orange i plus moga naciągać

! Odpowiedz
2 0 ~adam

Mirek.
Chlopie na starterze jest wszystko opisane co zawiera. Wiec wypada przeczytac co sie kupuje i co zawiera starter

! Odpowiedz
1 3 ~Tomek

W koncu po kilku latach ktoś o władzy decyzyjnej zauwarzył problem.
To pewnie praktyki w ramach "najlepszej sieci" - jak się reklamują. Swoją drogą zastanawiam się dlaczego najdroższa i de facto najgorsza sieć w Polsce uzurpuje sobie taki tytuł?
Ps. Szkoda, że UOKIK nie "zauwarzył" że identyczne praktyki robią od wielu lat pozostałe sieci. Taka współczesna plaga - "nie nabijemy cię abonamencie, lub połączeniach, to znajdziemy sobie coś innego na czym przytniemy".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~mirek

w końcu !!! Niech im dowalą miliard kary bo naciągali mnie zawsze jak wkładałem nowy starter Heyah które używałem do internetu. Od razu kasowali mnie 3zł za gówno Szafa Gra, potem ciekawostki Agory które były gównem a nie ciekawostkami tez po ileś tam za każdą. Musiałem od razu po dostaniu esa anulowywać !!!!. Niech im dowalą 10 mld patałachom !!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~cvb

Taka niemiecka jakośc tylko w POlsce!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne