Nadchodzący tydzień będzie wypełniony danymi o inflacji i decyzjami najważniejszych banków centralnych świata w sprawie prowadzonej przez siebie polityki monetarnej. To także tydzień, w którym wypada trzeci piątek czerwca, a więc dzień rozliczenia kontraktów terminowych.


Poniedziałek, 12 czerwca
W nowy tydzień inwestorzy wejdą spokojnie, bowiem rynkowy kalendarz świeci tego dnia pustkami, jeśli chodzi o ważne dane makroekonomiczne. Z samego rana o godz. 9.00 poznamy odczyt inflacji CPI w Czechach za maj. Przekonamy się, czy kwietniowy sensacyjny spadek cen w ujęciu miesięcznym, będzie także miał miejsce w kolejnym miesiącu.
Na GPW akcje CD Projektu będą notowane już bez dywidendy (1 zł na akcję), jako że dzień dywidendy został wyznaczony na 13 czerwca, zatem zgodnie z zasadą rozliczenia „T+2”, akcje trzeba było nabyć do końca sesji 9 czerwca (piątek). Będzie to też dzień dywidendy dla akcjonariuszy Unimotu. Odciętej 9 czerwca.
Wtorek, 13 czerwca
Kolejny dzień będzie już wypełniony inflacyjnymi danymi z Europu i USA, które mogą być istotne z punktu widzenia decyzji banków centralnych, jakie w kolejnym tygodniu przewidziane są w kalendarzu. O 8.00 rano pokażą się pełne dane o inflacji CPI w Niemczech, po tym jak wstępny szacunek pokazał mocniejszy spadek od oczekiwań. O tej samej porze pokażą się też dane inflacji mierzone wskaźnikiem HICP. W odniesieniu do Niemiec o 11.00 ukaże się odczyt indeksu instytutu ZEW, obrazujący nastroje inwestorów instytucjonalnych do kondycji niemieckiej gospodarki.
Z kolei o godz. 9.00 zestaw finalnych danych o inflacji za maj pokaże Hiszpania, gdzie ze wstępnego szacunku wynikało, że spadała ona bardzo mocno, przez rządowe manipulacje cenami energii.
W centrum uwagi inwestorów tego dnia będą jednak odczyty inflacyjne z USA, które rynek pozna o godz. 14.30. Prognozy dotyczące odczytu za maj przewidują 4,2 proc. wobec 4,9 proc. odnotowanych w kwietniu.
Ponadto na rynku pojawią się dane z rynku pracy z Wlk. Brytanii, a po godz. 16.00 przemawiać przed gospodarczą komisją brytyjskiego parlamentu przemawiać będzie szef Banku Anglii - Andrew Bailey. (decyzja tego banku centralnego dopiero 22 czerwca).
Na GPW, jak wspomniałem, CD Projekt ustali listę akcjonariuszy z prawem do dywidendy, a odcięcie dywidendy będzie miało miejsce na cenach akcji Wittchena, Biofactory i Sonela.
Środa, 14 czerwca
Rano o godz. 8.00 poznamy paczkę danych gospodarczych, takich jak odczyty PKB czy produkcji przemysłowej z Wlk. Brytanii. Dane o produkcji przemysłowej (godz. 8.30) z Węgier mogą zainteresować śledzących tamtejszą trudną sytuację gospodarczą naszych bratanków. O 8.00 poznamy odczyt inflacji ze Szwecji, a o godz. 9.00 - u Słowaków.
O godz. 14.30 poznamy dane o inflacji producenckiej PPI z USA. Najważniejszym punktem dnia, jeśli nie całego tygodnia i miesiąca, będzie przewidziana na godz. 20.00 publikacja decyzji Fedu (właściwie jego organu, jakim jest FOMC) w sprawie stóp procentowych. W maju Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) podniósł je do przedziału 5-5,25 proc. Obecnie na nieco 72 proc. rynek wycenia, że w czerwcu Fed pozostawi je na tym samym poziomie. Pół godziny po decyzji rozpocznie się konferencja Jerome’a Powella.
Na GPW będzie to dzień dywidendy dla wspomnianych akcjonariuszy Wittchenu, Biofactory i Sonel.
Czwartek, 15 czerwca
W Europie rynki będą wyceniać decyzję Fedu z dnia poprzedniego, a w nocy pojawią się dane z Chin. Najpierw o godz. 3.30 poznamy średnie ceny nieruchomości z dużych miast, potem o godz. 4.00 uwaga skupi się na produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w maju.
Przed o godz. 9.00 odczyty inflacyjne pokaże Francja, a o godz. 10.00 - finalne dane o polskiej inflacji zaprezentuje GUS. Raport pokaże, które towary i usługi napędzały, a które hamowały wskaźnik. Uwagę zwracać będą też majowe odczyty produkcji przemysłowej (godz.15.15) i sprzedaży detalicznej (14.30) w USA.
W centrum uwagi będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego (godz..14.15) w sprawie stóp procentowych. Z komunikacji EBC wynika, że nie zamierza on przerywać procesu podwyżek. Prognozy ekspertów Bloomberg wskazują, że stopa depozytowa wzrośnie w czerwcu i lipcu do 3,75 proc. z 3,25 proc. obecnie (czyli o 0,25 pproc.).
Polski sektor bankowy będzie nasłuchiwać wieści z TSUE, gdzie zapadnie wyrok w sprawie kluczowej dla pozywających „frankowe” banki – wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz tego samego dnia spodziewana jest także odpowiedź dotycząca wniosków o zawieszenie płatności rat.
Na GPW będzie to dzień dywidendy takich spółek jak Arctic Paper czy Sopharma.
Piątek, 16 czerwca
Około północy czasu polskiego jest przewidziana decyzja Banku Japonii, ale trudno, aby była ona inna, niż utrzymanie obowiązujących obecnie ujemnych stóp procentowych. Ostatnie posiedzenie decyzyjne odbyło się w kwietniu, już po tym jak stery polityki monetarnej objął Kazuo Ueda, który w fotelu szefa BoJ zastąpił Haruhiko Kurodę. Decyzja sprzed dwóch miesięcy kontynuowała dobrze znaną „gołębią” politykę banku Japonii.
Ponadto rynki będzie interesował odczyt Eurostatu (godz. 11.00) o inflacji w strefie euro. Narodowy Bank Polski opublikuje dane o inflacji bazowej (godz. 14.00).
Na rynkach akcji będzie to dzień wygasania czerwcowych kontraktów terminowych, potocznie nazywany „dniem trzech wiedźm”. Ich rozliczenie może doprowadzić do dużej zmienności na rynku i podwyższonych obrotów także na instrumentach bazowych. Zwłaszcza ostatnia godzina handlu może mocno namieszać w ostatecznym wyniku sesji giełdowej.
Na GPW będzie to dzień dywidendy dla spółek Wasko, OT Logistic i Mennica Polska.