REKLAMA

Turecki trop w japońskim krachu

2019-01-07 10:30
publikacja
2019-01-07 10:30
fot. Sergei Bobylev / TASS

Powoli wyjaśnia się sytuacja wokół czwartkowego załamania na rynku japońskiego jena. Jest dość prawdopodobne, że za wszystkim stała kombinacja niskiej płynności oraz działania inwestorów detalicznych z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Od kilku miesięcy Japończycy mają nowy sposób na zarabianie pieniędzy. Zajmują długie, lewarowane pozycje na lirze tureckiej, kupując ją za japońskiego jena. Zarobek wynika nie z różnic kursowych, lecz z różnicy w oprocentowaniu obu walut. Stopa procentowa Banku Japonii od trzech lat jest ujemna i wynosi -0,1%. Tymczasem we wrześniu 2018 roku turecki bank centralny podniósł oprocentowanie liry do 24%.

Różnica jest więc ogromna i bardzo kusząca. Przy wykorzystaniu wysokiej dźwigni finansowej w dostępnej w ramach kontraktów terminowych (lub CFD) można więc dużo zarobić. Oczywiście pod warunkiem, że kurs JPY/TRY nie pójdzie ostro w górę – czyli nie dojdzie do zbyt mocnego osłabienia liry względem jena.

Kurs JPY/TRY, czyli ile lir tureckich trzeba zapłacić za 100 jenów japońskich. / Bloomberg.

A właśnie taka sytuacja przytrafiła się w nocy z 2 na 3 stycznia. Doszło wtedy do nagłego, lecz przejściowego załamania notowań na parach z jenem japońskim. Najgwałtowniejsze ruchu zaobserwowano na parze jen-dolar australijski oraz jen-lira turecka. Już wtedy mówiono, że bezpośrednią przyczyną tego nagłego krachu były duże zlecenia sprzedaży tureckiej liry generowane przez japońskich inwestorów detalicznych. Przypuszczano, że były to zlecenia obronne (stop-loss) uruchomione automatycznie w razie przekroczenia przez kurs jena określonego poziomu.

Hipotezę tę potwierdzają najnowsze dane giełdy w Tokio, według której w zeszły czwartek indywidualni inwestorzy zmniejszyli długą pozycję netto w kontraktach na lirę turecką aż o 42 473 kontrakty i był to najsilniejszy spadek od sierpnia – podaje Bloomberg. Co ciekawe, istotnej zmiany nie odnotowano w przypadku kontraktów na dolara australijskiego,choć to na parze AUD/JPY mówiło się wtedy najwięcej.

Sytuację pogorszyła niska płynność – w Japonii był to czwarty z rzędu dzień wolny od pracy, więc na rynku nie było japońskich inwestorów instytucjonalnych, którzy w normalnych warunkach zapewne byliby drugą stroną transakcji zainicjowanych przez inwestorów detalicznych.

„Kwestie płynnościowe zapewne odegrały rolę, ale zasadniczym paliwem tego ruchu były kwestie fundamentalne. Uważamy, że nagły krach na jenie i jego późniejsze konsekwencje wskazują, że rynek jest w trakcie wyboistego dostosowania do nowej dynamiki popytu” – tak sytuację skomentowali w raporcie dla klientów analitycy Goldman Sachs.

KK

Źródło:
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
doradca-praktyk
Jak widać kursy walut maja niewiele wspólnego z siłą gospodarek, które "reprezentują". Liczy się tylko wielkość lewarów i szybkość programów obsługujących transakcje. W ten sposób Światowe rynki notowań stają się gigantycznym kasynem, które traci zaufanie kolejnych milionów inwestorów...
modulometer
Dokładnie. Inwestowanie krótkoterminowe to obecnie całkowity hazard w grze znaczonymi kartami. Długoterminowo jeszcze można określić jakieś trendy, ale zmienność jest taka że co słabsi to wymiękają. Zaufanie do funduszy dramatycznie spadło nie tylko po getbackach ale właśnie dlatego że klienci fundusze są bezbronni Dokładnie. Inwestowanie krótkoterminowe to obecnie całkowity hazard w grze znaczonymi kartami. Długoterminowo jeszcze można określić jakieś trendy, ale zmienność jest taka że co słabsi to wymiękają. Zaufanie do funduszy dramatycznie spadło nie tylko po getbackach ale właśnie dlatego że klienci fundusze są bezbronni w w obliczu krótkoterminowej spekulacji która moze wymazać roczne zarobki w kilka godzin.
A co do Turcji to będzie zwała jak tylko Erdogany obniżą stopy - być moze już w piątek. przedwczesna obnizka stóp wywoła ponowny krach na tureckiej lirze. A że inflacja spada, pkb też, import ukatrupiony to Turcy maja powód do przyspieszonej ewakuacji z tak wysokiego oprocentowania - tym bardziej ze na tym tracą. Eksport też im nie rośnie mimo tak słabej waluty. Zanosi się wiec na obniżki stóp w styczniu/marcu.
sel odpowiada modulometer
Ukatrupiony import to mają nadwyżki handlowe to i wzrost wartości waluty... ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki