REKLAMA

Turecka inflacja znów dała czadu. Ceny w miesiąc wzrosły tak, jak w Europie w rok

Krzysztof Kolany2023-10-03 09:03główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-10-03 09:03

Inflacja cenowa w Turcji ponownie przyspieszyła, plasując drugą gospodarkę Bliskiego Wschodu wśród takich państw jak Argentyna, Syria czy Wenezuela.

Turecka inflacja znów dała czadu. Ceny w miesiąc wzrosły tak, jak w Europie w rok
Turecka inflacja znów dała czadu. Ceny w miesiąc wzrosły tak, jak w Europie w rok
/  Abaca Press

We wrześniu 2023 roku inflacja CPI w Turcji przyspieszyła do 61,53% w skali roku – poinformował Turecki Instytut Statystyczny. To najwyższy odczyt od stycznia oraz rezultat generalnie zbieżny z rynkowym konsensusem wynoszącym 61,7%.

Od lipca turecka inflacja znów przyspiesza. Po krótkim okresie „dezinflacji” (w ramach którego roczna dynamika CPI spadła z 85% do 38%) ceny w Turcji znów rosną coraz szybciej. To efekt powyborczego osłabienia liry oraz nowych podatków nałożonych przez władze w Stambule. Żeby poprawić stan finansów publicznych, rząd zdecydował się na szereg zmian podatkowych, w tym podniesienie akcyzy na paliwa o 200% i na gaz o 224%, co poskutkowało skokowym wzrostem cen detalicznych.

Znamienne jest też rozpędzenie tureckiej inflacji. Tylko we wrześniu wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych (CPI) podniósł się o 4,75%. Dla porównania, analogiczny wskaźnik dla strefy euro (HICP) wzrósł o 4,3% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Jednakże tym razem tureckie władze zamierzają ugasić inflacyjny pożar zgodnie z podręcznikami ekonomii. W czerwcu turecki „sułtan” znów wymienił prezesa banku centralnego. Nowa prezes zaczęła przeprowadzać „monetarny reset”, ostro podnosząc stopy procentowe. W nieco ponad trzy miesiące koszty kredyty w tureckim banku centralnym wzrosły z 8,5% do 30%.

Przez poprzednie dwa lata TCMB prowadził skrajnie „niekonwencjonalną” politykę pieniężną, obniżając stopy procentowe pomimo szalejącej w kraju dwucyfrowej inflacji cenowej. Gdy jesienią 2021 roku doszło do pierwszych cięć stóp, inflacja CPI wynosiła ok. 20%. Rok później sięgnęła 85%, a Turcy cały czas obniżali koszty kredytu. Do ostatniej obniżki doszło w lutym po tragicznym trzęsieniu ziemi.

Jednakże normalizacja polityki monetarnej potrzebuje dłuższego czasu, aby wpłynąć na procesy zachodzące w realnej gospodarce. Zwyczajowo szacuje się, że opóźnienie transmisji monetarnej wynosi 4-8 kwartałów. Póki co Turcja notuje jedne z najwyższych odczytów inflacji CPI na świecie. Szybsze tempo utraty wartości pieniądza raportuje jedynie Wenezuela (prawie 400%), Liban (230%), Syria (140%), Argentyna (124%) oraz Sudan (63%).

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (50)

dodaj komentarz
karbinadel
Tą właśnie drogą prowadzi nas Jarosław K.
trolley
czy Turcja skończy po terapii erdoganomicznej na gospodarce barterowej? nie wiem ale się domyślam XD
trolley
pamiętacie kolaps na początku 3rp? wtedy wypłaty były momentami w garnkach, pościeli czy co tam zakład akurat produkował XD - i najpierw tak będzie w Turcji a potem zgadnijcie gdzie jeszcze to wróci :)
bha
Raczej coraz mocniej dojny cenowo detaliczny rynek daje czadu bez umiaru.
trolley
ktoś napisał że w Turcji mimo inflacji rośnie PKB - no rośnie bo natychmiast po wypłacie wszyscy lecą wymienić kase na jakiś towar który będzie tracił mniej niż śmieciowa lira hehe - przymusowa konsumpcja prywatna napędza PKB XD ot i tajemnica rozwiązana - a skończy się jak zwykle
mesten
Ponieważ pis rozchwiał gospodarkę inflacją, to pisie zaczynają wychwalać inflację. Jak im TVP pluje w twarz bzdurami w które nawet dziecko nie uwierzy, to mówią że dobrze bo susze mamy.
my_kroolik
A myślicie, że czemu PIS tak pluje na Euro? Bo na twardej walucie trudniej się te wszystkie maniany robi. PIS niczym się nie różni od Erdogana, poza pewnym przesunięciem w czasie. Jak za 2 tygodnie dostaną trzecią kadencję, to będziemy mieli tutaj Turcję tylko bez ciepłego morza.
sajetan
Jasne... tylko dlaczego to samo nie zadziałało za PRL ? No i dlaczego PKB Turcji tak rośnie w USD ? Dlaczego kurs Liry nie jest w stanie skompensować go do zero, skoro nie wynika z rozwoju gospodarki ?
maxykaz
Podczas wyborów obiecał podwyżki płac o ile dobrze pamietam tak po 50%. Prawa ekonomii są nieubłagane. U nas bedzie podobnie. PIS podwyższa podatki , najniższe płace więc ceny rosną.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki