Inflacja cenowa w Turcji ponownie przyspieszyła, plasując drugą gospodarkę Bliskiego Wschodu wśród takich państw jak Argentyna, Syria czy Wenezuela.


We wrześniu 2023 roku inflacja CPI w Turcji przyspieszyła do 61,53% w skali roku – poinformował Turecki Instytut Statystyczny. To najwyższy odczyt od stycznia oraz rezultat generalnie zbieżny z rynkowym konsensusem wynoszącym 61,7%.


Od lipca turecka inflacja znów przyspiesza. Po krótkim okresie „dezinflacji” (w ramach którego roczna dynamika CPI spadła z 85% do 38%) ceny w Turcji znów rosną coraz szybciej. To efekt powyborczego osłabienia liry oraz nowych podatków nałożonych przez władze w Stambule. Żeby poprawić stan finansów publicznych, rząd zdecydował się na szereg zmian podatkowych, w tym podniesienie akcyzy na paliwa o 200% i na gaz o 224%, co poskutkowało skokowym wzrostem cen detalicznych.
Znamienne jest też rozpędzenie tureckiej inflacji. Tylko we wrześniu wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych (CPI) podniósł się o 4,75%. Dla porównania, analogiczny wskaźnik dla strefy euro (HICP) wzrósł o 4,3% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Jednakże tym razem tureckie władze zamierzają ugasić inflacyjny pożar zgodnie z podręcznikami ekonomii. W czerwcu turecki „sułtan” znów wymienił prezesa banku centralnego. Nowa prezes zaczęła przeprowadzać „monetarny reset”, ostro podnosząc stopy procentowe. W nieco ponad trzy miesiące koszty kredyty w tureckim banku centralnym wzrosły z 8,5% do 30%.
Przez poprzednie dwa lata TCMB prowadził skrajnie „niekonwencjonalną” politykę pieniężną, obniżając stopy procentowe pomimo szalejącej w kraju dwucyfrowej inflacji cenowej. Gdy jesienią 2021 roku doszło do pierwszych cięć stóp, inflacja CPI wynosiła ok. 20%. Rok później sięgnęła 85%, a Turcy cały czas obniżali koszty kredytu. Do ostatniej obniżki doszło w lutym po tragicznym trzęsieniu ziemi.
Jednakże normalizacja polityki monetarnej potrzebuje dłuższego czasu, aby wpłynąć na procesy zachodzące w realnej gospodarce. Zwyczajowo szacuje się, że opóźnienie transmisji monetarnej wynosi 4-8 kwartałów. Póki co Turcja notuje jedne z najwyższych odczytów inflacji CPI na świecie. Szybsze tempo utraty wartości pieniądza raportuje jedynie Wenezuela (prawie 400%), Liban (230%), Syria (140%), Argentyna (124%) oraz Sudan (63%).