REKLAMA

Turcy podnoszą stopy. Gonią uciekającą inflację

Krzysztof Kolany2023-09-21 13:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-09-21 13:00

Bank centralny Turcji podjął decyzję o kolejnej mocnej podwyżce stóp procentowych. Usiłuje w ten sposób okiełznać inflację, która za rządów „sułtana” Erdogana osiągnęła dwucyfrowe wartości.

Turcy podnoszą stopy. Gonią uciekającą inflację
Turcy podnoszą stopy. Gonią uciekającą inflację
fot. Muhammet Atam / / Pexels

Referencyjna stopa procentowa Banku Centralnego Republiki Tureckiej (TCMB) została w czwartek podniesiona o 500 punków bazowych, z 25,00 % do 30,00%. Tym razem odbyło się bez zaskoczeń. Rynkowy konsensus zakładał podwyżkę właśnie o 500 pb., do poziomu 30%.

Była to już czwarta z rzędu zdecydowana podwyżka stóp procentowych w Turcji. W sierpniu TCMB zaskoczył rynek podwyżką aż o 750 pb. – czyli trzykrotnie mocniejszą od konsensusu. W lipcu koszty kredytu nad Bosforem zostały podniesione o 250 pb., co wtedy pozostawiło spory niedosyt. Początek „monetarnego resetu” w Turcji miał jednak miejsce w czerwcu, gdy nowe kierownictwo banku centralnego Turcji zdecydowało się na zerwanie z „erdoganomiką” i drastycznie podniosło stopy procentowe. Wtedy to stopa referencyjna poszła w górę z 8,50 % do 15,00%, co i tak było poziomem wyraźnie niższym od 20-25% oczekiwanym przez rynek.

Po wrześniowej podwyżce stopa procentowa w Turcji znalazła się na najwyższym poziomie od 2004 roku. Ale wciąż pozostaje znacząco niższa od inflacji CPI zrealizowanej przez poprzednie 12 miesięcy. W sierpniu indeks cen dóbr konsumpcyjnych (CPI) był o blisko 60% wyższy niż rok wcześniej. Ostatnie prognozy tureckiego banku centralnego zakładały, że w tym roku inflacja wyniesie 65%, a w przyszłym 33%.

Śmierć „erdoganomiki”

Przez poprzednie dwa lata TCMB prowadził skrajnie „niekonwencjonalną” politykę pieniężną, obniżając stopy procentowe pomimo szalejącej w kraju dwucyfrowej inflacji cenowej. Gdy jesienią 2021 roku doszło do pierwszych cięć stóp, inflacja CPI wynosiła ok. 20%. Rok później sięgnęła 85%, a Turcy cały czas obniżali koszty kredytu. Do ostatniej obniżki doszło w lutym po tragicznym trzęsieniu ziemi.

Nie jest żadną tajemnicą, że za ową „niekonwencjonalną” polityką pieniężną stał prezydent Recep Tayyip Erdogan, od 20 lat sprawujący niepodzielną władzę nad drugim najludniejszym krajem Bliskiego Wschodu. W świecie finansów Erdogan zasłynął ze swych niecodziennych poglądów ekonomicznych stojących w jaskrawej sprzeczności z podstawami makroekonomii.

Zdaniem tureckiego „sułtana” to wysokie stopy procentowe powodują wysoką inflację. Ekonomiści zgodnie twierdzą, że jest dokładnie na odwrót: to wysokie (realnie) stopy procentowe skutkują obniżeniem inflacji i wolniejszym tempem wzrostu cen w gospodarce. Jednak Erdogan uparcie forsował swoje stanowisko, doprowadzając tym do rozpaczy (i często utraty stanowiska) kolejnych szefów tureckiego banku centralnego.

Jednakże niedawno turecki władca wycofał się ze swojej wcześniejszej doktryny ekonomicznej. - Restrykcyjna polityka monetarna” jest potrzebna do spowolnienia inflacji – powiedział Erdogan na początku września. -Obniżymy inflację do poziomu jednocyfrowego dzięki zacieśnianiu polityki pieniężnej - zapowiedział turecki władca.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (13)

dodaj komentarz
bha
Niby Gonią w wielu krajach i to już od ponad 2 lat i cóż nadal tej sekretnie wysokiej, najwyższej dojnej cenowo inflacji szczególnie mocnej tej w detalu jakoś nadal raczej nigdzie ani nie doganiają ani nie powodują jej wielkiego cenowego obniżenia, spadku.A coraz mocniej dojna inflacja w detalu raczej w wielu krajach ta która codziennie Niby Gonią w wielu krajach i to już od ponad 2 lat i cóż nadal tej sekretnie wysokiej, najwyższej dojnej cenowo inflacji szczególnie mocnej tej w detalu jakoś nadal raczej nigdzie ani nie doganiają ani nie powodują jej wielkiego cenowego obniżenia, spadku.A coraz mocniej dojna inflacja w detalu raczej w wielu krajach ta która codziennie coraz szerzej i szerzej coraz bardziej dotkliwe kurczy finansowo portfele, debety i konta większości % osób nadal raczej niestety rośnie i zmienia się na rynku jak w kalejdoskopie!!!!! i to nie rzadko co nowa dostawa. A to cóż raczej już z normalnością, spokojnością zakupową szczególnie w detalu ma coraz niestety mniej i mniej i etc wspólnego!.Niestety
samsza
Nie kierują się inflacją, kraj jest wyczyszczony z tzw. dewiz, czyli walut obcych potrzebnych w rozliczeniach międzynarodowych.
Bez nich nie byłoby handlu, bo liry tureckiej nikt nie przyjmie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsza
Pan Glapiński "unieważnił" problem inflacji, więc partie rozdawnicze w górę, "problem znikł" dla ludzi.
To było realne posunięcie. Nie ma co płakać, demokracja zwyciężyła!
jaroslaw_kaczynski
Szanowni Państwo, proszę się nie obawiać, my nie zrobimy tego Polkom i Polakom. Jeśli oczywiście wygramy, bo za tamtych nie ręczę. Nie są profesjonalni i łączą ekonomię z polityką.
jkl777
Jarek, pierwsze co zrobi TFUja mafia to PALIWA w górę i STOPy w góre jak Erdogan. Komunisci i bankruci ZAWSZE bawia sie tak samo. Mam tylko jedna nadzieje, ze inaczej bede "dyndac".
drabio
Nie rozumiem zupełnie...

Czego ci "my" nie zrobią Polakom?

A ci tamci to kto? Erdogan i Turcy?

Po co takie mącenie?
jaroslaw_kaczynski odpowiada jkl777
To już jest mowa nienawiści i groźby karalne, zostały zgłoszone gdzie trzeba. Proszę się lada dzień spodziewać wizyty niezależnych służb.
tomitomi
działania do przewidzenia , górę bierze ekonomia nad polityką !

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki