REKLAMA

Turcja znów mocno podnosi stopy procentowe

2021-03-18 12:32
publikacja
2021-03-18 12:32
Turcja znów mocno podnosi stopy procentowe
Turcja znów mocno podnosi stopy procentowe
fot. Nepdar / / Shutterstock

Bank centralny Turcji zaskoczył rynek mocniejszą podwyżką stóp procentowych. To odpowiedź na rosnącą inflację, która znów wymyka się spod kontroli tureckich władz monetarnych.

Rada Polityki Monetarnej tureckiego banku centralnego zdecydowała się podnieść główną stopę procentową (czyli oprocentowania tygodniowych operacji repo) z 17 proc. do 19 proc. Podwyżka aż o 200 punktów bazowych była większa od oczekiwań większości ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał podwyżkę o 100 pb., do 18 proc.

To już trzecia podwyżka stóp procentowych w Turcji w ostatnich miesiącach. Poprzednia miała miejsce w Wigilię, kiedy to TCMB także zaskoczył inwestorów mocniejszym od oczekiwań wzrostem kosztów kredytu. Natomiast 19 listopada TCMB podniósł swoją stawkę referencyjną aż o 475 pb., z 10,25 proc. do 15 proc. Wówczas zaskoczeniem była nie sama podwyżka, lecz mocniejsze od oczekiwań podniesienie stopy płynnościowej.

- Restrykcyjne nastawienie w politycy monetarnej będzie zdecydowanie utrzymane (…) przez dłuższy okres czasu, dopóki wskaźniki nie pokażą permanentnego spadku inflacji i osiągnięcia stabilności cen – napisano w marcowym komunikacie TCMB. Problemem dla tureckich władz monetarnych pozostaje uparcie wysoka inflacja CPI, która w lutym sięgnęła 15,61%. To najwyższy poziom od lipca 2019 roku.

Marcowa podwyżka jest kolejnym etapem wolty, jaką Turcja wykonała jesienią 2020 roku. Na początku listopada w Turcji dokonano zmian na stanowiskach prezesa banku centralnego i ministra finansów. Nowa ekipa porzuciła „erdoganomikę” i zaczęła prowadzić odpowiedzialną i zgodną z podręcznikami politykę gospodarczą. To właśnie błędną polityka rządu i TCMB dyktowana przez „sułtana” Recepa Erdogana sprawiły, że przez ostatnie trzy lata lira straciła ponad połowę swej wartości wobec dolara amerykańskiego.

Rynek walutowy pozytywnie zareagował na decyzję banku centralnego Turcji. Po 12:00 kurs dolara runął w dół, obniżając się z 7,4788 do 7,3420 liry. Na początku listopada kurs USD/TRY osiągnął rekordowo wysoki poziom 8,58 lir za dolara.

KK

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (26)

dodaj komentarz
ravauw
Jak zalozyc lokate w lirach tureckich?
forresty
Macie obraz Polski za 5 lat. Tam też zaczynali od heszków z inflacji mając śmieciową walutę w okolicach 2010r
jkl777
W Polnej Wolsce bedzie sie placic obajtkami, bo Sasiny to juz sie zdewaluowaly.
raf2004
Dlaczego inne kraje z naszej części Europy (Czechy, Rumunia, Chorwacja) a nawet kraje azjatyckie mają kompetentne władze monetarne a my mamy samych nieudaczników, takich jak Glapa, Łon, czy Sura ???
men24a
Zacytuję słowa z filmu kariera Nikodema Dyzmy .......to wyście tego chama wybrali.
jas2
Jasne. W Turcji mają kompetentne władze ... I czego ty Polakom życzysz?
jas2 odpowiada men24a
Turcy tego nie oglądali.
antek10
Glapciu wie że katastrofa blisko.
janekmaly
Stopy jak marzenie!
Wtedy można ładować kasę na konto.
meryt
janekmaly"Stopy jak marzenie!
Wtedy można ładować kasę na konto"

Porównując wartość magazynowanego towaru konsumpcyjnego (inflacja) ze stopą procentową, podliczasz zwartość sprzedanego towaru za rok i otrzymane odsetki z wariantu z depozytem :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki