REKLAMA

Erdogan odwołał kolejnego prezesa banku centralnego

2020-11-09 07:48
publikacja
2020-11-09 07:48
Erdogan odwołał kolejnego prezesa banku centralnego
Erdogan odwołał kolejnego prezesa banku centralnego
fot. Seqoya / / Shutterstock

Recep Tayyip Erdogan wydał dekret odwołujący ze stanowiska prezesa tureckiego banku centralnego. To drugie takie posunięcie w ciągu 1,5 roku.

W sobotę ogłoszona została decyzja tureckiego prezydenta dotycząca odwołania ze stanowiska Murat Uysala, który funkcję prezesa Centralnego Banku Turcji objął w lipcu 2019 r. Jego poprzednikiem był Murat Cetinkaya, którego Erdogan również odwołał prezydenckim dekretem. Nowym szefem tureckiego banku centralnego będzie Naci Agbal, były minister finansów (2015-2018), a także doradca prezydenta (od 2018).

Na tym nie koniec zmian. W niedzielę do dymisji „ze względów zdrowotnych” podał się minister finansów Berat Albayrak, prywatnie zięć prezydenta Erdogana. Media spekulują, że wpływ na to posunięcie mógł mieć wynik wyborów prezydenckich w USA - bliskie relacje Albayraka z Ivanką Trump i Jaredem Kushnerem miały mu ułatwiać bezpośredni kontakt z Trumpem i obniżały ryzyko amerykańskich sankcji, których widmo wciąż unosi się nad Turcją.

Oficjalnych powodów roszady na szczycie tureckich władz nie podano, jednak z całą pewnością mają one związek z krachem walutowym. Od początku roku lira osłabiła się względem dolara o 40 procent. Poniedziałkowe otwarcie przynosi lekki spadek USD/TRY, jednak poziom 8,385 TRY jest wciąż wyraźnie wyższy niż jeszcze kilka tygodni temu.

Więcej o tle tureckiego kryzysu walutowego i osobliwym poglądom prezydenta Erdogana na politykę monetarną pisaliśmy w artykule „Krach walutowy w Turcji trwa. 8 lir za dolara”.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki