REKLAMA

Turcja ostro tnie stopy procentowe. „Erdoganomika” w natarciu

Krzysztof Kolany2021-10-21 13:07główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-21 13:07
Turcja ostro tnie stopy procentowe. „Erdoganomika” w natarciu
Turcja ostro tnie stopy procentowe. „Erdoganomika” w natarciu
/ Twitter

Bank centralny Turcji zdecydował się na drugą z rzędu obniżkę stóp procentowych, ignorując szalejącą w kraju blisko 20-procentową inflację. Rynek zareagował znaczącym osłabieniem liry wobec dolara.

Bank Centralny Republiki Tureckiej (TCMB) w czwartek podjął decyzję o obniżeniu referencyjnej stopy procentowej (czyli oprocentowania tygodniowych operacji repo) z 18% do 16%. Decyzja jest sporym zaskoczeniem. Ekonomiści spodziewali się cięcia stóp tylko o 50 pb., do poziomu 17,5%.

tradingeconomics.com

To już druga z rzędu obniżka stóp procentowych nad Bosforem. Pierwsza miała miejsce niemal miesiąc temu. TCMB obniżył wówczas stopę referencyjną z 19% do 18%, co było sporym zaskoczeniem dla inwestorów oczekujących utrzymania ceny pieniądza bez zmian.

- Efekty wysokiej globalnej inflacji na oczekiwania inflacyjne i rynki finansowe są bacznie obserwowane, lecz banki centralne w rozwiniętych gospodarkach oceniają, że wzrost inflacji będzie w znacznej mierze przejściowy i ustąpi wraz z normalizacją popytu konsumpcyjnego, złagodzeniem napięć w łańcuchach dostaw oraz ustąpieniem efektów niskiej bazy. W związku z tym banki centralne w rozwiniętych gospodarkach kontynuują swoją ekspansywne nastawienie w politycy monetarnej i programu skupu aktywów – tak kierownictwo tureckiego banku centralnego uzasadniło swoją decyzję o głębokiej obniżce stóp procentowych przy inflacji CPI 4-krotnie przekraczającej cel inflacyjny.

Rynek walutowy zareagował szybko i negatywnie. Kurs dolara w ciągu kilku chwil podniósł się z ok. 9,2390 do 9,4180 liry, ustanawiając nowy rekord wszech czasów.  Od początku 2021 roku lira osłabiła się względem dolara o prawie 20%, tracąc prawie 40% swej wartości przez ostatnie 3 lata. A przez ostatnie 10 lat turecka waluta straciła do dolara prawie 80%.

Konkurs

Giełdowe przysłowie mówi „Byki wchodzą po schodach, niedźwiedzie skaczą z okien".

Zaproponuj swoją wersję tego powiedzenia - najciekawsze nagrodzimy!

"Erdoganomika" nie bierze jeńców

Obniżka stóp procentowych w Turcji stoi w sprzeczności z podręcznikowymi zasadami prowadzenia polityki monetarnej. We wrześniu inflacja CPI w Turcji przyspieszyła do 19,58%, osiągając najwyższą wartość od dwóch lat. W warunkach tak wysokiej inflacji bank centralny powinien mocno podnieść stopy procentowe, aby ograniczyć podaż pieniądza (tj. kredytu) i przekonać społeczeństwo, że poważnie traktuje swój cel inflacyjny (w Turcji wynoszący 5%).

Ale to nie dotyczy Turcji, gdzie w politykę pieniężną regularnie wtrąca się prezydent Recep Erdogan, słynący z - mówiąc eufemistycznie - niekonwencjonalnych poglądów na ekonomię. Już po lipcowym odczycie inflacji turecki „sułtan” publicznie apelował do banku centralnego o obniżenie stóp procentowych. Zdaniem Erdogana to wysokie stopy procentowe powodują inflację, podczas gdy ekonomiści dość powszechnie uważają, że jest dokładnie odwrotnie.

Powiedzieć, że prezydent Turcji swoimi słowami wywiera presję na banku centralnym, to za mało. Wszyscy wiedzą, że brak dostosowania się do woli polityka oznacza koniec kariery w Centralnym Banku Turcji. Taki los w 2019 r. spotkał Murata Cetinkaye, który nie zgadzał się z poglądami Erdogana. Jego następca, Murat Uysal, utrzymał się w siodle 1,5 roku. Następnej zmiany szefa banku centralnego „Sułtan” dokonał w marcu tego roku – oczywiście wywołało to kolejny krach na lirze. Raptem tydzień temu Erdogan zwolnił trzech członków kierownictwa TCMB, którzy opierali się obniżaniu stóp procentowych. Można więc zażartować, że tureccy bankierzy centralni dzielą się na frakcję „gołębi” oraz na bezrobotnych.

Mimo to przez wcześniejsze dwa lata Turcja pod naciskiem globalnych inwestorów zdecydowała się prowadzić bardziej normalną politykę pieniężną. Jeszcze w marcu TCMB zdecydował się na podwyżkę aż o 200 punktów bazowych (z 17% do 19%) była mocniejsza od oczekiwań rynku, co miało pokazać determinację banku centralnego w zwalczaniu inflacji. Odpowiedzialny za tę decyzję prezes tureckiego banku centralnego trzy dni później został zwolniony przez prezydenta Erdogana.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (25)

dodaj komentarz
trooper
Kaczyński wiele razy podkreślał, że Erdogan jest jego wzorem a Polska powinna iść w ślady Turcji. To nie domysły a fakty.
henk54
To są prawdziwe oszołomy, jeszcze lepsze od Łona i Ancyparowicz :-)
friedens
Ciemny lud myśli, że te durne, tureckie seriale w teleszczujni to rozrywka. A to jest programowanie podprogowe. Najpierw seriale, likwidacja niezależnej prokuratury, wolnych sądów i hiperinflacja. A na koniec Kartofel założy turban na łeb i ogłosi się sułtanem.
gruking
U ciebie widoczne jest programowanie podprogowe z tvn.
maniek_as
Przy inflacji 20% realne ujemne stopy procentowe wynoszą w Turcji, już po drastycznym cięciu, -4%. W Polsce aktualnie wynoszą -5,4%. Z punktu widzenia oszczędzających Turcja to Ameryka, a Polska to trzeci świat.
martee74
"Ekonomiści spodziewali się obniżki stóp o 50bp." Czy ekonomiści też uważają(tak jak Erdogan), że z inflacją należy walczyć zmniejszając stopy?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pozhoga
,,Obniżka stóp procentowych w Turcji stoi w sprzeczności z podręcznikowymi zasadami prowadzenia polityki monetarnej"

Owszem - podobnie jak polityka banków centralnych w zasadzie wszystkich krajów rozwiniętych bardziej i mniej.

Podręczniki bowiem mówią, że w sytuacji wysokiego tempa wzrostu PKB trzeba zacieśniać
,,Obniżka stóp procentowych w Turcji stoi w sprzeczności z podręcznikowymi zasadami prowadzenia polityki monetarnej"

Owszem - podobnie jak polityka banków centralnych w zasadzie wszystkich krajów rozwiniętych bardziej i mniej.

Podręczniki bowiem mówią, że w sytuacji wysokiego tempa wzrostu PKB trzeba zacieśniać politykę monetarną, by utrudnić dostęp do pieniądza i w ten sposób zniechęcić przedsiębiorców do inwestycji, które za chwilę (w warunkach gorszej koniunktury) okażą się chybione, a konsumentów do kupowania na kredyt, którego za chwilę nie będą w stanie spłacić.

Tylko że ww. działania wymagają niezależnych banków centralnych (takich nie ma, nawet w Czechach; albo lepiej - żeby w ogóle nie było banków centralnych) i wymagają aby politycy patrzyli dalej niż do najbliższych wyborów albo lepiej - żeby w ogóle porzucić ten fatalny ustrój zwany demokracją.

Niestety, od czasów Bernankego banksterzy centralni i nierządy demokratury uznali, że mają w łapkach perpetuum mobile w postaci QE. Będą jaja jak Chińczycy przestaną kupować te obligacje...
wtomek
"Podręczniki bowiem mówią, że w sytuacji wysokiego tempa wzrostu PKB trzeba zacieśniać politykę monetarną, by utrudnić dostęp do pieniądza" - może jednak się od.....ć , ani nie utrudniać , ani nie ułatwiać, Pozostawić stopy niezmienne ....na poziomie neutralnym w granicach 3-5% , a pilnować rządy przed populistycznym rozdawaniem "Podręczniki bowiem mówią, że w sytuacji wysokiego tempa wzrostu PKB trzeba zacieśniać politykę monetarną, by utrudnić dostęp do pieniądza" - może jednak się od.....ć , ani nie utrudniać , ani nie ułatwiać, Pozostawić stopy niezmienne ....na poziomie neutralnym w granicach 3-5% , a pilnować rządy przed populistycznym rozdawaniem kasy. Na końcówce PRL-u było coś takiego jak popiwek, czyli obłożenie podatkiem wzrostu płac nieuzasadnionego wzrostem wydajności.
lorelie
JudeAmeryka rozłożyła finansowo Wenezuele, rozłożyła Iran i rozłoży Turcję. kadafiego nie mogła rozłożyć to go zabiła.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki