REKLAMA

Erdogan znów uderzył w lirę. „Musimy obniżyć stopy procentowe”

Michał Żuławiński2021-06-02 08:56analityk Bankier.pl
publikacja
2021-06-02 08:56
Erdogan znów uderzył w lirę. „Musimy obniżyć stopy procentowe”
Erdogan znów uderzył w lirę. „Musimy obniżyć stopy procentowe”
/ ZUMA Wire

Prezydent Turcji ponownie przedstawił swoje niekonwencjonalne poglądy dotyczące polityki monetarnej. Efekt był taki sam jak zwykle – turecka waluta wyraźnie się osłabiła.

Jak informuje Bloomberg, Recep Tayyip Erdogan mówił na tematy ekonomiczne w czasie wystąpienia w publicznej telewizji TRT.

- Rozmawiałem dziś z szefem banku centralnego. Musimy obniżyć stopy procentowe. Ustaliliśmy, że gdzieś w okolicach lipca i sierpnia stopy zaczną spadać – powiedział turecki prezydent.

Moment wygłaszania przez Erdogana tych słów łatwo odnaleźć na poniższym wykresie. Kurs USD/TRY błyskawicznie ruszył w górę, ustanawiając nowy rekord powyżej 8,70 TRY. Następnie sytuacja nieco się uspokoiła, jednak lira i tak jest słabsza niż przed wystąpieniem prezydenta.

Jak dodaje Bloomberg, wypowiedzi Erdogana towarzyszyło kolejne przedstawienie jego niekonwencjonalnych poglądów ekonomicznych. Turecki przywódca od lat powtarza, że jego zdaniem niskie stopy procentowe pomagają walczyć z inflacją, a nie – jak twierdzi przytłaczająca większość ekonomistów – stanowią paliwo dla wzrostu cen.

- Jeżeli wyeliminujemy obciążenia w postaci stóp procentowych, sytuacja się unormuje, ponieważ to stopy procentowe powodują inflację – powiedział Erdogan.

W tym miejscu warto przypomnieć, że w 2018 r. prezydent Turcji publicznie powiedział, że „stopy procentowe są matką i ojcem wszelkiego zła”, zaś w wywiadzie dla śledzonego przez całą finansową branżę Bloomberga oświadczył, że „stopa procentowa jest przyczyną, a inflacja jest skutkiem - im niższa jest stopa procentowa, tym niższa będzie inflacja”. Miało to miejsce tuż przed letnim krachem walutowym, który wywindował kurs USD/TRY do rekordowego wówczas poziomu 6 lir za dolara. Powrót do tamtej sytuacji Turcy przyjęliby zapewne z pocałowaniem ręki, gdyż mimo licznych wolt w polityce monetarnej ich waluta od lat znajduje się w trendzie spadkowym, którego końca – szczególnie w świetle wypowiedzi Erdogana – nie widać.

Sułtan na wojnie z bankiem centralnym i inflacją

Powiedzieć, że prezydent Turcji swoimi słowami wywiera presję na banku centralnym, to za mało. Wszyscy wiedzą, że brak dostosowania się do woli polityka oznacza koniec kariery w Centralnym Banku Turcji. Taki los w 2019 r. spotkał Murata Cetinkaye, który nie zgadzał się z poglądami Erdogana. Jego następca, Murat Uysal, utrzymał się w siodle 1,5 roku. Ostatniej zmiany szefa banku centralnego „Sułtan” dokonał w marcu tego roku – oczywiście wywołało to kolejny krach na lirze.

Pod koniec ubiegłego roku wydawało się, że Erdogan zmienił poglądy ekonomiczne lub przynajmniej przestał się przy nich upierać. Powołany w listopadzie 2020 r. i odwołany w marcu 2021 r. prezes banku centralnego Naci Agbal w pewnym stopniu przywrócił wiarygodność tej instytucji i podjął realną walkę z wymykającą się spod kontroli inflacją. W tym celu Rada Polityki Monetarnej tureckiego banku centralnego (TCMB) zdecydowała się na trzy podwyżki stóp procentowych, z których wszystkie były mocniejsze od rynkowych oczekiwań. Jak już jednak wiemy, reformatorskie zapędy nie potrwały długo i musiały ustąpić woli prezydenta. Nowym i wciąż urzędującym prezesem TCBM został Sahap Kavcioglu, którego nazwisko zapewne dopiszemy do powyższej listy, jeżeli nie zastosuje się do prezydenckich wskazówek.

Jeżeli zalecenia Erdogana zostaną spełnione, to Turcja zapisze się w historii jako kraj, który ciął stopy procentowe przy galopującej inflacji. Już teraz dynamika wzrostu cen nad Bosforem wynosi 17 proc. To trzykrotnie więcej od i tak wysokiego celu inflacyjnego ustalonego na poziomie 5 proc. rocznie.

Spektakularne rozmijanie się inflacji z celem banku centralnego to dla Turków nie pierwszyzna – po raz ostatni inflację udało się utrzymać w ryzach w 2009 i 2010 r., gdy świat wygrzebywał się z poprzedniego kryzysu. I tak tempo wzrostu cen w Turcji przekraczało jednak wówczas 6 proc.

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (9)

dodaj komentarz
chrisz77
Erdogan znowu próbuje czarować rzeczywistość a jakoś ta rzeczywiśc nie chce się nagiąć do wizji sultana
bhw
Ja się tylko zastanawiam, skąd w takim razie w kantorach takie odchylenie od kursu średniego NBP sięgające ponad 20% gdy się chce zakupić lirę. Żadna inna waluta nie ma tak mocnego odchylenia kursu sprzedaży, zmowa kantorów czy raczej jakaś tajemnicza informacja?
rekin1986
Niestabilność kursowa powoduje , że kantor się zabezpiecza przed dużymi wachaniami kursu

Wystaczy , że kupi przykładowo 10 tys lir by mieć płynność po czym kurs leci w prawo lub lewo 10 procent w ciągu dnia i cały potencjalny zysk który mógł kantor zarobić poszedł się gwizdać a kantor nie kupuje codziennie walut które
Niestabilność kursowa powoduje , że kantor się zabezpiecza przed dużymi wachaniami kursu

Wystaczy , że kupi przykładowo 10 tys lir by mieć płynność po czym kurs leci w prawo lub lewo 10 procent w ciągu dnia i cały potencjalny zysk który mógł kantor zarobić poszedł się gwizdać a kantor nie kupuje codziennie walut które nie są w koszyku SDR

euro zielonego funta franka czy jena możesz sobie kupować na bieżąco ale nie waluty o wysokim ryzyku kursowym
rpudlo
Czy to oznacza, że w tym roku można będzie taniej (przeliczając na PLN) spędzić wakacje w Turcji?
m00zyk
Jednak keynesizm to nie teoria. To stan umysłu...
friedens
Erdogan opowiada podobne historie z mchu i paproci jak ten dziadek Glapcio od dwórek. A celem tego wszystkiego jest bezczelne obrabowanie ludzi, którzy oszczędzali na starość lub na tzw. czarną godzinę. Nie każdy potrafi inwestować. Straszne to jest, nieprawe (łamanie Konstytucji), niesprawiedliwe i okrutne. Ta nieodpowiedzialna Erdogan opowiada podobne historie z mchu i paproci jak ten dziadek Glapcio od dwórek. A celem tego wszystkiego jest bezczelne obrabowanie ludzi, którzy oszczędzali na starość lub na tzw. czarną godzinę. Nie każdy potrafi inwestować. Straszne to jest, nieprawe (łamanie Konstytucji), niesprawiedliwe i okrutne. Ta nieodpowiedzialna i niefachowa polityka monetarna była i jest przyczyną niezliczonych tragedii okradzionych przez inflację ludzi zarówno nad Wisłą jak i nad Bosforem. Tylko na przestrzeniu dwóch ostatnich lat wg oficjalnych danych pisowskiego GUS siła nabywcza i wartość złotego zmniejszyła się o ok. 9 procent. A każdy wie, że pisowski GUS jest tak samo wiarygodny jak opowieści pisowskiego premiera np. o samochodach elektrycznych lub sukcesie w negocjacjach z Czechami w sprawie elektrowni. Inflacja jest tak samo wysoka nad Wisłą jak w Turcji. A może nawet wyższa, gdyż tak ekstremalnie drogiej żywności i nieruchomości tam nie ma.
arturnow
To tylko przykład dlaczego instytucje powinny być niezależne. Ciekawe po co w Turcji bank centralny jak i tak centralnie nim steruje "prezydent". To tylko przykład jak blisko Turcja jest UE
andregru
"Turecki przywódca od lat powtarza, że jego zdaniem niskie stopy procentowe pomagają walczyć z inflacją" - Glapiński i RPP też ma taką teorię za którą płacą Polacy swoimi oszczędnościami w bankach . Ci złodzieje też kiedyś powinni trafić przed sąd .
przedsiebiorca30
W ekonomii takie teorie jak przedstawia Erdogan ładnie się nazywają, "ceteris paribus", czyli z pominięciem innych czynników lub z założeniem, że są niezmienne. Wówczas teoria zerowych stóp procentowych mogłaby się sprawdzić jak w każdej utopii :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki