REKLAMA
PIT 2023

Równo trzy lata temu rynki oszalały przez szczepionkę na COVID-19. Teraz ich producenci notują straty

Michał Kubicki2023-11-09 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-09 06:00

Równo trzy lata temu na rynkach pojawiła się informacja, że Pfizer ma szczepionkę przeciwko COVID-19. Indeksy giełdowe na wieść, że pandemia może zostać szybko zakończona, rozpoczęły rajd, który trwał przez rok. Miliardy dolarów zarobione na szczepionkach to już wspomnienie, co pokazują ostanie wyniki kwartalne.

Równo trzy lata temu rynki oszalały przez szczepionkę na COVID-19. Teraz ich producenci notują straty
Równo trzy lata temu rynki oszalały przez szczepionkę na COVID-19. Teraz ich producenci notują straty
fot. cortex-film / / Shutterstock

Trzy lata temu rynki zaczęły żyć informacją, o przełomie, jakiego dokonał Pfizer we współpracy z BioNtechem, którzy opracowali szczepionkę przeciwko wirusowi Covid-19, dzięki wykorzystaniu technologii mRNA. Wizja szybkiego zakończenia pandemii oraz uwolnienia społeczeństwa i gospodarek z lockdownów wywołała euforię na rynkach finansowych, relacjonowaną na Bankierze w artykule „Pfizer ma szczepionkę na Covid-19? Rynek chce w to wierzyć”.

Rozpoczęła się szalona hossa napędzana realizacją odłożonego w czasie popytu, odbudowy łańcuchów dostaw i wejścia gospodarek na wzrostowe tory, gdzie królował tani pieniądz i rozpędzająca się konsumpcja. Stopy procentowe były na zerowych poziomach, a ludzie zgromadzili olbrzymie oszczędności przez brak części wydatków i bezpośrednie transfery pieniężne od rządów. Nie byli tylko zaszczepieni. 

Szczepionkowy zawrót głowy

Pfizer jeszcze w listopadzie 2020 r. ogłosił, że jego szczepionka ma 95% skuteczności. Już w grudniu po rekordowo szybkich badaniach, do awaryjnego użycia zatwierdziła ją Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Najpierw, jako pierwsze na świecie zrobiły to jednak władze Wlk. Brytanii, a później machina zatwierdzeń ruszyła w kolejnych krajach.

Szybko okazało się, że nie tylko Pfizer z BioNTechem ma gotową szczepionkę, bo swoje rozwiązania, także bazujące na technologii mRNA pokazały Moderna, AstraZeneca, czy Johnson & Johnson. I w tych przypadkach nie zwlekano z zatwierdzeniami, wobec czego można było negocjować kontrakty na dostawy „produktu”. Według niektórych występując w roli strony nawet silniejszej od państw.

Producenci szczepionek to firmy notowane na giełdach całego świata, w większości w USA, jako głównym rynku. Szybko dostrzeżono, że to może być dla nich historyczny moment. Takim się okazał, gdy zaczęto raportować wyniki finansowe, ujmując w nich miliardy dolarów zysków ze szczepionek. Ta od Pfizera i BioNtechu (łączne przychody) była najlepiej sprzedającym się farmaceutykiem w 2022 r. - pokazał na platfomie X Tomasz Smolarek, doradca inwestycyjny w jednym z TFI.

Ceny szczepionek po sprzedaży pierwszych partii podnoszono nawet o 50 proc., by zarobić jak najwięcej na popycie generowanym przez krajowe programy szczepień, w których, jak się okazało, potrzebne było kilka dawek. Dzięki temu po raz pierwszy w 174-letniej historii Pfizer odnotował przychody w wysokości 100,3 miliarda dolarów za cały 2022 r. i jako jedyna firma farmaceutyczna przekroczył tę okrągłą sumę. 

Sama szczepionka Comirnaty i opracowany lek przeciwwirusowy Paxlovid stosowane w walce z COVID-19 przyniosły firmie odpowiednio 37,8 mld i 18,9 mld dolarów przychodów w poprzednim roku. W sumie Pfizer zarobił na czysto wtedy 31,4 mld dolarów – najwięcej w historii.

Kursy w drodze na szczyt

Jako że giełda wyprzedza przyszłość, kursy takich spółek jak Pfizer, BioNtech, Moderna, AstraZeneca czy Novavax powędrowały na historyczne szczyty w 2021 r. Najwięcej od listopada 2020 r. do tego momentu wzrosły akcje Moderny, bo o ponad 600% (o 400% w tygodniowych cenach zamknięcia), z kolei o 350% podrożały BioNTechu, a o 260% Novawaksu, który ze swoją szczepionką przygotowaną w tradycyjnej technologii białkowej wszedł na rynek najpóźniej (czerwiec 2022 r.), przez co załapał się na samą końcówkę pełnowymiarowej pandemii.

W większości rekordowych kursów spółki już nie pobiły, dyskontując w kolejnych miesiącach zacieśnianie monetarne banków centralnych, ale przede  wszystkim wygasającą pandemię. W 2023 r. kursy większości producentów zostały sprowadzone do poziomów sprzed ogłoszenia covidowej szczepionki, a czasem nawet niżej. Kursy spadały tak, jak ogłaszana w kolejnych miesiącach skuteczność szczepionek.

Chartmaker

Pandemia wygasła, a wraz z nią kosmiczne zyski

W państwach zaczęły zalegać zamówione preparaty, a coraz więcej krajów zaczęło odmawiać płatności za podpisane kontrakty, domagając się ich renegocjacji, a najlepiej unieważnienia. Pandemia wygasała i nawet WHO było zmuszone powiedzieć to głośno. Widać było to także po producentach szczepionek.

Najmocniej spadki kursów odczuły takie firmy, których wpływy opierały się tylko lub w największym stopniu na covidowych prepartach - jak BioNtech, Moderna czy Novavax. Trwający obecnie sezon wyników pokazał jak duża zmiana nastąpiła w porównaniu z poprzednim rokiem

Przychody Pfizera w III kwartale spadły o 42% rdr do 13,23 mld dolarów, i okres skończył się stratą w wysokości 2,38 mld dol. wobec zysku 8,6 mld dol. w roku ubiegłym. Po trzech kwartałach przychody spadły o 43%, zyski w tym czasie runęły o 79%.

Sprzedaż szczepionki Covid przyniosła tylko 1,31 miliarda dolarów w III kw., co oznacza spadek rdr o 70% (!). Przeciwwirusowy lek Paxlovid odnotował przychody w wysokości 202 mln dolarów, co oznacza spadek o 97% (!). Łącznie covidowe produkty przyniosły 1,51 mld dol. przychodów wobec 12 mld rok wcześniej. 

Kwartalną stratę na poziomie 3,63 mld dol. odnotowała także Moderna, przy przychodach na poziomie 1,83 miliarda dolarów, niższych o 45,5% rdr. Sprzedaż szczepionek przeciwko Covid spadła o 44% w porównaniu z tym samym okresem rok temu, mimo że Moderna zdobyła jak dotąd 45% udziału w rynku w USA, w porównaniu z 36% udziałem w 2022 r. Po trzech kwartałach przychody spadły o 71%, a strata wyniosła 4,9 mld dol., wobec 6,9 mld dol. zysku rok wcześniej. 

Wyniki w tym tygodniu pokazał BioNtech, gdzie sprzedaż spadła w III kwartale o 74% do 895 mln euro. Zysk netto spadł o 91% do 160,6 mln euro. Licząc od początku roku, przychody i zyski spadły odpowiednio o 82% i 93% rok do roku.

Wyniki 9 listopada poda Novavax, którego akcje przeceniono najwięcej, licząc od historycznego szczytu. Kurs Novawaksu w tym ujęciu spadł o 97%, dla Moderny przecena sięga już 84%, z kolei kurs BioNTechu spadł o 74%, a Pfizera o 48%.

Jedynie kurs AstraZeneki się wyróżnia i jest 32% wyżej niż przed listopadem 2020 r., a to dlatego, że sprzedaż spółki nie była tak uzależniona od szczepionki na covid. W pozostałych segmentach w tym roku (do I połowy) rosła w dwucyfrowym tempie. Osiem leków przyniosło w tym czasie przychody przekraczające 1 miliard dolarów. Zresztą to największy producent leków w Chinach, który wyniki za III kwartał także pokazuje 9 listopada.

Chartmaker

Przejęcia, rozwój i "głód" na nowe leki

Dzięki pandemii prawie wszyscy producenci szczepionek wypchali swoje rachunki bankowe pieniędzmi, dzięki czemu łatwiej jest im przetrwać okres, gdy ze względu na poziom stóp procentowych trudniej o droższy kapitał.

Najwięksi wybrali się też na zakupu i dokonali szeregu akwizycji. Pfizer nabył cztery firmy: Arena, ReViral, Biohaven i Global Blood Therapeutics i po otrzymaniu zgód ma przejąć biotechnologiczną firmę Seagen zajmującą się onkologią za 43 miliardy dol.

W dodatku zarobione pieniądze posłużyły na rozwój nowych produktów farmaceutycznych. Sam Pfizer, chce wprowadzić na rynek w ciągu następnego półtora roku 19 nowych leków, z których większość została opracowana samodzielnie. Moderna wykorzystuje miliardy zarobione na pandemii do opracowania szerokiej gamy leków, metod leczenia i szczepionek na boreliozę, grypę, HIV, RSV, czy wirus Zika. 

Zarówno Moderna, jak i Pfizer/BioNTech są gotowe wprowadzić na rynek jedną szczepionkę przeciwko Covid-19 i grypie w 2025 r., co jeszcze może przyczynić się do poprawy strumienia przychodów z covidowo-grypowych szczepionek.

Wydaję się, że najnowszym trendem, który pozwoli firmom farmaceutycznym na skokowe zwiększenie zysków, są preparaty na odchudzanie, o których w tym roku głośno przez lek Wegowy od Novo Nordisk (także producenta Ozepmicu), który skutecznie pomaga w utracie wagi ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca i udarów. 

Jak wyliczył Tomasz Smolarek, światowa sprzedaż leków z grupy agonistów GLP-1 (hamują łaknienie poprzez osłabienie sygnałów głodu i wzmocnienie sygnałów sytości) w trzecim kwartale, zaraportowana przez dwie spółki będące liderami segmentu (Novo Nordisk oraz Eli Lilly) wzrosła o 64% rok do roku. 

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (40)

dodaj komentarz
secundus
Michał, prowokujesz ich do wypadku w kolejnym laboratorium. Ekhm, zapomniałem, źródło w laboratorium to teoria spiskowa. Do zjedzenia kolejnego nietoperza na targu rybnym.

S.
darius19
zwyczajny mechanizm rynkowy w normalnej gospodarce. Ale... skad tyle trolli? "samsza","zoomek","dasbot","polonu","askenazyjski","inwestor". Nie widze "mkk.." ex "ajwaj". Bardzo szczepionke Sputnik reklamowal. Czyzby szykowany powrot?
dasbot
Może tą szczepionkę reklamować najpiękniejsza panna wyczarowana przez photoshopa, czy inne narzędzie graficzne. Nikt normalny się na to nie skusi, a jak będą chcieli do tego przymuszać, to będziemy się nap......lać, dotarło? I doucz się lemingu, wszechstronnie, bo jeszcze nie widziałem ani jednego merytorycznego wpisu w twoim wykonaniu.
mistrz_erudycji
żeby wypuścić nowe leki trzeba stworzyć nowe choroby
prs
Duze firmy a wstyd..

Pała.. z zarzadzania szybkim wzrostem..

..lol..
samsza
"Pfizer jeszcze w listopadzie 2020 r. ogłosił, że jego szczepionka ma 95% skuteczności."
Szkoda, że nauka nie wie do dnia dzisiejszego, czy tylko "ogłosił", czy "ma" tyle skuteczności.
Żyliśmy w świecie, w którym wyszczepiono ponad 80% społeczeństw, więc ktoś mógłby naukowo opisać, czy obserwowano
"Pfizer jeszcze w listopadzie 2020 r. ogłosił, że jego szczepionka ma 95% skuteczności."
Szkoda, że nauka nie wie do dnia dzisiejszego, czy tylko "ogłosił", czy "ma" tyle skuteczności.
Żyliśmy w świecie, w którym wyszczepiono ponad 80% społeczeństw, więc ktoś mógłby naukowo opisać, czy obserwowano tam zjawiska typowe dla 95% skuteczności preparatu.
dasbot
Lemingi uwierzyły w 95% skuteczność, bo lemingi wierzą we wszystko, co im MSM wtłoczy do głów przy pomocy obrazu i dźwięku........ Wiesz jak naprawdę została policzona? Wzięli próbkę ok. 40 tys. ochotników, połowie podali preparat medyczny w fazie testów, potocznie nazwany szczepionką, a połowie placebo. Po 7 dniach od podania drugiej Lemingi uwierzyły w 95% skuteczność, bo lemingi wierzą we wszystko, co im MSM wtłoczy do głów przy pomocy obrazu i dźwięku........ Wiesz jak naprawdę została policzona? Wzięli próbkę ok. 40 tys. ochotników, połowie podali preparat medyczny w fazie testów, potocznie nazwany szczepionką, a połowie placebo. Po 7 dniach od podania drugiej dawki sprawdzili ilość zachorowań w obydwu grupach. Wyszło im odpowiednio 9 i 169 dla zaszprycowanych i tych, którym podano placebo. Magiczny współczynnik efektywności "szczepionki" równy 95%? Proszę bardzo = 1-9/169 = 95% (kto nie wierzy niech sprawdzi w necie kwit, jaki musieli złożyć producenci tej broni biologicznej do FDA w celu warunkowego dopuszczenia do obrotu). I pytanie dodatkowe: ilu lemingów przeczytało ulotkę tego co wstrzyknięto im w ciało............??? A podobno współczynnik ludzi z wyższym wykształceniem rośnie i rośnie.........Clown world.
zoomek
"Szefowie agencji medycznych otwarcie omawiają w 2019 roku wybuch epidemii w Chinach."
https://www.bitchute.com/video/SrmfjZ5TYJX8/
"Grają do jednej bramki kościół i burdele w sprawie szczepień na covid19!"
https://www.bitchute.com/video/uaW2aeTxD9H6/
"Australia zamówił ponad 10 dawek na głowę
"Szefowie agencji medycznych otwarcie omawiają w 2019 roku wybuch epidemii w Chinach."
https://www.bitchute.com/video/SrmfjZ5TYJX8/
"Grają do jednej bramki kościół i burdele w sprawie szczepień na covid19!"
https://www.bitchute.com/video/uaW2aeTxD9H6/
"Australia zamówił ponad 10 dawek na głowę obywatela od noworodka po stojącego nad trumną."
https://www.bitchute.com/video/2ea81tqJlSQc/
"Transparentność umów publicznych. Czego nie rozumiesz?"
https://www.bitchute.com/video/zDKTQc8EjT0q/
mario89
Wiadomo było jak to się skończy … sprzedali, zarobili dziesiątki miliardów, za rok ogłoszą upadłość … ludzie zaczną chorować i umierać … jak powiążą to ze szczepieniami to już dawno firmy nie będą istniały więc po odszkodowania do rządów
dasbot
Nic nie dostaną, naiwni podpisali na siebie cyrograf, zrzekając się wszelkiego regresu wobec producenta i rządu.......na własną odpowiedzialność ciemnota się szczepiła. Zobaczymy ilu będzie krzyczeć / wyciągnie rękę po odszkodowania za NOP-y.........

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki