REKLAMA

Szczepionka Novavaksu z pozytywną opinią ekspertów FDA. Akcje Mabionu w górę

2022-06-07 15:23, akt.2022-06-08 09:51
publikacja
2022-06-07 15:23
aktualizacja
2022-06-08 09:51
Szczepionka Novavaksu z pozytywną opinią ekspertów FDA. Akcje Mabionu w górę
Szczepionka Novavaksu z pozytywną opinią ekspertów FDA. Akcje Mabionu w górę
fot. vovidzha / / Shutterstock

Wniosek Novavaxu o warunkowe dopuszczenie ich szczepionki w USA dla osób powyżej 18. roku życia został pozytywnie zaopiniowany przez ekspertów. Umowę na produkcję z Amerykanami ma notowany na GPW Mabion. W pierwszej godzinie środowego handlu akcje spółki zyskiwały ponad 6 proc.

[Aktualizacja 8 czerwca:] Panel ekspertów doradzający FDA stosunkiem 21 głosów do 0 przy 1 wstrzymującym pozytywnie zaopiniował szczepionkę Novavaxu, uznając, że korzyści ze szczepienia przeważają nad ryzykami z nim związanymi.

Nie wiadomo, kiedy dawki szczepionki będą dostępne. Jest mało prawdopodobne, aby FDA podjęła decyzję natychmiast, ponieważ nadal trwa przegląd danych dotyczących produkcji. Szczepionka Novavax okazała się skuteczna w 90 proc. przed pojawieniem się wariantu omicron koronawirusa. Wyniki zostały ogłoszone rok temu, ale szczepionka była wielokrotnie opóźniana z powodu problemów produkcyjnych - informował poranny biuletyn DM BDM. 

Ponad rok temu ogłoszenie współpracy Mabionu z Novavavaxem wywołało euforię na kursie polskiej spółki, której akcje z ok. 25 zł powędrowały do poziomu 120 zł. Warta 1,5 mld zł umowa dotyczy produkcji i współpracy technologicznej. W całość zaangażowany jest również PFR, który dołączył do finansowania potrzebnej aparatury. W kolejnych miesiącach zakres współpracy się rozszerzał, a co za tym idzie rosła wartość całego kontraktu. 

Podczas handlu we wtorek, akcje Mabionu podrożały o ponad 9 proc. i były liderem skali wzrostów w mWIG40. Po decyzji korzystnej dla Novavax, w czasie środowej sesji, w pierwszej godzinie handlu, kurs Mabionu rósł o ok. 6 proc. przy blisko 3 mln zł obrotu - największym w tej części sesji w portfelu średnich spółek.

Bankier.pl

Sama szczepionka Novavaxu została już zatwierdzona w ponad 40 krajach m.in. w Australii, Indiach i większości krajów Europy. Od 1 marca 2022 r. dostępna jest także w Polsce w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Do tej pory nie używano jej w USA, ale we wtorek, 7 czerwca, zebrał się komitet amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), aby zaopiniować aplikację Novavaxu o warunkowe dopuszczenie szczepionki dla osób powyżej 18. roku życia. Spółka złożyła wniosek o zezwolenie na użycie ich preparatu w styczniu.

W dokumentach informacyjnych, opublikowanych przed spotkaniem, regulatorzy zaznaczyli, że szczepionka może powodować skutki uboczne w postaci zapalenia mięśnia sercowego. Wiadomość spowodowała, że ​​akcje Novavaxu gwałtownie spadły w piątek o 26,5 proc. wyznaczając nowe roczne minimum, wynoszące 41,10 dolarów za akcję. W poniedziałek, 6 czerwca kurs wzrósł do 47,54 dolarów. Jednak we wtorek władze giełdy Nasdaq zdecydowały o wstrzymaniu notowań w oczekiwaniu na informację z posiedzenia FDA. We wtorek nie handlowano na sesji akcjami Novavaxu, ale w handlu pozasesyjnym kurs urósł do 58,08 dol., czyli o ponad 22 proc. 

Wyjątkowy konkurs inwestycyjny

Jesteś inwestorem? Weź udział w wyjątkowym konkursie organizowanym przez Dom Maklerski Banku BPS S.A., który odbędzie się w dniach 30 maja - 8 lipca. Uczestnicy będą mieli możliwość zainwestowania kwoty od 2 do 20 tys. zł na realnym rachunku maklerskim. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne w postaci wielokrotności wypracowanego zysku — do 30 tys. zł, a także preferencyjne stawki prowizji maklerskich w DM BPS. Dowiedz się więcej na temat konkursu, a także Domu Maklerskiego Banku BPS S.A., jednego z liderów na rynku prowizji internetowych. Bankier.pl jest patronem medialnym konkursu.

Wtorkowa decyzja zaleca skierowanie szczepionki do zatwierdzenia. FDA nie jest zmuszona do stosowania się do rad swoich zewnętrznych ekspertów, ale zwykle to robi – napisał w relacji Reuters. Zanim szczepionka stanie się ogólnie dostępna, będzie musiała jeszcze zostać zaopiniowana przez Komitet Doradczy ds. Praktyk Immunizacyjnych.

„Zgłoszono wiele przypadków zapalenia mięśnia sercowego, a FDA uważa niektóre z nich za potencjalnie związane ze szczepieniem. (…) Budzi to obawy o związek przyczynowy ze szczepionką Novavax, podobny do tego w przypadku szczepionek mRNA COVID-19” – napisano we wspomnianych dokumentach informacyjnych przed posiedzeniem komitetu. 

W sprawie informacji o skutkach ubocznych Novavax wydał oświadczenie, w którym przytoczył statystyki. „Częstość występowania zapalenia mięśnia sercowego była podobna między szczepionymi i biorcami placebo (0,007% i 0,005%).  Na podstawie interpretacji wszystkich danych klinicznych obejmujących ponad 50 000 uczestników, uważamy, że nie ma wystarczających dowodów, aby ustalić związek przyczynowy” – napisał Novavax w oświadczeniu.

Wtorkowe spotkanie miało kluczowe znaczenie dla Novavaxu, który swoją szczepionką celuje w osoby, które do tej pory nie przyjęły żadnej dawki w obawie przed technologią mRNA. Preparat od Novavax jest „klasyczną” szczepionką białkową. Ponad trzy czwarte dorosłych Amerykanów jest w pełni zaszczepionych, ale niewiele osób spodziewa się, że kolejna szczepionka znacznie zwiększy wskaźniki szczepień - opisuje "Washington post"

MKu

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
pozhoga
Nawet nie piszą na co ta szczepionka - czyli wiadomo na co.
ddaamm
To na co jest ta szczepio taka wspaniała?
Na coś co było dwa sezony temu?
polonu
kupuj ile się da , kto nie ryzykuje nie pije szampana , ustaw stopa ,
428ustka
mozna zarobic akcje mabion byly niedawno po 80zl mam jeszcze troche gotowki wiec dokupie
inwestor.pl
Te warunkowe dopuszczanie już 3 rok trwa.
tomkesz
każdy z preparatów zwany "szczepionka" jest zagrożeniem dla życia / zdrowia człowieka !!
samsza
tych zagrożonych jest bardzo mało, dlatego można je stosować
wizytator
Eeee na małpią ospę by zrobili. Grypy są już passe. Teraz czas ospy, bo już o niej zapomnieli.
zenonn
Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/wirusolog-malpia-ospa-bardziej-obawiam-sie-nowych-mutacji-sars-cov-2-przeciwko-nim-mozemy-nie-miec-szczepionek-1151777

na zainteresowanie małpią ospą wpłynął również fakt, iż w latach 80. XX w. w ZSRR pracowano nad zastosowaniem małpiej ospy jako broni
Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/wirusolog-malpia-ospa-bardziej-obawiam-sie-nowych-mutacji-sars-cov-2-przeciwko-nim-mozemy-nie-miec-szczepionek-1151777

na zainteresowanie małpią ospą wpłynął również fakt, iż w latach 80. XX w. w ZSRR pracowano nad zastosowaniem małpiej ospy jako broni biologicznej.
peluquero
trup któremu trzeba szczepionki żeby kurs poszedł z górę xD

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki