REKLAMA

Portal STAT: Pfizer oskarżany o zastraszanie podczas negocjacji

2021-02-23 14:51
publikacja
2021-02-23 14:51
fot. Repelsteeltje / Shutterstock

Amerykańska firma Pfizer jest oskarżana o "zastraszanie" rządów państw Ameryki Łacińskiej w czasie negocjacji ws. zakupu szczepionki przeciwko Covid-19 – podaje amerykański portal medyczny STAT, powołując się na analizę brytyjskiego Biura Dziennikarstwa Śledczego.

Według dochodzenia dziennikarzy Bureau of Investigative Journalism Pfizer prosił niektóre kraje o udostępnienie państwowych aktywów, takich jak budynki ambasad i bazy wojskowe, jako zabezpieczenie przed kosztami ewentualnych przyszłych spraw sądowych.

W przypadku jednego z krajów Ameryki Łacińskiej żądania farmaceutycznego giganta doprowadziły do trzymiesięcznego opóźnienia w zawarciu umowy w sprawie szczepionek. W przypadku Argentyny i Brazylii w ogóle nie doszło do porozumienia z Pfizerem. Każde takie wstrzymanie może doprowadzić do tego, że więcej osób zachoruje na Covid-19 i potencjalnie więcej osób umrze – wskazuje STAT.

Urzędnicy z Argentyny i innego kraju Ameryki Łacińskiej, którego nie można wymienić z nazwy, bo podpisał z Pfizerem umowę o poufności, powiedzieli, że negocjatorzy firmy zażądali większej niż zwykle rekompensaty za roszczenia cywilne wniesione przez obywateli, którzy po zaszczepieniu będą cierpieć z powodu poważnych zdarzeń niepożądanych (zdarzenie, które bez względu na dawkę produktu powoduje zgon pacjenta, zagrożenie życia, konieczność hospitalizacji lub jej przedłużenie, trwały lub znaczny uszczerbek na zdrowiu – PAP). Przedstawiciele władz tych państw powiedzieli, że Pfizer nalegał również, aby rządy pokryły potencjalne koszty spraw cywilnych wszczętych w wyniku zaniedbań, oszustw lub złej woli samego Pfizera. W Argentynie i Brazylii Pfizer zwrócił się o ustanowienie państwowych aktywów jako zabezpieczenia na poczet jakichkolwiek przyszłych kosztów prawnych.

Jeden z urzędników rządowych ds. zdrowia, który był obecny podczas negocjacji w tym niewymienionym z nazwy kraju, określił żądania firmy Pfizer jako "zastraszanie na wysokim szczeblu" i powiedział, że rząd czuje się, jak "trzymany dla okupu" w celu uzyskania dostępu do szczepionek ratujących życie - podaje STAT.

"Firmy farmaceutyczne nie powinny wykorzystywać swojej władzy do ograniczania szczepionek ratujących życie w krajach o niskich i średnich dochodach" - podkreśla Lawrence Gostin, profesor prawa na Uniwersytecie Georgetown i dyrektor Centrum Współpracy w zakresie Krajowego i Globalnego Prawa Zdrowotnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). "A (to) wydaje się być dokładnie tym, co robią" - dodaje. Według prof. Gostina ochrona przed odpowiedzialnością nie powinna być używana jako "miecz Damoklesa wiszący nad głowami zdesperowanych krajów ze zdesperowaną populacją".

Pfizer, który współpracował z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech przy produkcji szczepionki, prowadził rozmowy z ponad 100 krajami i organami międzynarodowymi, i ma umowy na dostawy z 9 krajami w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach: Chile, Kolumbią, Kostaryką, Dominikaną, Ekwadorem, Meksykiem, Panamą, Peru i Urugwajem. Warunki tych umów nie są znane.

Pfizer odmówił komentarza na temat zarzutów dotyczących jego żądań w negocjacjach, powołując się na "trwające negocjacje, które są prywatne i poufne" - podaje STAT.

W oświadczeniu przesłanym brytyjskim dziennikarzom śledczym Pfizer poinformował, że oprócz 9 krajów Ameryki Łacińskiej, z którymi zawarł umowy na dostawę, "przydzielił dawki do krajów o niskim i średnim dochodzie po cenie non profit, w tym (zawarł) umowę zakupu z programem COVAX (zainicjowanym przez WHO) w celu zapewnienia do 40 milionów dawek szczepionki w 2021 roku". COVAX to globalna inicjatywa mająca umożliwić dostęp do szczepionek krajom o niskich dochodach. "Jesteśmy zaangażowani we wspieranie wysiłków mających na celu zapewnienie krajom rozwijającym się takiego samego dostępu do szczepionek, jak reszcie świata" - zakomunikował Pfizer.

Jednakże urzędnicy rządowi z Argentyny i niewymienionego z nazwy kraju, którzy rozmawiali z Biurem, powiedzieli, że żądania Pfizera wykraczają poza żądania innych firm produkujących szczepionki, a także poza żądania programu COVAX, który również wymaga od krajów, które do niego należą, aby gwarantowały rekompensatę producentom. Stanowi to dodatkowe obciążenie dla niektórych państw, ponieważ oznacza konieczność zatrudnienia wyspecjalizowanych prawników, a czasem uchwalenia nowych, skomplikowanych przepisów, aby producenci mogli zostać zwolnieni z odpowiedzialności. (PAP)

cyk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (15)

dodaj komentarz
ajwaj_
FAKE Pfizer & Co. od fejkowej PLANdemii = mega przekret
NWO ma problem, NIEwiara w fake jest coraz powszechniejsza
__________________
""Nie ma żadnych podstaw naukowych dla środków przeciwko domniemanej pandemii Corony. Wśród ekspertów, poparcie dla tych działań jest w dużej mierze ograniczone do
FAKE Pfizer & Co. od fejkowej PLANdemii = mega przekret
NWO ma problem, NIEwiara w fake jest coraz powszechniejsza
__________________
""Nie ma żadnych podstaw naukowych dla środków przeciwko domniemanej pandemii Corony. Wśród ekspertów, poparcie dla tych działań jest w dużej mierze ograniczone do osób powiązanych finansowo z firmami farmaceutycznymi.

Biurokraci zajmujący się zdrowiem publicznym, tacy jak Fauci w NIH, są również powiązani z firmami farmaceutycznymi. Pracownicy medyczni kierują się uznanymi autorytetami, tj. NIH, CDC, WHO, z których wszystkie są narażone na konflikt interesów.

Zgodność z tymi skompromitowanymi instytucjami zapewnia ochronę przed odpowiedzialnością, której nie zapewnia poleganie na poradach niezależnych ekspertów."" itd.

https://www.contra-magazin.com/2021/02/die-covid-taeuschung-dient-einer-unerklaerten-agenda/
ajwaj_
Tysiąc pięćset ekspertów z całego świata zebrało się, aby zakwestionować środki Covid jako "globalne oszustwo naukowe o bezprecedensowych rozmiarach".
ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Kto za to beknie ? Pozostaje PISa
__________________
""Zanim się zaszczepisz:
58 osób zmarło w Polsce po szczepieniach przeciw covidowi
Rozmówczyni zakłada, że nie wszystkie przypadki śmierci są jej znane. Bierze też pod uwagę ewentualne dalsze następstwa.""
(video)

https://marucha.
Kto za to beknie ? Pozostaje PISa
__________________
""Zanim się zaszczepisz:
58 osób zmarło w Polsce po szczepieniach przeciw covidowi
Rozmówczyni zakłada, że nie wszystkie przypadki śmierci są jej znane. Bierze też pod uwagę ewentualne dalsze następstwa.""
(video)

https://marucha.wordpress.com/2021/02/19/zanim-sie-zaszczepisz-19-02-2021/#more-90777
a-zet
"Pfizer nalegał również, aby rządy pokryły potencjalne koszty spraw cywilnych wszczętych w wyniku zaniedbań, oszustw lub złej woli samego Pfizera"

Przecież to jest normalny bandytyzm
lampeduza
Pfizer dysponuje prywatną własnością i ma prawo z nią robić co mu się podoba. Ok chyba, że prywatna własność już nie ma znaczenia.
januszbizensu
Dziękujemy za tą uwagę zawsze miłe takie przypomnienie ile korposzczury mają wspólnego z komuchami moralnie.
pstrzezek odpowiada januszbizensu
No co ty janusz? To jak to powinno być po twojej myśli? Żeby rozdawali te szczepionki za darmochę tak? Wtedy będzie jeszcze gorzej bo powiedzą że korporacja chce ich zniewolić chipami ;))) Czy nie tak. No jak nie jak tak
harrytracz
Prosimy o informację kto szantażował nasz kraj i wymuszał wprowadzanie pseudopandemii.
abcx
Pfizer nalegał również, aby rządy pokryły potencjalne koszty spraw cywilnych wszczętych w wyniku zaniedbań, oszustw lub złej woli samego Pfizera - Pfizer pewien zacząć skikać do tych szczepionek, też będzie coś żółtego a może i nawet zadziała...
stachsgh
A tu nie było zastraszania, tylko działanie
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki