REKLAMA
BADANIE

Media: Pfizer i Moderna w 2021 r. podniosły ceny szczepionek przeciwko COVID-19 o 50 proc.

2023-01-27 17:32
publikacja
2023-01-27 17:32

Pfizer i Moderna zarobili "ekstra" na szczepionkach przeciw COVID-19. Firmy podniosły ceny w 2021 r. o 50 proc. - wynika z dokumentów, do których dotarły niemiecki stacje NDR i WDR oraz gazeta "Sueddeutsche Zeitung". Państwa słono za to zapłaciły - do 13,1 mld euro przyznał się rząd Niemiec.

Media: Pfizer i Moderna w 2021 r. podniosły ceny szczepionek przeciwko COVID-19 o 50 proc.
Media: Pfizer i Moderna w 2021 r. podniosły ceny szczepionek przeciwko COVID-19 o 50 proc.
fot. Miguel Toro / / Shutterstock

Z danych, które poznały NDR, WDR i "SZ" (dokładne ceny, ilości i daty zamówień) wynika, że najtańszą firmą była AstraZeneca, która opracowała swoją szczepionkę wspólnie z Uniwersytetem Oksfordzkim. Tutaj rząd RFN już 27 sierpnia 2020 roku zamówił ponad 56 milionów dawek szczepionki za około 2,30 euro za jedną.

Najwięcej zażądała amerykańska firma Moderna, dla której zamówienie we wrześniu 2021 roku zostało ustalone na poziomie nieco poniżej 30 euro za dawkę szczepionki. Szczepionka Johnson & Johnson to koszt około siedmiu euro, a cena Novavax za dawkę to około 18,20 euro.

Uderzający jest wzrost cen firm Pfizer/BioNTech i Moderna w środku pandemii - zauważają media. Na przykład w grudniu 2020 roku Niemcy zamówiły w firmie BioNTech prawie 39 milionów dawek szczepionki w cenie około 15,50 euro za dawkę. Dziewięć miesięcy później, gdy rząd zamówił kolejne 168 milionów sztuk, pojedyncza dawka kosztowała już średnio około 23,20 euro, co oznacza wzrost o około 50 procent.

Podobnie wyglądała polityka cenowa amerykańskiej firmy Moderna. Tutaj władze RFN zamówiły 23 grudnia 2020 roku prawie 15 milionów dawek szczepionki w cenie około 19,50 euro za dawkę. Trzy miesiące później średni koszt wynosił już około 29,70 euro za dawkę - również wzrost ceny o około 50 procent. Moderna nie odpowiedziała na pytania o cenę, BioNTech na pytanie stwierdził jedynie: "Nie należy polegać na informacjach, których nie można zweryfikować".

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Łączna wartość brutto zamówień wynosi ok. 13,1 mld euro - potwierdziło NDR, WDR i "SZ" ministerstwo zdrowia Niemiec.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
franek_bez_franka2
Pewnej sprawie się dziwię. Nie mogę rozkminić.
Skoro te szczypawki takie bezpieczne i skuteczne dlaczego nie wyda się ich do sprzedaży w aptekach? Przecież niedługo tracą ważność i do utylizacji - też tanio nie będzie. A tak trochę kasy by się zwróciło. W narodzie mamy 10% chętnych do brania preparatu co 2-3 miesiące, więc w
Pewnej sprawie się dziwię. Nie mogę rozkminić.
Skoro te szczypawki takie bezpieczne i skuteczne dlaczego nie wyda się ich do sprzedaży w aptekach? Przecież niedługo tracą ważność i do utylizacji - też tanio nie będzie. A tak trochę kasy by się zwróciło. W narodzie mamy 10% chętnych do brania preparatu co 2-3 miesiące, więc w rok poszłoby więcej niż 15 milionów. Czysty zysk.
Szczypać może aptekarz jak i fizykoterapeuta po przeszkoleniu.
Proste, zyskowne.
Dlaczego nigdzie na świecie nie ma ogólnie dostępnych w sprzedaży tych preparatów?
Zostaną zutylizowane - same straty. Zastanawiające.
kaszankanamaxa
Widzieli wywiad sprzed 2 dni z pracownikiem pfizera opowiadającym o tym jak sobie z wirusa i jego mutacji zrobili kurę znoszącą złote jaja NA LATA? To sobie pogoglujta, może Wam się oczy otworzą na to co robią z nami te koncerny i opłacani przez nich ustalający reguły pandemiczne politycy. Wał to mało Widzieli wywiad sprzed 2 dni z pracownikiem pfizera opowiadającym o tym jak sobie z wirusa i jego mutacji zrobili kurę znoszącą złote jaja NA LATA? To sobie pogoglujta, może Wam się oczy otworzą na to co robią z nami te koncerny i opłacani przez nich ustalający reguły pandemiczne politycy. Wał to mało powiedziane.
kaczyslaw_
Czyżby chodziło o ten film?

https://www.bitchute.com/video/Zt2CoLmtfS1D/
kaczyslaw_ odpowiada kaczyslaw_
https://twit_ter.com/Project_Veritas/status/1619163216998989824

Tu jest ta randka.
felek543
Za bezpieczeństwo się płaci. Za lat badań rowniez.
franek_bez_franka2
Odpowiedz : dlaczego lepiej je zniszczyć niż przekazać do sprzedaży indywidualnej?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
franek_bez_franka2
Odpowiedz :dlaczego lepiej je zniszczyć niż przekazać do sprzedaży indywidualnej?
kaczyslaw_
Bzdury piszesz. Inteligentny człowiek już dawno zauważył w tym wał wszechczasów. Inteligetny człowiek dostrzegł absurdy związane z obostrzeniami, jak politycy mieli je gdzieś, a wszyscy inni byli za to karani. Inteligentnym człowiekiem można nazwać jeszcze kogoś, kto przyjął dwie dawki, ale zorientował się, że coś jest nie tak i Bzdury piszesz. Inteligentny człowiek już dawno zauważył w tym wał wszechczasów. Inteligetny człowiek dostrzegł absurdy związane z obostrzeniami, jak politycy mieli je gdzieś, a wszyscy inni byli za to karani. Inteligentnym człowiekiem można nazwać jeszcze kogoś, kto przyjął dwie dawki, ale zorientował się, że coś jest nie tak i przestał uczestniczyć w tym eksperymencie społecznym.

Cała reszta to potulne, bezrefleksyjne baranki, które biegną w stadzie w bliżej nieokreślonym celu.
159120br
Frankenstein podniósł cenę!

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki