Trump: Chiny nie są problemem, Fed jest

2019-10-31 16:00
publikacja
2019-10-31 16:00

Fed ściął wczoraj stopy procentowe, ale to nie powstrzymało prezydenta Trumpa przed kolejnym atakiem na władze amerykańskiego banku centralnego.

/ fot. Jonathan Ernst / Reuters

Donald Trump regularnie wyraża swoje niezadowolenie z, jego zdaniem, zbyt wysokiego poziomu stóp procentowych w USA. Okazuje się, że nawet obniżka kosztu pieniądza o 25 pb. nie zadowala prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tym razem na jego komentarz trzeba było jednak czekać nieco dłużej niż ostatnio, bo blisko dobę.

- Ludzie są bardzo rozczarowani Jayem Powellem i Rezerwą Federalną - napisał na Twitterze Trump. - Fed od początku podejmował złe decyzje, zbyt szybko, zbyt wolno. Nawet zacieśnili na początku - dodał, odnosząc się do polityki banku centralnego, który pod rządami przewodniczącego Powella najpierw w 2018 r. podwyższał stopy procentowe, a w drugiej połowie tego roku zdążył już trzykrotnie je obniżyć.

Prezydent USA po raz kolejny podkreślił również, że inne banki centralne prowadzą zdecydowanie luźniejszą politykę pieniężną. Jego zdaniem jest to korzystne m.in. dla gospodarek strefy euro czy kraju kwitnącej wiśni.

- Dolar i stopy procentowe ranią nasz przemysł - stwierdził Trump. - Powinniśmy mieć niższe stopy procentowe niż Niemcy, Japonia i inni. Jesteśmy obecnie zdecydowanie największym i najsilniejszym krajem, ale Fed stawia nas w gorszej sytuacji - napisał.

- To nie Chiny są naszym problemem, to Fed jest! Ale i tak wygramy - podsumował.

Prezydent Trump wielokrotnie atakował obecne władze Fedu. W grudniu zeszłego roku napisał, że Rezerwa Federalna to "jedyny problem amerykańskiej gospodarki". We wrześniu w swoim stylu apelował o obniżenie stóp procentowych do zera lub poniżej.

"Tajemnicą poliszynela jest, że Donald Trump zabiega o niższe stopy procentowe w nadziei, że przyczynią się one do przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego (lub spowolnią jego hamowanie) oraz złagodzą negatywne skutki rozpętanej przez niego wojny handlowej z Chinami" - pisał wówczas na łamach Bankier.pl Michał Żuławiński. "Wszystko to analizowane jest w amerykańskich mediach przez pryzmat przyszłorocznych wyborów, w trakcie których Trump będzie ubiegał się o reelekcję. Jak na ironię, w trakcie poprzedniej kampanii prezydenckiej, nowojorski miliarder krytykował ówczesne władze monetarne USA za prowadzenie zbyt łagodnej polityki i doprowadzanie do powstawania „baniek” w gospodarce".

MKa

Źródło:
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
caesar_m
Było co najmniej 2 prezydentów USA którzy realnie walczyli z Bankiem Rezerw Federalnych USA.
Jednym z nich był Andrew Jackson który twierdził że największym jego osiągnięciem za 2 kadencje było "I killed the Bank." Udało mu się to 1836... W 1913 Bank reserve Federalych został ponownie powołany przez Kongres,
Było co najmniej 2 prezydentów USA którzy realnie walczyli z Bankiem Rezerw Federalnych USA.
Jednym z nich był Andrew Jackson który twierdził że największym jego osiągnięciem za 2 kadencje było "I killed the Bank." Udało mu się to 1836... W 1913 Bank reserve Federalych został ponownie powołany przez Kongres, tyle że obecnie jest to instytucja prywatna pozostająca poza wszelką kontrolą państwową. Oczywiście prezydent USA może sporo, ale następny po Jacksonie prezydent który chciał ponownie "zabić bank", wydał nawet "executive order" banku nie zabił , bo ktoś zabił jego potem ktoś zabił podejrzanego o zabicie prezydenta po czym ktoś zabił ktosia a do dziś nie wiadomo kto strzelał do prezydenta i ile razy.
Mowa o JFK. A "executive order" nie wszedł w życie ...po śmierci Kennediego. Widać następca cenił życie ponad życie po życiu...
Tak bardzo ktosiom program gospodarczych Kennedych nie był po drodze , że brat Johna, Robert też zginął a był "murowanym" kandydatem na prezydenta...
Reasumując : Donald może sobie pokrzyczeć, a FED zrobi co mu będzie pasowało, a jak Donald będzie za bardzo krzyczeć to może zachrypnąć, na śmierć.
silvio_gesell
Oczywiście, że FED obniży stopy. Ale nie dlatego, że Trump tak chce tylko dlatego, że zmusza go do tego spadek płynności na rynku międzybankowym.
infinum
Trochę może obniży, ale w większości dopisze sobie zera do swojego bilansu, pożyczy te pieniądze bankom 'primary dealers', oni kupią te obligacje i tyle będzie z niskich stóp.

To już nie jest rynkowa gospodarka, gdzie działają zdrowe mechanizmy - wszystkie bilanse są manipulowane, a bilanse w USA najbardziej,
Trochę może obniży, ale w większości dopisze sobie zera do swojego bilansu, pożyczy te pieniądze bankom 'primary dealers', oni kupią te obligacje i tyle będzie z niskich stóp.

To już nie jest rynkowa gospodarka, gdzie działają zdrowe mechanizmy - wszystkie bilanse są manipulowane, a bilanse w USA najbardziej, bo mają najwięcej do stracenia.
leotdi
Jest 1 Problem. Z jakiego poziomu zetnie FER stopy, jeśli tak posłuchalby Trumpa? Przecież nie byłoby z czego scinać! Z drugiej strony rozumiem go a raczej USA. Dlaczego kraje takie jak Grecja, Portugalia płacą za dług mniej niż USA!? Te kraje mają niższe rentowności obligacji od USA! Toż to PARANOJA! Aha, rozumiem .Jest 1 Problem. Z jakiego poziomu zetnie FER stopy, jeśli tak posłuchalby Trumpa? Przecież nie byłoby z czego scinać! Z drugiej strony rozumiem go a raczej USA. Dlaczego kraje takie jak Grecja, Portugalia płacą za dług mniej niż USA!? Te kraje mają niższe rentowności obligacji od USA! Toż to PARANOJA! Aha, rozumiem ... EBC ... i jego destrukcyjna polityka!
talmud
....dla twardoglowych.....musza placic większy % bo upada $ - cale światowe zadłużenie $ spowoduje upadek systemu jeżeli % nie bedzie "atrakcyjny"....
kimdzongtusk odpowiada talmud
Juan i euro ; $ już śmieciową walutą co widać choć po przewartościowanych amerykańskich akcjach .
krakus111
Trump... kolejny człowiek, który wierzy w politykę monetarna... Ale szefowie FED również w to wierzą.

Pobudzanie gospodarki za pomocą obniżki stóp procentowych jest mało skuteczne, bo działa za pomocą kredytów banków komercyjnych... a na to muszą być chętni... o których jest trudno podczas recesji.

Również
Trump... kolejny człowiek, który wierzy w politykę monetarna... Ale szefowie FED również w to wierzą.

Pobudzanie gospodarki za pomocą obniżki stóp procentowych jest mało skuteczne, bo działa za pomocą kredytów banków komercyjnych... a na to muszą być chętni... o których jest trudno podczas recesji.

Również QE jest mało skuteczne, bo pieniądze pochodzące z QE zostają w aktywach banków komercyjnych, a nie przepływają do gospodarki...

Potrzebna jest polityka fiskalna (deficyt rządowy), który pobudzi inflację i gospodarkę, a nie polityka monetarna (QE i stopy procentowe)...

Chociaż polityka monetarna (QE) też jest potrzebna... ale do innego celu: dostarczania pieniądza M0 do aktywów banków komercyjnych, aby utrzymać właściwe oprocentowanie na rynku pożyczek międzybankowych.

Wytłumaczenie w:

http://mmt-wg-kraka.blogspot.com
open_mind
„Wytłumaczenie w” Nic nie trzeba tłumaczyć. Świat jest przekręcony - to tak jakbyś skazańcowi tłumaczył dlaczego idzie na szafot. Tyle razy piszę że nawet Jezus by nie dał rady tak ludzie obecnie przekręcili świat i bez drastycznych zmian będzie tylko pogrążał się w w dalszym upadku, Finansowym, politycznym „Wytłumaczenie w” Nic nie trzeba tłumaczyć. Świat jest przekręcony - to tak jakbyś skazańcowi tłumaczył dlaczego idzie na szafot. Tyle razy piszę że nawet Jezus by nie dał rady tak ludzie obecnie przekręcili świat i bez drastycznych zmian będzie tylko pogrążał się w w dalszym upadku, Finansowym, politycznym oraz moralnym.. Koniec kropka.
liczygrosz
Niech ten dureń lepiej wraca do prowadzenia jakiegoś show w tv....
open_mind
A ty na jego miejsce ? Czy masz już kogoś upatrzonego ? Jaki ty widzisz plan ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki