Transportowy portret miast

W Warszawie króluje komunikacja miejska, w Szczecinie bez samochodu ani rusz, w Toruniu mamy najwyższy odsetek podróżujących pieszo, a w Poznaniu rowerem - "Dziennik Gazeta Prawna" kreśli transportowy portret miast.

(fot. Gudella / YAY Foto)

Stolica jest miastem o najwyższym udziale transportu publicznego w Polsce - aż 54 proc. podróży przypada na autobusy, tramwaje i metro. Warszawa bije w tym na głowę większość zachodnich metropolii. 24 proc. przejazdów odbywa się przy użyciu aut.

Szczecin to z kolei miasto zmotoryzowanych - aż 43 proc. osób przemieszcza się tam samochodem; 37 proc. wybiera autobus lub tramwaj.

Rowerowym liderem jest Poznań, gdzie 4 proc. decyduje się na taki środek transportu. Komunikacja miejska stanowi 44 proc., a auto - 39 proc.

Mieszkańcy najczęściej poruszają się pieszo w Toruniu. Takie wędrówki są tylko nieznacznie mniej popularne niż przejazdy autem (37 do 42 proc.). A udział komunikacji miejskiej jest bardzo niski - 19 proc. Zaś w Krakowie i Gdańsku jest równowaga między środkami transportu.

Wspólny mianownik jest jeden: wszystkie miasta chcą zniechęcać kierowców do wjazdu autami do centrów - zauważa "DGP". (PAP)

rda/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 2 ~plebs

w WWA komunikacja miejska? błagam... stare zaszczane autobusy i jeszcze starsze tramwaje

" Poznaniu rowerem" poznaniacy słyną z tego że jak zalewają kawe to tak aby cukier nie wszedł...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil