REKLAMA

Transport i budownictwo - tu firmy upadają najczęściej

Barbara Sielicka2011-01-17 07:30
publikacja
2011-01-17 07:30

Przez ostatni rok przez Polskę przeszła fala upadłości firm z sektora MSP. Niestety nadal zła sytuacja panuje szczególnie w sektorach związanych z budownictwem oraz z transportem. To właśnie z tych branż napływa najwięcej zleceń windykacyjnych.

W sektorze budownictwa już od dłuższego czasu nie odnotowano poprawy. W ostatnim czasie wpływ na ten stan rzeczy ma także pogoda. Zima to martwy sezon dla części firm. Nic więc dziwnego, że to właśnie z tej branży wciąż jest najwięcej zleceń na windykację należności, zarówno od firm wykonawczych jak i dostawców materiałów.

Z kolei jaka jest ogólna sytuacja firm z sektora MSP? Czy przedsiębiorcy umieli poradzić sobie z trudnościami, jakie spotkały ich w 2010 roku? - Sektor MSP nie jest homogeniczny, dlatego też nie można jednoznacznie określić sytuacji wszystkich przedsiębiorstw. W niektórych branżach pojawiły się już symptomy ożywienia, te firmy poszukują finansowania pozwalającego zwiększyć produkcję, np. poprzez różne formy faktoringu – mówi Jakub Holewa, Członek Zarządu Pragma Inkaso S.A.- Pod koniec roku dobre wyniki odnotowały firmy handlowe oraz branża tekstylna. Z trudną sytuacją wciąż mamy do czynienia w transporcie, tam wciąż występują poważne zatory płatnicze – dodaj nasz ekspert.  Wielu ma jednak nadzieje, że rok 2011 będzie rokiem ożywienia. Przedsiębiorcy liczą na poprawę sytuacji gospodarczej nie tylko własnych firm, ale także całego kraju.

Przedsiębiorco, skorzystasz z usług finansowych

W zeszłym roku banki niechętnie udzielały finansowania przedsiębiorstwom. Firmy nauczyły się funkcjonowania w tych warunkach. - Tę sytuację potwierdzają dane za rok 2010 opublikowane przez Polski Związek Faktorów. Rynek faktoringu w zeszłym roku w Polsce wzrósł o 30%. Potwierdza to tezę, że przedsiębiorcy poszukiwali alternatywnych do kredytów źródeł finansowania potrzebnych do rozwoju działalności – komentuje Jakub Holewa.

Postanowienia upadłościowe w Polsce w latach 1997 - 2010

Źródło: Coface Poland (Więcej: Upadłości firm w Polsce w 2010 r.)

Po trudnym 2010 roku, kiedy to banki przykręciły kurek z finansowaniem dla przedsiębiorstw, przyszedł jednak czas na wielką zmianę. Wiele banków zamierza w 2011 roku wypuścić na rynek specjalne oferty dla MSP. Dla części firm może to być ostatnia deska ratunku, ponieważ ryzyko upadłości i zatorów płatniczych jest wciąż duże.

Windykacja jest w modzie

Wciąż rośnie popyt na usługi związane z obrotem wierzytelnościami, w tym windykacją i kupnem wierzytelności. Jak twierdzi nasz ekspert, z uwagi na mniejsze możliwości finansowania działalności i dużą już świadomość ryzyka upadłości nawet największego kontrahenta, przedsiębiorcy decydują się na podjęcie kroków umożliwiających szybsze odzyskanie zamrożonego w należnościach kapitału.

Przede wszystkim jednak przedsiębiorcy postawili na rozważniejsze dobieranie kontrahentów. W wielu przypadkach stosują dodatkowe działania dyscyplinujące, takie jak monitoring płatności czy faktoring. W ten sposób maksymalnie zabezpieczają swoje przedsiębiorstwo przed zatorami płatniczymi.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

 

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
michacel2
Dlaczego rolnictwo jest tematem TABU?
Wyrazam moje glebokie oburzenie i protest we wdrazaniu POdstepnie i skrycie tajnych projektów Tuska wtlaczania CO2 bez jakiejkolwiek konsultacji spolecznej czy debaty ekspertów na temat ryzyka i zagrozenia oraz wplywu na ekologie czy rozwoju gospodarczego na skazonych terenach. Nie mozna
Dlaczego rolnictwo jest tematem TABU?
Wyrazam moje glebokie oburzenie i protest we wdrazaniu POdstepnie i skrycie tajnych projektów Tuska wtlaczania CO2 bez jakiejkolwiek konsultacji spolecznej czy debaty ekspertów na temat ryzyka i zagrozenia oraz wplywu na ekologie czy rozwoju gospodarczego na skazonych terenach. Nie mozna wyrazic zgody na zasmiecanie i skazywanie polskiej gleby na terenach rolniczych narazajac Polaków i Polske na wyniszczenie po zniszczeniu chluby morskich stoczni kolej teraz na dobytek dziedzictwa polskiego rolnictwa ekologicznego. Niech rzad zacznie lepiej rozwijac i zagospodarowac nasze bogactwa naturalne po weglu z wodami geotermalnymi i gazu lupkowego, niz zaglada srodowiska wbrew logiki i zgody spolecznej. Ta sterowana Polityka prowadzi do katastrofy ekologicznej a zamiast rozwoju kraju i dazenie dolaczenia do grupy unijnych krajów rozwinietych Polska stanie sie w efekcie prowincjonalnym smietnikiem Europy.
http://co2.krunet.pl/?page_id=88

Powiązane: Windykacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki