Tesco, Amazon i nowe miejsca pracy w Pionkach - tydzień na rynku pracownika

redaktor Bankier.pl

QFG Food Group utworzy ok. 1200 miejsc pracy w Pionkach i Radomiu, pracownicy Tesco walczą o 350 złotych brutto podwyżki, a związkowcy z Amazona podpisali porozumienie z zarządem firmy - przedstawiamy najważniejsze informacje minionego tygodnia na rynku pracownika. 

(fot. REUTERS/Mike Segar / FORUM)

Amazon, związki zawodowe i pracownicy Tesco

W Stanach Zjednoczonych Amazon zapowiedział utworzenie 100 tys. miejsc pracy w ciągu kolejnych 18 miesięcy. Zatrudnienie będzie czekało nie tylko w centrach logistycznych, ale również w działach związanych z obsługą klienta i w siedzibie giganta w Seattle. 

Związkowcy zrzeszeni we wrocławskim oddziale Amazona zawarli porozumienie z zarządem spółki. Jak informuje przewodniczący "Solidarności", w najbliższym czasie związek ma zamiar walczyć o podwyżki oraz poruszyć kwestię nabywania akcji pracowniczych. Zrzeszeni będą mogli kontrolować warunki pracy w centrach logistycznych: - będziemy mogli wejść na każdy magazyn w sytuacji, kiedy dostaniemy sygnał od pracowników, że coś jest nie tak z warunkami pracy - mówił Grzegorz Cisoń, przewodniczący wrocławskiej Solidarności w Amazonie. 

O lepsze warunki pracy walczą również związkowcy z Tesco - w zgłoszonym sporze zbiorowym można przeczytać następujące żądania: 

  1. Dodatkową czteromiesięczną odprawę w przypadku rozwiązania umowy o pracę w drodze wypowiedzenia lub porozumienia z przyczyn niedotyczących pracowników. 
  2. 10-proc. dodatek do wynagrodzenia dla pracowników, których wynagrodzenie jest niższe niż 3000 złotych z tytułu każdej zmiany zakresu czynności i/lub zmiany nazwy stanowiska dla pracowników, w tym każdej zmiany, która nastąpiła w okresie od 1 stycznia 2014 roku. 
  3. Podwyżki wynagrodzeń za pracę w 2017 roku:
  • pracownicy podstawowi wszystkich grup płacowych w wysokości 350 złotych brutto,
  • kierownicy sklepów, stoisk oraz zastępcy kierowników w wysokości 200 złotych brutto, 
  • nagrody jubileuszowe w wysokości: 5 lat pracy - 50 proc., 10 lat pracy - 100 proc., 15 lat pracy - 150 proc. 20 lat pracy - 200 proc. (...) - podstawowego wynagrodzenia brutto.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: "Pracownicy Tesco walczą o podwyżki". 

Plany na emigrację i nowe miejsca pracy

Praca w Czechach kusi Polaków - taką informację przekazał w środę Work Service. Jak się okazuje, Polacy chętnie wybierają taki kierunek emigracji zarobkowej, który staje się coraz bardziej atrakcyjny. "Wobec dużych niedoborów pracowniczych na lokalnych rynkach pracy, w coraz większym stopniu czeskie firmy sięgają po pracowników z Polski. Jest to związane z jednej strony z niewielką bariera językową, a z drugiej możliwością konkurowania na poziomie zarobkowym. Obecne stawki wynagrodzeń np. na stanowiskach dla sektora produkcyjnego potrafią sięgać od poziomów 2500 do nawet 3700 zł na rękę. Oznacza to, że są to wyższe wynagrodzenia niż mediana płacowa obecna w Polsce – komentuje Agata Zdybicka z Work Service."

Dla osób, które nie planują emigracji i szukają pracy na rodzimym rynku, dobrą wiadomość mają radni powiatu radomskiego. W Pionkach i Radomiu czeka 1200 nowych stanowisk, które utworzy firma QFG Food Group. Prezes spółki, Jarosław Krzyżanowski, powiedział, że inwestycje w Pionkach są dla niego istotne z uwagi na duże bezrobocie wynoszące około 20 proc. Do 2022 roku tylko w tym mieście ma powstać około 1000 nowych miejsc pracy. 

Na koniec warto przypomnieć o ostatnich danych dotyczących stopy bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2016 roku, które wzrosło w stosunku do listopada o 0,1 p. proc. Liczba bezrobotnych w końcu grudnia 2016 r. wyniosła 1 mln 333,7 tys. osób; w porównaniu do listopada 2016 r. wzrosła o 20 tys. osób (o 1,5 - proc.). Dla porównania w 2015 r. (grudzień - listopad) odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 32,7 tys. osób (o 2,1 proc.).

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Hatake

Meksyk europy

! Odpowiedz
0 4 ~get_lost_amazon

za sprofanowanie polskiej flagi smierdziele z amazgon powinni wybulic milionowa kare i pojsc z Polski WOOONNN!

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl