Praca w Czechach kusi Polaków

Najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej, ponad dwukrotny wzrost liczby wakatów w gospodarce i ogromne trudności w znalezieniu rodzimych pracowników – to powody, dla których czescy pracodawcy sięgają po kadry zza granicy. Coraz częściej przyciągani są pracownicy z Polski. Obecnie na zlecenie czeskich partnerów agencja zatrudnienia Work Service rekrutuje nawet 100 kandydatów tygodniowo. Zdaniem ekspertów, dla wielu Polaków mieszkających w południowej części kraju, praca w Czechach może być dobrą alternatywą dla emigracji zarobkowej do Niemiec.

Z listopadowych danych Eurostatu wynika, że w Czechach występuje najniższa stopa bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Wynosi obecnie 3,7% i jest to lepszy wynik niż np. w Niemczech, na Węgrzech czy w Wielkiej Brytanii.

Czescy pracodawcy już od kilku lat zmagają się z rosnącymi deficytami kadrowymi, ale  ubiegły rok okazał się przełomowy. Skalę problemu może oddawać liczba ponad 100 tysięcy nieobsadzonych miejsc pracy w gospodarce. Jest to wyższy poziom niż w Polsce, pomimo, że jako kraj mamy ponad 3-krotnie większą liczbę ludności – zaznacza Agata Zdybicka, International Customer Development Director w  Work Service S.A. Wobec tak dużych niedoborów pracowniczych na lokalnych rynkach pracy, w coraz większym stopniu czeskie firmy sięgają po pracowników z Polski. Jest to związane z jednej strony z niewielką bariera językową, a z drugiej możliwością konkurowania na poziomie zarobkowym. Obecne stawki wynagrodzeń np. na stanowiskach dla sektora produkcyjnego potrafią sięgać od poziomów 2500 do nawet 3700 zł na rękę. Oznacza to, że są to wyższe wynagrodzenia niż mediana płacowa obecna w Polsce – dodaje Zdybicka.

Poszukiwania w produkcji i motoryzacji

Z prognoz czeskiego ministerstwa finansów wynika, że w 2016 roku wzrost PKB wyniesie 2,4% a w 2017 roku ma przyspieszyć do poziomu 2,5%. Stabilny wzrost gospodarczy przekłada się na tworzenie nowych miejsc pracy. Widać to między innymi w sektorze automotive, co potwierdzają dane z raportu „MotoBarometr 2016” przygotowanego przez firmę Exact Systems. Wynika z niego, że 50% firm motoryzacyjnych obecnych w Czechach planuje zwiększanie poziomów zatrudnienia.

Obecnie mamy najwięcej ofert pracy skierowanych do pracowników sektora produkcyjnego. Tygodniowo rekrutujemy nawet 100 kandydatów z naszego kraju. Polacy mają na tyle dobrą markę na czeskim rynku, że w wielu przypadkach pracodawcy poza podstawowym wynagrodzeniem w ofertach rekrutacyjnych zapewniają dostęp do zakwaterowania, transportu do zakładu, jak i dofinansowanie do posiłków – podkreśla Agata Zdybicka.

Alternatywa dla Niemiec?

W ostatnich latach praca za granicą zyskiwała na popularności wśród Polaków. Obecnie najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów zarobkowych Polaków są Niemcy. Z raportu Work Service wynika, że 17% potencjalnych emigrantów wybiera naszych zachodnich sąsiadów. Jednak w ostatnich miesiącach narastają obawy Polaków o bezpieczeństwo w Europie. Aż 2 na 5 naszych rodaków uważa, że zamachy terrorystyczne w Zachodniej Europie negatywnie wpływają na decyzje o emigracji.

Niepewność co do bezpieczeństwa w Niemczech powoduje, że Polacy mniej chętnie wybierają ten kraj, jako kierunek emigracji. Na tym trendzie mogą skorzystać Czechy, które podobnie jak nasz kraj nie są  kojarzone z zagrożeniem terrorystycznym. W szczególności będzie to miało znaczenie w przypadku mieszkańców Polski południowej. Te osoby często nie muszą zmieniać miejsca zamieszkania i dojeżdżają do pracy u naszych południowych sąsiadów – podsumowuje Andrzej Kubisiak z Work Service S.A.

Źródło: Work Service
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Robert

TAK BĘDĄ MIELI WIECEJ NIEROBÓW NA ZASIŁKUI ICH DZIECI

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 3 ~żart

Czeszki są dobre do "kusi-kusi" (pocałunku).
https://www.youtube.com/watch?v=wZXBCZRAPzM

! Odpowiedz
17 3 ~StanRS

W Czechach jest ponad 100 tys. wakatów, a Czesi nie chcą przyjmować wysoko wykwalifikowanych lekarzy, inżynierów, mikrobiologów, informatyków, programistów z Syrii, Afganistanu, Pakistanu, i czarnej Afryki. Nie chcą ubogacenia kulturowego. Dlatego przyszłość i dobrobyt będzie należał do Niemiec i Szwecji, które to kraje przyjęły najwięcej uchodźców.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 ~zdezorientowany

Piszesz z sarkazmem? Przyznaję, że się trochę pogubiłem.

! Odpowiedz
3 16 ~Polak

Dlaczego Polska nie produkuje swojego samochodu ??? Nie mowie ze nie powinnismy kupowac skod ale po cholere kupujemy koreanskie kia czy hyundai-e ???
Czesi buduja swoje bogactwo m.in. dzieki skodzie ktorej w 2016 roku sprzedali ponad 1 MILION sztuk !

! Odpowiedz
11 10 ~PZDR

bo u nas niestety nadal funkcjonuje taki twór jak związkowcy, zaraza tego kraju równie poważna co kler. Gdyby nie związkowcy, to bardzo realne, że zamiast Skody, VW przejąłby nasze FSO. A teraz my najchętniej kupujemy ich produkty, z naszym ''rządem'' na czele i napędzamy im PKB, a sami jako prawie 40 milionowy naród nie mamy nic w temacie motoryzacji. Mamy za to dużo kościołów, świątynie opatrzności...

Latka lecą, ale patologia w tym kraju niestety nadal jest wszechobecna i patrząc na to co się dzieje aktualnie, niewiele wskazuje na poprawę w najbliższym czasie, niestety.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 ~LeonZawodowiec odpowiada ~PZDR

Wybierz się do Czech a zobaczysz co to są prawdziwe związki zawodowe

! Odpowiedz
1 4 ~blablabla

W Polsce jest tylko 6% bezrobocia? Jak to jest policzone? Na tym samym systemie, co nie potrafił zliczyć głosów w którychś wyborach? Jak by tu było 6% bezrobocia, to wszędzie stałyby dźwigi budowlane, a naród wymieniałby samochody na nowe i szukał fajnych kierunków na urlop. A jak jest, każdy widzi. 500+ i szukanie kasy w cudzych kieszeniach, żeby to sfinansować.
Robota może w tym kraju jest. Szkoda, że prosta i mało płatna. Jak się narobić, żeby NIE zarobić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 14 ~LowaZylbersztajn

Work service? To ci co dają umowy na tydzień?

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl