Szydło: PiS złoży projekt podatku bankowego, by ratować budżet państwa

Obecnie problemem jest strona dochodowa budżetu, w tym niskie wpływy z VAT - ocenia Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera. Szydło wskazała, że podatek bankowy to jedno z możliwych źródeł dochodów. Szczegóły dot. podatku PiS ma przedstawić w najbliższym czasie.

(fot. Jan Graczyński / EastNews)

Rząd w poniedziałek przyjął wstępnie projekt budżetu na 2016 rok z deficytem nie większym niż 54,620 mld zł wobec maksymalnie 46 mld zł przewidzianych na ten rok.

"To jest niewątpliwie budżet wyborczy. Próba +kupowania+ głosów Polaków. (...) Życzyłabym sobie i mam nadzieję, że już niedługo tak się stanie, aby budżet nie był doraźny, jednoroczny, ale, żeby zawierał spojrzenie w przyszłość. Rząd myśli z dnia na dzień. Budżet ma dawać spojrzenie nie na jeden rok, ale na perspektywę inwestycyjną na lata przyszłe" - powiedziała Szydło.

Pytana o możliwość modyfikacji budżetu i założeń po ewentualnej wygranej PiS, Szydło odpowiedziała: "Jeżeli chodzi o wszelkie zmiany dotyczące budżetu, to powinniśmy wrócić do tego po wyborach parlamentarnych".

Podatek bankowy ratunkiem dla dziurawego budżetu

Kandydatka PiS na premiera uważa, że problemem jest dochodowa strona budżetu. "PiS ma projekty kilku programów. Najważniejsze dla nas będzie wsparcie rodzin - koszt tego programu szacujemy na 22 mld zł. To dla nas priorytet, pierwsze do realizacji" - powiedziała.

"Dziś problemem jest strona dochodowa budżetu - dramatycznie niskie wpływy z VAT, na które nie ma reakcji ze strony rządu. My, oprócz strony wydatkowej, pokazywaliśmy też inne źródła dochodowe" - dodała.

Szydło poinformowała, że PiS niebawem przedstawi szczegóły projektu podatku bankowego. "Podatek bankowy pokazujemy jako jedno z możliwych źródeł dochodu" - powiedziała. "Szczegóły tego projektu podamy bardzo niebawem" - dodała.

W 2016 r. względem 2015 r. dochody budżetu ogółem mają wzrosnąć o 1,9 proc. do 296,9 mld zł, dochody podatkowe wzrosną o 4,4 proc. do 268,4 mld zł, w tym dochody z VAT o 6,1 proc. rdr do 128,4 mld zł. Dochody z PIT mają wzrosnąć o 4,1 proc. do 46,7 mld zł, a z CIT o 2,9 proc. do 26,4 mld zł.(PAP)

nik/ fdu/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~wiedzikier

oj, coś czuję że muszę z działalnością gospodarczą ( 100% eksport ) przenieść się do sąsiedniej Słowacji, bo zwroty VATu już od dawna ostro kolą w oczy skarbówkę....

! Odpowiedz
3 6 ~jasnowidz

Niech to Szydlo jeszcze upodatkuje banki to wtedy wszyscy beda trzymac pieniadze w skarpetach bo napewno wzrosna prowizje dla klientow i spadna juz i tak niskie oprocentowania.Chyba ze pisowcy zaloza same SKOK i beda mieli banki tylko dla siebie.Czy ma w koncu az tak glupiejemy ze dopuszczamy ich do wladzy? Bedziemy tego gorzko zalowac.

! Odpowiedz
2 7 ~Antyszuler

Opodtkując nanki i markety PiS będzie udawał że robi to dla dobra ludu i sprawiedliwości ,Tymczasem jest to nic innego,jak zabranie jednym po to by dać drugim .Tylko że te banki podniosa nam wtedy opłaty ,podrozeja kreddyty ,podskocza ceny a przede wszystkim kolejny raz w zadek dostanie nasz GPW gdzie jest nędznie a przez PiS zrobi się zupełne szambo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 ~sprawiedliwość

Niech żyje. Zwyciezymy.

! Odpowiedz
0 5 ~spoko

To jest KALKULACJA, proszę Polityków o ustosunkowanie

Podatek Bankowy z uwzględnieniem doprecyzowań

„Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.
Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

Propozycja pierwotna PIS:
Przychody budżetu państwa:
Podatek Bankowy=0,39% * (1 bilon 600 mld PLN/rocznie)= ok. 6mld PLN
Przychody Łącznie ok. 7 mld PLN = 6mld PLN + ok. 1 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Rachunek zysków i strat PIERWOTNEJ propozycji (podatek bankowy = 0,39%):
- w pierwszym roku (2015):

1. STRATY ok.100 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) = (11-15)mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(11-15)mld PLN - 7 mld PLN =(4-8)mld PLN

2. w drugim (od 2016 r.) i kolejnych latach, Corocznie w procentach:

Coroczny spadek wzrostu PKB(trwały i systemowy) ok.(0,22-0,45)% w stosunku do
PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (50-120)% w skali roku.


Rachunek zysków i strat po „SKARCENIU” przez NBP Lipiec 2015 i wprowadzeniu preferencji dla najmniejszych banków (podatek bankowy: ≤0,39, dla tzw. SKOKÓW=0%):


- definiują te straty w 2015r. na ok 50 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2017r.

1 .STRATY2015r. ok. 50 mld PLN w 2015 r.

2. od 2017 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(8,5–12) mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(8,5-12)mld PLN - 7 mld PLN =(1,5-5)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,10-0,29)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (20-75)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (2,5-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).
Podatek jest liczony od (1 bilon 600 mld PLN)*0,39% = ok. 6 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 450 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.)

Jedynym „pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.


Propozycja KUKIZ:
PODATEK BANKOWY nawet: 3,9% rocznie wartości aktywów bankowych
ok. 60 mld PLN = 3,9% * (1 bilion 600 mld PLN/rocznie)
źródło:http://stooq.pl/n/?f=977619&search=przecinek
sprostowań późniejszych brak

Podsumowanie propozycji: ODLOT !!!
Kiedyś było takie Hasło „pij mleko będziesz większy”
Dzisiaj „pij PLATONA, a zostaniesz PITAGORASEM lub ARYSTOTELESEM”,
Polak potrafi, jest lepszy do GREKA
Tylko nie zapomnijcie zmienić USTAW, co by można było napić się w spokoju na ławeczce !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~spoko

Proszę o przedstawienie przez Partie proponujące ten podatek, symulacji wpływu PODATKU BANKOWEGO na PKB Polski w roku 2015 i kolejnych latach, łącznie z symulacjami wariantów oraz analizą wrażliwości, z uwzględnieniem oczekiwanych zachowań parametrów sektora bankowego i rozkładem ich zmian.
Prawo gwarantuje mi PRAWO, do uczestnictwa w WYBORACH. Nigdzie nie jest napisane, że mam oddać GŁOS nie będąc świadomym tego co czynię, czyli daje mi prawo do pełnej ŚWIADOMOŚCI. Gwarantuje to KONSTYTUCJĄ RP. Te INFORMACJE nie mają prawa być POUFNE !!!!!


Jest propozycja PODATKU BANKOWEGO, to i była jej RZETELNA kalkulacja !!!

- tak, czy nie !!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 1 ~asd

Wreszcie !

! Odpowiedz
2 15 ~los

Czyli PiS nam zabierze poprzez banki i markety, aby potem dac ochlapy. Ciemny nainwny lud niech glosuja.

! Odpowiedz
5 4 ~Marcin

Uwierz mi, jak markety za bardzo podniosą ceny, to ludzie nie będą tam kupowali, tylko w setkach nowo powstałych mniejszych sklepach.

Bo chyba nie zaprzeczysz, że przez markety, bankrutowały .

! Odpowiedz
3 2 ~asd

Czy ty jesteś ekonomicznym analfabetą ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil