Szefernaker: Wycofanie projektu dot. zniesienia limitu 30-krotności nie oznacza, że od niego odstąpiliśmy

Wycofanie projektu dotyczącego zniesienia limitu 30-krotności przy składkach ZUS nie oznacza, że od niego odstąpiliśmy; postanowiliśmy nad nim jeszcze popracować - zaznaczył w środę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker (PiS). Dodał, że rozmowy w tej sprawie będą prowadzone m.in. ze związkami.

(fot. Wojtek Górski / FORUM)

Pierwsze czytanie projektu PiS dotyczącego zniesienia limitu 30-krotności przy składkach ZUS Sejm miał przeprowadzić we wtorek wieczorem, ale poseł PiS Marcin Horała w imieniu swego klubu wycofał ten projekt. Wcześniej brak poparcia wobec zniesienia limitu składek zadeklarowali nie tylko przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, ale także koalicjant PiS ze Zjednoczonej Prawicy - Porozumienie Jarosława Gowina. Ugrupowanie to przyjęło uchwałę, która zobowiązuje posłów i senatorów Porozumienia do głosowania przeciwko likwidacji tego limitu.

Szefernaker zapytany w programie "Tłit" Wirtualnej Polski o tę kwestię podkreślił, że wycofanie projektu nie oznacza odstąpienie od niego. "Chcemy na temat projektu 30-krotności rozmawiać także ze związkami i będziemy dążyć do tego, żeby budżet był zrównoważony" - powiedział.

Zapytany o powody wycofania projektu zwrócił m.in. uwagę na stanowisko NSZZ "Solidarność" w tej sprawie. W poniedziałek przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda zaapelował do posłów należących do związku, by przeciwstawili się nowelizacji ustawy znoszącej limit 30-krotności.

Szefernaker zaznaczył, że rząd bardzo poważnie podchodzi "do stanowiska największego związku zawodowego". "I bardzo poważnie chce współpracować ze związkiem zawodowym +Solidarność+, w związku z tym po tym stanowisku postanowiliśmy, żeby jeszcze tę sprawę konsultować" - dodał.

O co chodzi z 30-krotnością składek na ZUS? Wyjaśniamy

Miesiąc po wyborach i już mamy trzy propozycje podniesienia podatków. Obok podwyżki akcyzy najwięcej emocji budzi kwestia tzw. 30-krotności. Wyjaśniamy, o co chodzi i jakie mogą być tego konsekwencje.

Na uwagę, że decyzja została podjęta w ostatniej chwili oraz że zdaniem niektórych komentatorów mogła zostać podjęta pod presją stanowiska Lewicy, odpowiedział, że "do końca nie było wiadomo, jak zachowa się Lewica podczas głosowania". "Wiadomo było, że posłowie Porozumienia Jarosława Gowina, którzy weszli z list PiS do Sejmu mają wiele wątpliwości, wiadomo było, że +Solidarność+ ma wątpliwości, że przedsiębiorcy mieli wątpliwości. W związku z tym postanowiliśmy nad tym projektem jeszcze pracować i konsultować go" - powiedział Szefernaker.

Klub Lewicy - jeszcze zanim ogłoszono wycofanie projektu PiS - złożył w Sejmie własny projekt zakładający zniesienie limitu 30-krotności przy składkach ZUS, zarazem proponujący podwyższenie emerytury minimalnej do 1600 zł i wprowadzenie emerytury maksymalnej, która w pierwszym roku obowiązywania miałaby wynosić 15,6 tys. zł.

Już po informacji, że PiS wycofało swój projekt, przedstawiciele Lewicy poinformowali, że byliby przeciw propozycji PiS.

Projekt PiS zakładający likwidację od 2020 r. górnego limitu przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, który wynosi 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, został złożony w Sejmie w ubiegłą środę. Według autorów projektu, miało to przynieść dodatkowe 7,1 mld zł.

autor: Marcin Chomiuk

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 pan_stanislaw_bezdomny

Toż to przywódca internetowych pisich trolli ten gówniarz.

! Odpowiedz
2 16 antek10

Bolszewicy łapska precz od cieżko pracujących.

! Odpowiedz
1 26 samsza

Praca potrwa do wyborów prezydenckich. W Polsce mamy to co we Francji, RFN - ludzie zauważyli, że mafie vatowskie i inne razem wzięte to pikuś do mafii "głównych partii politycznych" i stąd ruchy antysystemowe.

! Odpowiedz
1 44 _emisariusz

Nikt się nie spodziewa, że komuniści odstąpią od okradania obywateli. "Pan" minister nikogo tym stwierdzeniem nie zaskoczył. Reszta komunistów z Razem i SLD już zacierają rączki na myśl o "maksymalnej emeryturze" co komuniści z Populizmu i Socjalizmu na pewno podłapią w następnym projekcie :) Polaku łap się za portfel

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 36 loosac

Nie "Pan" minister, tylko towarzysz... Komunistow nie tytułuje się per "pan", nawet w apostrofach.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil