Strobel: KOWR przejął nadzór nad Elewarrem

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przejął nadzór - nad spółką Elewarr, przygotowuje wykaz gruntów przeznaczonych pod dzierżawę w całym kraju, realizuje projekty rozwojowe, m.in. dot. zbudowanie terminala przeładunkowego dla produktów spożywczych w jednym z portów morskich - powiedział PAP dyrektor generalny KOWR Witold Strobel.

(fot. sweetcrisis / YAY Foto)

Dyrektor przypomniał, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa działa od 1 września. Przejął on wszystkie zadania Agencji Nieruchomości Rolnych oraz część zadań Agencji Rynku Rolnego. Przyznał, że spięcie wszystkich zadań wymaga dużego wysiłku organizacyjnego. Struktura organizacyjna KOWR - to 5 pionów , 17 oddziałów terenowych i ok. 60 biur terenowych. W nowej instytucji pracuje ok. 2 tys. osób.

"Funkcjonujemy jako instytucja od trzech tygodni, więc chciałbym, aby organizacyjnie wszystkie sprawy zostały dopracowane, żeby KOWR był instytucją sprawną organizacyjnie. To są zadania, które chciałbym zrealizować do końca tego roku - dodał.

Wyjaśnił, że także chodzi o to, aby beneficjent, który przyjdzie do biura KOWR, musi być życzliwie i fachowo obsłużony, ale to nie znaczy, że wszystkie sprawy muszą być załatwione po jego myśli.

Jak mówił, KOWR został powołany po to, by zmieniać polską wieś i rolnictwo, a więc nie tylko będzie realizował dotychczasowe zadania przejętych instytucji, ale także ma odpowiadać na wyzwania przyszłości i stąd w KOWR powstał specjalny pion innowacji i rozwoju, który będzie zajmował się m.in. przygotowywaniem i realizacją projektów w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

Szef KOWR poinformował, że w ministerstwie rolnictwa jest opracowywana strategia zrównoważonego rozwoju rolnictwa. W październiku powinna być zatwierdzona przez kierownictwo resortu. Powstaje też Pakt na rzecz wsi i rolnictwa, w którym będą identyfikowane takie projekty.

Mam nadzieję, że pion innowacji i rozwoju wniesie coś nowego, jeżeli chodzi o zmiany na polskiej wsi. Będzie realizował takie projekty, które będą adekwatne do wyzwań współczesności. Takim projektem jest np. zbudowanie terminala przeładunkowego dla produktów spożywczych w jednym z portów morskich - zaznaczył Strobel.

Do najważniejszych zadań KOWR należy gospodarowanie gruntami Skarbu Państwa. Strobel zauważył, że przez ponad rok obowiązuje ustawa o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi, generalnie ustawa jest dobrze odbierana przez polskich rolników. Dzierżawa daje podobne możliwości jak własność, jeżeli chodzi o produkcję rolną. Jednocześnie jest to stosukowo tania forma gospodarowania, zwłaszcza od czasu wprowadzenia rozporządzenie ws. stawek czynszu dzierżawnego. Te pieniądze, które rolnicy zaoszczędzą na zakupie ziemi, mogą wydać na inwestycje w gospodarstwie - tłumaczył.

W Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa jest prawie 1,378 mln ha gruntów, z tego ponad 1 mln ha w dzierżawie. Jak mówił Strobel, po 20 dniach funkcjonowania nowej instytucji zostało przeprowadzonych 136 przetargów na sprzedaż gruntów rolnych oraz 35 na dzierżawę.

Poinformował, że obecnie są przygotowywane wykazy gruntów przeznaczonych pod dzierżawę w całym kraju. Zapewnił, że w dalszym ciągu proces rozdysponowania gruntów będzie odbywało się z udziałem czynnika społecznego m.in. izb rolniczych, "bo jest to istotne, by same organizacje rolników miały wpływ, jak to się odbywa".

"Pracujemy nad jednolitymi zasadami dotyczącymi dzierżawy gruntów z zasobu. Chcielibyśmy, by podobne zasady dotyczące kryteriów przetargowych, czy sposobu przeprowadzanego przetargu obowiązywały w całym kraju. Do tej pory było to dosyć zróżnicowane. Taką propozycję przedstawiliśmy ministrowi rolnictwa, czekamy w tej chwili na jej zatwierdzenie" - powiedział dyrektor generalny. Dodał, że KOWR bierze też udział w pracach nad nowelizacją ustaw: o kształtowaniu ustroju rolnego i gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Kolejnym zadaniem jest nadzór nad spółkami strategicznymi Skarbu Państwa. Dotychczas było ich 41, do tej grypy dołączono spółkę Elewarr. Ich zadaniem jest realizacja zadań hodowlanych, ale jednocześnie spółki muszą być na tyle silne ekonomicznie, by pokrywać koszty hodowli.

Zdaniem Strobla, "należy doprowadzić do tego, by z tego potencjału spółek uzyskać wartość dodaną w postaci synergii". Np. poprzez wspólne działania marketingowe czy możliwość korzystania z promocji swoich produktów zagranicą, w czym ma pomóc departament promocji KOWR. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

edytor: Dorota Skrobisz(PAP)

awy/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne