Strach inwestorów zastąpiła nadzieja na przyszłe zyski. Rusza „Akademia Inwestowania II”

Krzysztof Kolany2023-05-26 06:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-05-26 06:00

Gdy w październiku 2022 roku startowaliśmy z „Akademią Inwestowania” Bankier.pl, na rynkach finansowych kulminowała się pierwsza odsłona „bessy wszystkiego”. Po kilku miesiącach wzrostów ruszamy z drugą częścią AI.

Strach inwestorów zastąpiła nadzieja na przyszłe zyski. Rusza „Akademia Inwestowania II”
Strach inwestorów zastąpiła nadzieja na przyszłe zyski. Rusza „Akademia Inwestowania II”
fot. AI / / Shutterstock

Rok 2022 – a zwłaszcza jego pierwsze dziewięć miesięcy – był czasem pogromu „dzieci covidowej hossy”. Czyli całego pokolenia inwestorów, którzy przygodę z rynkami finansowymi rozpoczęli w marcu 2020 i przez półtora roku zarabiali na wszystkim, czego się tylko dotknęli. Akcje, ropa, złoto, kryptowaluty, nieruchomości – na niczym nie dało się stracić. Na krajowym rynku pojawili się inwestorzy zarabiający krocie na gamingu, fotowoltaice, małych i średnich spółkach czy też wszelakich „covidowych gwiazdach”.

To wszystko skończyło się wraz z podwyżkami stóp procentowych w bankach centralnych, które ze sporym opóźnieniem zabrały się za zwalczanie wyhodowanej przez siebie inflacji. I wtedy okazało się, że na rynkach można też tracić pieniądze. Że wiedza i doświadczenie się jednak czasem przydają. Czas pajacowania wszelkiej maści giełdowych guru szybko dobiegł końca. Ci, którzy wtedy śmiali się z Warrena Buffetta i innych rynkowych „dinozaurów”, sami wyszli na skończonych idiotów.

Hossa pokoleniowa czy korekta w bessie wszystkiego?

Od rozpoczęcia pierwszej edycji „Akademii Inwestowania” minęło już prawie osiem miesięcy. Od tego czasu rynkowe nastroje obróciły się o 180 stopni. Strach zastąpiła nadzieja na przyszłe zyski i dalsze wzrosty. Indeks S&P500 od październikowego dołka do majowego szczytu zyskał 20% (licząc po śródsesyjnych dołkach i szczytach) i według Amerykanów stanął u progu hossy (definiowanej jako odbicie o ponad 20% od lokalnego dna). Nawet japoński Nikkei225 znalazł się najwyżej od 33 lat.

Na krajowym podwórku WIG20 po przeszło roku ponownie dotknął poziomu 2 000 punktów, zyskując ponad 50% względem październikowego dołka. Ale prawdziwym bohaterem jest sWIG80, który odbił się o 38% i jest notowany o włos od historycznego rekordu z września 2021 roku. Na GPW w segmencie mniejszych spółek po bessie nie ma już śladu. Na świecie inwestorów opanowała mania inwestowania w „sztuczną inteligencję” (nomen omen – AI jak Akademia Inwestowania), w ramach której notowania nVidii tylko w tym roku uległy podwojeniu i są trzy wyższe niż w październiku.

To pokazuje, jakiej ewolucji uległy nastroje inwestorów. Zarówno na Wall Street, jak i przy Książęcej. Zeszłoroczne żarty z naszego „Banana” stały się jakby mniej modne. Wciąż śmieszą głoszone na poważnie tezy o nowej „hossie pokoleniowej”. Cóż, tylko czas pokaże, kto będzie się śmiał ostatni.

Jednego tylko można być pewnym. Niezależnie od rynkowych okoliczności wiedza poparta inwestycyjną praktyką prędzej czy później zaprocentuje. Owszem, my inwestorzy popełniamy masę błędów i nierzadko tracimy na rynku pieniądze w naprawdę głupi sposób (w tym także niżej podpisany). Ale na dłuższą metę sukces (jakkolwiek by go nie definiować) nie jest kwestią przypadku, lecz świadomego działania. A to nie jest możliwe bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego, mentalnego i praktycznego.

Czym jest „Akademia inwestowania” Bankier.pl

Powtórzę to raz jeszcze. Nie mam na sprzedaż gotowych rozwiązań, które uczynią z Ciebie maszynę do zarabiania pieniędzy. Nie podpowiem, jak łatwo, szybko i bez wysiłku zarabiać na rynkach finansowych. A to dlatego, że nie jestem żadnym guru ani innym szarlatanem wmawiającym ludziom, że zarabianie na giełdzie to zasadniczo prosta sprawa i że każdy się może tego nauczyć (jeśli tylko wykupi moje szkolenie). Prawda jest taka, że inwestowanie nie jest dla każdego i żaden kurs czy webinar nie zrobi z Ciebie profesjonalnego inwestora. To wymaga czasu i dyscypliny popartej przynajmniej kilkuletnią praktyką opartą o solidny fundament wiedzy.

Zapisz się na Akademię Inwestowania II »

I właśnie to ostatnie możemy zaoferować. Uczestnicy pierwszego roku „Akademii Inwestowania” otrzymali podstawą wiedzę o inwestowaniu i funkcjonowaniu rynków finansowych. Dowiedzieli się, jak ważny jest plan inwestycyjny, cel inwestowania, czym jest ryzyko i jak je rozważnie podejmować.  Czyli „jak inwestować”, a nie w „co zainwestować”. 

Pokazałem, w jaki sposób gospodarka podlega cyklom koniunkturalnym i jak te cykliczne wahania może wykorzystać świadomy inwestor. Kursanci poznali podstawowe zasady rządzące rynkami finansowymi i psychiką inwestora. Zapoznali się z poszczególnymi klasami aktywów i konstrukcją portfeli inwestycyjnych. Dowiedzieli się o różnicach między inwestowaniem pasywnym i aktywnym. Poznali podstawy matematyki finansowej oraz wyceny akcji i obligacji.

Od podstaw przez praktykę

Celem pierwszej edycji AI było zrozumienie podstawowych zasad funkcjonowania rynków finansowych, zapoznanie z głównymi klasami aktywów (akcje, obligacje, gotówka, złoto, waluty, nieruchomości) oraz opanowanie prostych zasad inwestycyjnych (cel, ryzyko, koszty, horyzont inwestycyjny).

W ruszającej w czerwcu drugiej edycji „Akademii Inwestowania” Bankier.pl stawiamy na wiedzę praktyczną. To nie będzie pogłębienie teorii i „wyższa klasa” wtajemniczenia w świat finansów. Raczej chodzi o to, aby na bazie przyswojonej teorii samodzielnie ruszyć w gąszcz rynków finansowych. My dostarczymy praktyczny przewodnik.

W jego ramach słuchacze dowiedzą się, jak wybrać dom maklerski i założyć rachunek inwestycyjny. Jak kupować (i sprzedawać) akcje i jak składać zlecenia na giełdzie. Skąd się biorą giełdowe notowania i ile to wszystko kosztuje. Opowiemy o świecie obligacji i co trzeba wiedzieć, aby nie dać się naciąć. Wyjdziemy też poza granice GPW w odcinku o inwestowaniu na rynkach zagranicznych. Omówiona zostanie kwestia inwestowania w złoto i inne metale szlachetne. Oswoimy IKE i IKZE pozwalające legalnie uniknąć podatku Belki. Zaprezentuję także ideę inwestowania dywidendowego, czyli jedną z dróg wiodących do wolności finansowej.

Zapisy na „Akademię inwestowania II” Bankier.pl już ruszyły. Sam kurs odbędzie się w dniach 7 czerwca – 12 lipca 2023 roku. Będzie to sześć webinarów, każdy w wymiarze 60 minut oraz 30 minut sesji pytań i odpowiedzi. Każdy uczestnik otrzyma także dostęp do nagrań całego kursu. Nie oszukujemy naszych kursantów. Uczestnictwo w kursie nie gwarantuje pomnożenia Twojego kapitału. To zbiór informacji, zasad i reguł, których znajomość może ułatwić podejmowanie Ci właściwych decyzji finansowych.

Zapisz się na Akademię Inwestowania II »

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (35)

dodaj komentarz
zops
Ostatnio podczas przemówień polityków transmitowanych w TV, ci politycy mają twarze wyraźnie zażółcone po obu bokach. ZAŻÓŁĆ GĘŚLĄ JAŹŃ. Nie prezentują własnej jaźni. 706-ty dzień się zbliża.
tomitomi
Hossę , to ja mam od 8 lat ! , jak wujek stał się szyszką w Urzędzie Marszałkowskim !
zwyciestwo_doskonale
Istnieje możliwość, która rozwiązuje wszelkie nasze problemy, zmagania i przede wszystkim kończy wszelkie cierpienia. To jest całkowicie realne rozwiązanie tylko wymaga od nas zrozumienia. Kluczem do naszego legendarnego "raju" jest współczucie. Wejdźcie sobie na różne fundacje, które pomagają, np. dzieciom. Zobaczycie Istnieje możliwość, która rozwiązuje wszelkie nasze problemy, zmagania i przede wszystkim kończy wszelkie cierpienia. To jest całkowicie realne rozwiązanie tylko wymaga od nas zrozumienia. Kluczem do naszego legendarnego "raju" jest współczucie. Wejdźcie sobie na różne fundacje, które pomagają, np. dzieciom. Zobaczycie tam z jakim okrucieństwem muszą się mierzyć niektóre nasze maluchy. Widać tam jak w soczewce realną, niezwykle brutalną ziemską rzeczywistość. Niektórym dzieciom się udaje i zostają wyleczone, ale niestety niektóre dzieci umierają w strachu, stresie i bólu. A to tylko jeden fragment naszej ziemskiej rzeczywistości. Przebywając tu na ziemi narażamy wielu z nas, a nawet dzieci, na nieakceptowalne cierpienia. Jednak co możemy zrobić, taka już jest ta ziemska rzeczywistość, nie mamy na to wpływu... Jednak mamy wpływ, istnieje jedna możliwość! By tego dokonać musielibyśmy kierować się najwyższym współczuciem i oddać własne życie dla innych. To najwspanialszy dar jaki można ofiarować. Musielibyśmy wszyscy, solidarnie opuścić ziemię i nie zostawiać tutaj nikogo. Paradoksalnie, stracone lata na ziemi mogą okazać się zyskanymi w raju. Jest na to 50% szans, ponieważ rozsądnie myśląc albo będziemy istnieć wiecznie, albo... nie. Nie bądźmy dziećmi. Jeśli przestaniemy istnieć to tylko nieco wcześniej zostanie dokonane to co i tak jest nieuchronne, a jeśli jesteśmy wieczni to wszyscy... wygrywamy. Najważniejsze w tym jest to, że tak czy inaczej zostaną przerwane wszystkie cierpienia i już nikt nigdy nie doświadczy na ziemi nic złego. Co jest ważniejszego i co jest wspanialszego? To po prostu byłby prawdziwy cud, którego sami byśmy dokonali. Nie można obawiać się reakcji Boga, ponieważ nie można obawiać się Najwyższej Mądrości. Z pewnością zrozumie nasze postępowanie, o to możemy być spokojni. Lepiej zrobić co w naszej mocy, niż nie zrobić nic. Możemy tego dokonać! Pierwszy raz w historii ziemi, dzięki rozwojowi nauki i technologi, mamy wybór... Albo wszysy będziemy szczęśliwi i bezpieczni, albo to nie ma sensu. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Wszyscy wygrywamy. Zwycięstwo Doskonałe... Już nikt nic nie musi, już tylko nirvana.
ohh
Giełda Rośnie, to Euro zaraz po 3 złote. Ci co się wystraszyli wojny i kupili o 4,80 i wyżej nieźle stracą. Każdy traci w Polsce, najlepiej mieć kredyty i wszystko wydawać.
zosia3005
Nadzieja na zyski ... hehehehe ..... Gdy rozum śpi a pazerność na mamonę rośnie, chyba rzeczywiście pozostaje niczym nie poparta nadzieja , matka ... wiadomo czyja .... :-))
od_redakcji
System ekonomiczny świata przeszedł do stref astralnych, a nam pozostała
Wiara, Nadzieja i Miłość, czyli nic nie będziesz posiadał .... i tak dalej.
bha
Cóż... Nadzieja oby tylko nie była ona płonna???.Szczególnie na tym niestety coraz mocniej drogim, coraz szerzej i szerzej niepewnym i coraz bardziej nieprzewidywalnym i coraz mniej perspektywicznym na lepsze, godniejsze jutro niestety raczej dla większości % osób na globalnym coraz mocniej zmonopolizowanym rynku.
serdeli
Ja bym sie tym Buffetem tak nie zachwycal. Nie wiadomo kogo zna, z kim gra w golfa, od kogo czerpie informacje. Czy to tylko dobra strategia, analiza i wytrwalosc przyczynily sie do sukcesu inwestycyjnego, czy moze cos jeszcze. Nigdy sie nie dowiemy.
simonsoft8
ale zachwycać się np. RPP and NBP ta tak

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki