REKLAMA

Stasiak: Przedsmak "Mieszkania Plus" na przełomie 2017/2018

2016-09-08 09:16
publikacja
2016-09-08 09:16
fot. Bartłomiej Kudowicz / FORUM

Jak wyglądają przygotowania do programu "Mieszkanie Plus"? O trzech filarach programu, realnych horyzontach czasowych i istocie projektu opowiada Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości.

Do kogo jest skierowany program "Mieszkanie Plus"?

Premier Szydło, prezentując zarys tego programu podkreśliła, że jest to program rządowy, otwarty. W szczególności program ten jest skierowany do tych, którzy dzisiaj, ze względu na poziom zarobków, nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych z wykorzystaniem tych możliwości, które obecnie istnieją na rynku.

Kto będzie mógł skorzystać z tego programu?

Chcemy go skierować do tych rodzin, które dzisiaj mają poziom zarobków gwarantujący pewną stabilność, ale niewystarczający do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. W szczególności mamy na myśli rodziny, które nie są w stanie zaciągnąć kredytu np. na zakup mieszkania o satysfakcjonującej powierzchni, zwłaszcza w kontekście planów rozwoju rodziny. Program "Mieszkanie Plus" ma też przeciwdziałać problemom demograficznym. Chcemy stworzyć polskim rodzinom warunki do godnego życia i rozwoju.

Głównym filarem Narodowego Programu Mieszkaniowego, za realizację którego odpowiedzialna jest spółka BGK NIeruchomości, jest wykorzystanie m.in. nieruchomości, które są dzisiaj w zasobie Skarbu Państwa. Nie oznacza to tylko, że poszczególne projekty będą realizowane na gruntach, które są własnością SP, ale też z wykorzystaniem kapitału, który dzisiaj jest zamrożony w jego nieruchomościach. Obecny rząd zdał sobie sprawę, że w zasobach SP znajduje się bardzo dużo nieruchomości, które są nieefektywnie wykorzystane. Zakładamy jednak, że większość projektów będzie realizowana na gruntach, które są własnością jednostek samorządu terytorialnego, również spółek z udziałem SP, ale chętnie widzielibyśmy innych inwestorów - jest to bowiem program oparty na zasadach komercyjnych.

Na jakim etapie są przygotowania do realizacji programu "Mieszkanie Plus"?

Już wystartowały i toczą się one na kilku płaszczyznach. Prace dotyczące analiz konkretnych lokalizacji pod projekty już trwają. Zakładamy, że - w bardzo optymistycznym scenariuszu - moglibyśmy zaoferować projekty, które byłyby przedsmakiem "Mieszkania Plus", już na przełomie 2017/2018. Na projekty docelowe liczymy na przełomie 2018/2019.

Ten program nie jest skierowany przeciwko komukolwiek. Zakładamy szeroką współpracę jednostek samorządu terytorialnego, deweloperów i innych inwestorów. Wierzę, że program ten będzie realizowany jako impuls prorozwojowy dla polskiej gospodarki z korzyścią dla wielu, a przede wszystkim dla polskich rodzin.

Rozmawiała Anna Drozd

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Mama
Bardzo potrzebny program!
Dojście do własności nie jest potrzebne, niezbędne jest natomiast dziedziczenie prawa do wynajmowanego lokalu i weryfikacja najemców pod kątem posiadanych nieruchomości czy też udziałów.
~pisoff
i na przedsmaku sie skonczy :-)
~capiącePolaczki
Polaczki wy powiniście na śmietniku mieszkać ,a nie mieć internety i kamienice ,HANNA WAM WSZYSTKO ZABIERZE Z NASZĄ BUNDESWETRA ,Motłochu EU
~Qwer
Promowanie braku zaradnosci oraz kombinowania i braku ambicji życiowych ciąg dalszy = damy tym którym się nie chce starac
~Annanke
To w końcu braku zaradności czy kombinowania?

Powiązane: Mieszkanie Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki