REKLAMA
SPRAWDŹ

Zniżkowy trend znów króluje na lokatach [DepoTracker Bankier.pl]

Monika Dekrewicz2021-03-31 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-03-31 06:00

Ostatni kwartał 2020 r. mógł napawać nieśmiałym optymizmem. Był on jedynym w ubiegłym roku, w którym można było zaobserwować nie tylko zatrzymanie spadków, ale nawet niewielkie podwyżki. Na początku 2021 r. depozyty w bankach wróciły jednak na obrane wcześniej zniżkowe tory.

Zniżkowy trend znów króluje na lokatach [DepoTracker Bankier.pl]
Zniżkowy trend znów króluje na lokatach [DepoTracker Bankier.pl]
/ Bankier.pl

Dane przedstawione w DepoTrackerze pozwalają na śledzenie zmian zachodzących w czołowych ofertach lokat na niektóre terminy. Mianem czołowych lub inaczej najlepszych lokat określamy pięć najwyżej oprocentowanych ofert depozytów na dany termin oraz kwotę.

Co to jest DepoTracker?

Publikowane regularnie od lat rankingi Bankier.pl pełnią tutaj rolę źródła informacji o średnich stawkach najwyżej oprocentowanych lokat na rynku. Analizie poddajemy dane pochodzące z ostatnich 24 miesięcy. Biorąc pod uwagę rodzaje lokat, które najczęściej interesują deponentów, DepoTracker prezentuje zmiany dotyczące:

  • najlepszych lokat 3-miesięcznych dla kwot do 10 tys. zł - z dodatkowymi warunkami i bez dodatkowych warunków,
  • najlepszych lokat 3-miesięcznych i 12-miesięcznych na 100 tys. zł.
Reklama

Wybór wymienionych wyżej wariantów ma swoje podłoże. Lokaty kwartalne z tak zwanymi gwiazdkami (opisane w punkcie 1) to najwyżej oprocentowane depozyty na rynku. Niska kwota, relatywnie wysoka stawka i warunki dodatkowe to połączenie, które może przynieść korzyści zarówno bankowi, jak i deponentowi. Oferty z dodatkowymi warunkami porównujemy z depozytami bez takich wymogów.

Lokaty bankowe na 100 tys. zł (punkt 2) to oferty, które mogą zainteresować posiadaczy większego kapitału, którzy część swoich środków chcą wpłacić na bezpieczny depozyt. W tym przypadku zestawiamy ze sobą depozyty krótkoterminowe i długoterminowe – na 3 i 12 miesięcy.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Lokaty kwartalne na 10 tys. zł (dla polujących na okazje)

Lokaty kwartalne na niską kwotę to w dalszym ciągu najlepszy wybór dla osób, które poszukują wyższej od przeciętnej stawki procentowej. Aby cieszyć się taką propozycją, trzeba przede wszystkim zdecydować się na ofertę z dodatkowymi warunkami. Mimo najlepszego wyniku ze wszystkich badanych zestawień, depozyty o tych parametrach nie uniknęły znaczących cięć.

fot. / / bankier.pl

Wysokość średniej pięciu najlepszych ofert w grudniu ubiegłego roku wyniosła 1,72 proc. w skali roku. Już wtedy był to wynik o blisko 2 pp. niższy niż w tym samym miesiącu 2019 r. Obecnie, tj. w marcu 2021 r., stawka ta wynosi 1,22 proc. w stosunku rocznym, co w porównaniu do marca ubiegłego roku, kiedy to po raz pierwszy po pięcioletniej przerwie obniżono stopy procentowe NBP, jest „osiągnięciem” gorszym aż o 2,38 pp.

Wracając jednak do ostatnich trzech miesięcy, najbardziej w oczy rzuca się obniżka maksymalnego oprocentowania z 2,10 do 2,00 proc. i zmiana lidera. Ówczesny zwycięzca tabeli tj. Nest Lokata Witaj od Nest Banku zaliczyła cięcie w wysokości 0,60 pp. i spadła na drugie miejsce. Duży spadek odnotowała także Lokata Facto od BFF Banking Group (z 1,50 na 1,00 proc. rocznie) oraz najlepsza oferta neoBanku. W grudniu była to neoLokata ze stawką w wysokości 1,20 proc. rocznie. W marcu zastąpiła ją neoLOKATA 3M Gwarantowana ze stawką dwukrotnie niższą (0,60 proc. rocznie), zajmując przy tym… lepszą pozycję.

W przypadku zestawień o podobnych parametrach (okres, kwota), jednak bez tzw. haczyków, odnotowano obniżkę średniej w wysokości 0,21 pp. Choć nie wydaje się to wydatna zmiana, to jeśli zwrócić uwagę na to, że jest spadek o ponad 46 proc. – z 0,45 do 0,24 proc. w skali roku, to robi to już różnicę.

fot. / / Bankier.pl

Za tak duży spadek jest odpowiedzialnych kilka banków, które obniżyły oprocentowanie na swoich najlepszych propozycjach na ten okres. Wśród nich znajdują się m.in. Inbank, który na Lokacie standardowej ograniczył zarobek dla klientów z 0,90 do 0,50 proc. rocznie czy Getin Noble Bank obniżający stawkę na Lokacie Tradycyjnej (z 0,40 do 0,30 proc. w skali roku). W przypadku obu zestawień z tabel zniknęły oferty Idea Banku, który wraz ze swoimi propozycjami plasował się w czołówce.

Lokaty bankowe na 100 tys. zł (dla zwolenników bezpiecznego oszczędzania)

Średnia topowej piątki dla lokat na 100 000 zł, zarówno na 3 miesiące, jak i 12 miesięcy, ma jeden wspólny mianownik – widoczny spadek w stosunku do ostatniego miesiąca poprzedniego kwartału. 

Ostatnie dane dotyczące lokat kwartalnych na wysoką kwotę to średnia w wysokości 0,57 proc. w skali roku. W grudniu zeszłego roku było to 0,84 proc. rocznie, a 12 miesięcy temu aż 2,12 proc. w skali roku. W ostatnim czasie na obniżki postawiły m.in. wspomniany jest BFF Banking Group (Lokata Facto) czy neoBank. Warto podkreślić, że trzy miesiące temu na pierwszym miejscu plasowała się Lokata na nowe środki PLUS od Idea Banku oprocentowana na 1,60 proc. rocznie. Maksymalna stawka odnotowana w ostatnim zestawieniu wynosiła natomiast 1 proc. w skali roku.

fot. / / Bankier.pl

W przypadku lokat na tę samą kwotę, ale z terminem czterokrotnie dłuższym, tj. na 12 miesięcy średnia z marca to 0,37 proc. rocznie, podczas gdy wynik w grudniu wynosił 0,73 proc. w skali roku.

fot. / / Bankier.pl

Za spadek średniej ponownie można obarczyć brak oferty Idea Banku oraz spadek oprocentowania na Lokacie Facto. Propozycja BFF Banking Group wypadła po 3 miesiącach z pierwszej piątki tabeli.

Kończą się rezerwy na lokatach

Po kilku miesiącach względnie stabilnych stawek w bankach początek roku zaskoczył obniżkami. Obniżki średniej wynosiły od 0,21 do nawet 0,50 pp. Obie skrajne wartości dotyczą lokat kwartalnych na niską kwotę. Największe cięcia dotknęły depozyty z dodatkowymi warunkami, choć to wciąż jedyne oferty, w których pięć czołowych propozycji daje średnio powyżej 1 proc. rocznie.

Duży wpływ na tak kiepskie wyniki miało przejęcie Idea Banku przez Bank Pekao na początku nowego roku. Oferta Idea Banku była znana z relatywnie wysokich stawek na lokatach. Świadczy o tym obecność banku w grudniu ubiegłego roku w każdym z badanych zestawień. Co więcej, Idea Bank zajmował każdorazowo pozycję nie niższą niż trzecia, a w przypadku lokat kwartalnych na 100 000 zł był nawet liderem. Nie bez wpływu na obecny rezultat jest także drastyczna obniżka oprocentowania na prawie wszystkich okresach Lokaty Facto. Przykładowo oferta na 12 miesięcy dawała przed trzema miesiącami zarobić 1,30 proc. w skali roku, obecnie jest to 0,01 proc. w skali roku.

Źródło:
Monika Dekrewicz
Monika Dekrewicz
analityk Bankier.pl

Autorka rankingów Bankier.pl, w szczególności z rynku lokat i kont oszczędnościowych. Prześwietla bankowe produkty, tłumacząc czytelnikom ich szczegółowe warunki i porównuje promocje, zawsze ostrzegając przed haczykami w regulaminach. Przygotowuje autorski "Bankowy rozkład jazdy", w którym co miesiąc zapowiada najważniejsze zmiany dla klientów sektora. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Tematy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
dowofo6605
Dziś znalazłem nowe media społecznościowe, wydaje mi się, że to nieporozumienie niż facebook i twitter, sprawdź t0….

www.Fteeli.com
demeryt_69
Znów? Kiedy królował ostatnio, bo nie pamiętam :)

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki