REKLAMA

Sprawdź, do kogo należy twój bank

2014-10-17 14:49, akt.2022-09-11 08:59
publikacja
2014-10-17 14:49
aktualizacja
2022-09-11 08:59

Które banki są polskie? To jedna z częściej wyszukiwanych informacji w internecie. Odświeżyliśmy więc naszą ściągawkę, dzięki której można zabłysnąć w towarzystwie, nieświadomym przynależności banków działających w Polsce do kapitału konkretnej narodowości. Na poniższej grafice można sprawdzić, z jakiego kraju pochodzą aktualni właściciele największych banków detalicznych działających w Polsce.

Sprawdź, do kogo należy twój bank
Sprawdź, do kogo należy twój bank
/ Bankier.pl

Który bank jest w 100 proc. polski?

Na początku należy wskazać, że bankami składającymi się z polskiego kapitału są przede wszystkim wszystkie banki spółdzielcze. Nieco trudniej wskazać natomiast bank komercyjny, który opierałby się wyłącznie na polskim kapitale. Największe podmioty na polskim rynku bankowym działają w formie spółek akcyjnych, co znacznie utrudnia „bycie w 100 proc. polskim bankiem”.

Skupiając się jednak na tym, skąd pochodzi główny udziałowiec banku – bez względu na to, czy bezpośrednio czy pośrednio przez inne spółki (nawet jeśli zarejestrowane za granicą), można bez problemu wskazać, które banki są polskie.

Reklama

Przede wszystkim jest to PKO Bank Polski (i należąca do niego marka Inteligo) – największy bank w Polsce i największy bank państwowy. W pełni polskim bankiem można nazwać Bank Gospodarki Krajowej (BGK), jednak nie jest on bankiem uniwersalnym i nie prowadzi bieżącej obsługi depozytowo-kredytowej klientów indywidualnych. Jako polski można już także uznać repolonizowany Bank Pekao, Alior Bank, Bank Pocztowy oraz BOŚ Bank. Polski właściciel stoi także za markami Getin Noble Banku oraz Plus Banku.

Alior Bank – kto jest właścicielem

Alior Bank został założony w 2008 roku przez włoską grupę Carlo Tassara. Szybko utworzył internetową markę bankową Alior Sync. W 2015 roku Alior Bank przejął Meritum Bank, a w 2016 roku część Banku BPH.

Obecnie Alior Bank należy do PZU – jest to największy udziałowiec (32 proc. udziałów) Alior Banku. PZU jest kontrolowane przez Skarb Państwa, a więc Alior Bank jest obecnie związany głównie z polskim kapitałem.

BNP Paribas Bank Polska – kto jest właścicielem

BNP Paribas powstał z połączenia ówczesnego BNP Paribas Bank Polska i polskiego Banku Gospodarki Żywnościowej w 2015 roku. W efekcie powstał podmiot, w którym głównym udziałowcem jest francuski BNP Paribas. 

W ostatnim czasie BNP Paribas przejął część Raiffeisen Polbanku i Sygma Banku. BNP Paribas Bank Polska należy do Francuzów – 87,40 proc. udziałów w spółce posiada francuski BNP Paribas.

Bank Millennium – skąd pochodzi?

Początki Banku Millennium sięgają 1997 roku, kiedy przeprowadzono fuzję BIG SA i Banku Gdańskiego SA. Powstały BIG Bank Gdański przekształcono w 2003 roku w Bank Millennium. Głównym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues. Marka Millennium powstała w Polsce i stała się główną marką całej portugalskiej grupy. To samo logo spotkamy w Portugalii, Mozambiku, Szwajcarii czy Rumunii.

Bank Millennium należy wciąż do Banco Comercial Portugues, który posiada kontrolny pakiet akcji (50,10 proc.). W 2019 r. Bank Millennium przejął eurobank.

Bank Pekao – kto jest właścicielem

Bank Pekao powstał jako państwowy bank komercyjny w 1929 r. Po zmianach właścicielskich dziś Bank Pekao należy do kierowanych przez Skarb Państwa: Polskiego Zakładu Ubezpieczeń i Polskiego Funduszu Rozwoju (32,8 proc. udziałów). Bank Pekao na powrót stał się więc polskim bankiem.

W latach 1999-2017 był jednak kontrolowany przez włoską grupę bankową UniCredit. Przez kilka lat nawet logo grupy widniało w logo. Wraz z repolonizacją banku do logo wrócił żubr, tym razem jednak już w czerwonej kolorystyce.

Bank Pocztowy – kto jest właścicielem

Bank Pocztowy niezmiennie jest związany z polskim kapitałem. Większościowym akcjonariuszem Banku Pocztowego jest Poczta Polska (75% minus dziesięć akcji). Ponadto akcjonariuszem mniejszościowym jest PKO Bank Polski S.A. (25% plus dziesięć akcji).

BOŚ Bank – kto jest właścicielem

BOŚ Bank należy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚiGW posiada w BOŚ Banku 58,05 proc. udziałów. BOŚ Bank, podobnie jak jego właściciel, realizuje politykę proekologiczną poprzez preferencyjne finansowanie przedsięwzięć proekologicznych.

Do kogo należy Citi Handlowy

Citi Handlowy to właściwie Bank Handlowy w Warszawie SA. Obecnie działa pod marką Citi Handlowy, nawiązując do swojego właściciela. Citi Handlowy należy do amerykańskiego Citibanku poprzez spółkę Citibank Overseas Investment. Podmiot powstał w wyniku fuzji Banku Handlowego w Warszawie z Citibank Poland.

Do kogo należy Credit Agricole Bank Polska

Credit Agricole Bank Polska powstał z przejęcie polskiego Lukas Banku przez francuską grupę bankową Credit Agricole.

Przejęcie Lukas Banku przez Francuzów miało miejsce w 2001 roku, a rebranding nastąpił w 2011 roku.

Getin Bank/Getin Noble Bank – kto jest właścicielem

Getin Noble Bank i Getin Bank to marki należące do Leszka Czarneckiego, polskiego biznesmena i jednego z najbogatszych Polaków. Zarządza nimi poprzez spółkę LC Corp BV. Uznaje się zatem, że obie marki są związane z polskim kapitałem.

Do kogo należy ING Bank Śląski

Podmiotem zarządzającym ING Bankiem Śląskim jest ING Bank NV (75 proc.) – spółka należąca do holenderskiej grupy finansowej ING Groep. Pomimo identyfikacji wizualnej jednoznacznie nawiązującej do właściciela marki, pozostawiono polski akcent po przejściu polskiego banku – Banku Śląskiego.

Do kogo należy Inteligo

Inteligo jest internetową marką bankową należącą do PKO Banku Polskiego. Inteligo to w pełni polski kapitał.

Początkowo Inteligo było samodzielną marką. Przejęcie przez PKO Bank Polski nastąpiło dwa lata po jego założeniu w 2002 r.

mBank – kto jest właścicielem

Właścicielem marki mBank początkowo był BRE Bank o polskich korzeniach, którego nazwę zmieniono później na mBank. Obecnie (od lat 90-tych i BRE Banku) głównym udziałowcem mBanku jest niemiecki Commerzbank – drugi co do wielkości bank niemiecki. Commerzbank jest obecnie właścicielem blisko 70 proc. udziałów w mBanku.

Nest Bank – kto jest właścicielem

Nest Bank jako marka jest stosunkowo nowa na polskim rynku. Wcześniej działał jako Bank SMART – marka bankowa należąca do FM Banku i skierowana do klientów indywidualnych. W wyniku porządkowania struktury organizacyjnej, zarówno spółkę matkę i markę nazwano Nest Bank.

Głównym udziałowcem w Nest Banku jest brytyjski fundusz private equity AnaCap Financial Parnters LPP.

Do kogo należy PKO Bank Polski

PKO Bank Polski to największy bank uniwersalny w Polsce. Funkcjonuje od 1919 roku. Największym udziałowcem PKO Banku Polskiego jest Skarb Państwa (29,43 proc.). Pozostałymi jawnymi akcjonariuszami, którzy posiadają co najmniej 5 proc. akcji, są: Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny (7,13 proc.) oraz Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny (8,04 proc.).

PKO Bank Polski systematycznie powiększa także swoje aktywa, przejmując mniejsze banki zagraniczne działające w Polsce. Stało się to m.in. ze spółką Raiffeisen-Leasing Polska czy bankiem Nordea.

Do kogo należy Plus Bank

Właścicielem Plus Banku jest Zygmunt Solorz-Żak – drugi najbogatszy człowiek w Polsce. Jest on większościowym akcjonariuszem i udziałowcem Plus Banku SA. Zawiaduje on bankiem poprzez spółkę Karswell Ltd. zarejestrowaną na Cyprze (49,58 proc.) oraz akcje własne stanowiące 2,15 proc.

Zygmunt Solorz-Żak jest także właścicielem Cyfrowego Polsatu – największej polskiej platformy satelitarnej.

Santander Bank Polska – kto jest właścicielem

Właścicielem Santander Banku Polska jest hiszpańska grupa bankowa Banco Santander. Wcześniej bank był znany w Polsce pod bardziej polską nazwą – Banku Zachodniego WBK. Pomimo przejęcia banku BZ WBK przez Hiszpanów już w 2011 roku, nazwa powstała z połączenia Banku Zachodniego i Wielkopolskiego Banku Kredytowego nadal utrzymywała się na rynku.

W 2018 roku podjęto decyzję o zmianie nazwy BZ WBK na Santander Bank Polska. Santander Bank Polska reprezentuje w Polsce kapitał hiszpański.

Santander Consumer Bank – kto jest właścicielem

Podobnie jak Santander Bank Polska, Santander Consumer Bank również należy do Hiszpanów i grupy bankowej Banco Santander. W odróżnieniu od uniwersalnego Santander Banku Polska, SCB zajmuje się sprzedażą produktów kredytowych i depozytowych. Nie prowadzi obsługi rachunków osobistych, a swoją ofertę kieruje wyłącznie do klientów indywidualnych.

Do kogo należy Toyota Bank Polska

Toyota Bank, pomimo skojarzenia (słusznego) z japońskim producentem samochodów, jest spółką zależną niemieckiego przedsiębiorstwa Toyota Kreditbank GmbH. Jej celem jest głównie finansowanie sprzedaży samochodów produkowanych przez koncert Toyota, ale w Polsce bank prowadzi także bieżącą obsługę rachunkową.

Volkswagen Bank – kto jest właścicielem

Volkswagen Bank poprzez spółkę Volkswagen Financial Services jest własnością niemieckiego koncernu samochodowego Volkswagen AG. Posiada on w Polsce licencję bankową i tym samym prawo do przyjmowania depozytów i działalności kredytowej. 

MG, WB

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (310)

dodaj komentarz
osiemgwiazd
To jakiś stary artykuł. Getin Banku już nie ma. W jego miejsce jest Velo Bank. A o nim oraz jego właścicielach nie ma w tekście ani słowa.
wtomek123
Autor proszony o wizytę w jakimś zagranicznym mieście , przekona się ,że te banki są globalne i są wszędzie. Jakaś niemoc umysłowa?. Lepiej nich przypomni ile powstających banków z niby polskim kapitałem zbankrutowało i ludzie potracili oszczędności życia.
efg
To się dynamicznie zmienia, bo każdy bank który nie chce dać w łapę PiS - bankrutuje, hehe.
efg odpowiada (usunięty)
Najwięcej frankowych udzielił PKO BP.......
lobotomek
Gratuluję takiego myślenia- polski bank= lepszy bank. Polacy maja tyle rozsądku, że wybierają lepsze a nie polskie banki. Miałem kolegę który wybrał OFE Pocztowy, bo według niego poczta nigdy nie upadnie. O spółdzielczych bankach autor wspomniał na początku artykułu. Przypomnijmy- kasjer PIS, senator Bierecki wyprowadził ze SKOKów Gratuluję takiego myślenia- polski bank= lepszy bank. Polacy maja tyle rozsądku, że wybierają lepsze a nie polskie banki. Miałem kolegę który wybrał OFE Pocztowy, bo według niego poczta nigdy nie upadnie. O spółdzielczych bankach autor wspomniał na początku artykułu. Przypomnijmy- kasjer PIS, senator Bierecki wyprowadził ze SKOKów 5,5 mld zł, które stracili klienci tych banków. Ta afera czeka na rozliczenie wiele lat. Musi upaść ten rząd. Ciekawe, czy klienci się cieszyli, że są polskimi spółdzielcami?
do_niczego
Chyba żaden kraj na świecie nie jest tak rozsprzedany jak Polska.Banki,markety,stacje paliw,fabryk wszystko zachodnie i w których Polacy są wyzyskiwani za grosze jak niewolnicy.Ciekawe kiedy język Polski zabiorą.
xqwztsa
"Język polski" - przymiotniki piszemy z małej. Czyli sam sobie odpowiedziałeś. Ty już nie znasz polskiego.
males
Pacanie spytaj jekie piąniądzie zarabiają pracownicy u super patrioty Kaczyńskiego w spółeczce Srebrna.
grunwald1410
Nie wspomina się o Bankach Spółdzielczych, które są bankami z polskim kapitałem w 100% !!!!!
zenonn
To gwarantuje cokolwiek? Np brak złodziei wewnątrz?

https://www.rmf24.pl/regiony/poznan/news-mieli-dzialac-na-szkode-sk-banku-w-wolominie-21-osob-z-zarzu,nId,6067387#crp_state=1

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki