REKLAMA

Sprawdź, do kogo należy twój bank

2014-10-17 14:49, akt.2019-02-14 07:25
publikacja
2014-10-17 14:49
aktualizacja
2019-02-14 07:25
Sprawdź, do kogo należy twój bank
Sprawdź, do kogo należy twój bank
/ Bankier.pl

Które banki są polskie? To jedna z częściej wyszukiwanych informacji w internecie. Odświeżyliśmy więc naszą ściągawkę, dzięki której można zabłysnąć w towarzystwie, nieświadomym przynależności banków działających w Polsce do kapitału konkretnej narodowości. Na poniższej grafice można sprawdzić, z jakiego kraju pochodzą aktualni właściciele największych banków detalicznych działających w Polsce.

który bank jest w 100% polski

Który bank jest w 100 proc. polski?

Ciężko wskazać bank, który opierałby się wyłącznie na polskim kapitale. Największe podmioty na polskim rynku bankowym działają w formie spółek akcyjnych, co znacznie utrudnia „bycie w 100 proc. polskim bankiem”.

Skupiając się jednak na tym, skąd pochodzi główny udziałowiec banku – bez względu na to, czy bezpośrednio czy pośrednio przez inne spółki (nawet jeśli zarejestrowane za granicą), można bez problemu wskazać, które banki są polskie.

Przede wszystkim jest to PKO Bank Polski – największy bank w Polsce i największy bank państwowy. W pełni polskim bankiem można nazwać Bank Gospodarki Krajowej (BGK), jednak nie jest on bankiem uniwersalnym i nie prowadzi bieżącej obsługi depozytowo-kredytowej klientów indywidualnych. Jako polski można już także uznać repolonizowany Bank Pekao, Alior Bank, Bank Pocztowy i jego markę Envelo Bank oraz BOŚ Bank. Polski właściciel stoi także za markami Getin Noble Banku i Idea Banku oraz Plus Banku.

Alior Bank – kto jest właścicielem

Alior Bank został założony w 2008 roku przez włoską grupę Carlo Tassara. Szybko utworzył internetową markę bankową Alior Sync. W 2015 roku Alior Bank przejął Meritum Bank, a w 2016 roku część Banku BPH.

Obecnie Alior Bank należy do PZU – jest to największy udziałowiec (32 proc. udziałów) Alior Banku. PZU jest kontrolowane przez Skarb Państwa, a więc Alior Bank jest obecnie związany głównie z polskim kapitałem.

Bank BGŻ BNP Paribas – kto jest właścicielem

Bank BGŻ BNP Paribas powstał z połączenia ówczesnego BNP Paribas Bank Polska i polskiego Banku Gospodarki Żywnościowej w 2015 roku. W efekcie powstał podmiot, w którym głównym udziałowcem jest francuski BNP Paribas. Wkrótce zmienić ma się także nazwa banku i Bank BGŻ BNP Paribas zniknie „BGŻ” będące pozostałością po Banku Gospodarki Żywnościowej.

W ostatnim czasie Bank BGŻ BNP Paribas przejął część Raiffeisen Polbanku i Sygma Banku. Bank BGŻ BNP Paribas należy do Francuzów – 88,76 proc. udziałów w spółce posiada francuski BNP Paribas.

Bank Millennium – skąd pochodzi?

Początki Banku Millennium sięgają 1997 roku, kiedy przeprowadzono fuzję BIG SA i Banku Gdańskiego SA. Powstały BIG Bank Gdański przekształcono w 2003 roku w Bank Millennium. Głównym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues. Marka Millennium powstała w Polsce i stała się główną marką całej portugalskiej grupy. To samo logo spotkamy w Portugalii, Mozambiku, Szwajcarii czy Rumunii.

Bank Millennium należy wciąż do Banco Comercial Portugues, który posiada kontrolny pakiet akcji (50,10 proc.). Niedawno ogłoszono, że Bank Millennium przejmie inny bank działający na polskim rynku – Eurobank.

Bank Pekao – kto jest właścicielem

Bank Pekao powstał jako państwowy bank komercyjny w 1929 r. Po zmianach właścicielskich dziś Bank Pekao należy do kierowanych przez Skarb Państwa: Polskiego Zakładu Ubezpieczeń i Polskiego Funduszu Rozwoju (32,8 proc. udziałów). Bank Pekao na powrót stał się więc polskim bankiem.

W latach 1999-2017 był jednak kontrolowany przez włoską grupę bankową UniCredit. Przez kilka lat nawet logo grupy widniało w logo. Wraz z repolonizacją banku do logo wrócił żubr, tym razem jednak już w czerwonej kolorystyce.

Jeśli nie widzisz poniższej infografiki, kliknij TUTAJ

Bank Pocztowy – kto jest właścicielem

Bank Pocztowy niezmiennie jest związany z polskim kapitałem. Jego głównym udziałowcem jest Poczta Polska, posiadająca 75 proc. udziałów w spółce.

BOŚ Bank – kto jest właścicielem

BOŚ Bank należy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚiGW posiada w BOŚ Banku 58,05 proc. udziałów. BOŚ Bank, podobnie jak jego właściciel, realizuje politykę proekologiczną poprzez preferencyjne finansowanie przedsięwzięć proekologicznych.

Do kogo należy Citi Handlowy

Citi Handlowy to właściwie Bank Handlowy w Warszawie SA. Obecnie działa pod marką Citi Handlowy, nawiązując do swojego właściciela. Citi Handlowy należy do amerykańskiego Citibanku poprzez spółkę Citibank Overseas Investment. Podmiot powstał w wyniku fuzji Banku Handlowego w Warszawie z Citibank Poland.

Do kogo należy Credit Agricole Bank Polska

Credit Agricole Bank Polska powstał z przejęcie polskiego Lukas Banku przez francuską grupę bankową Credit Agricole.

Przejęcie Lukas Banku przez Francuzów miało miejsce w 2001 roku, a rebranding nastąpił w 2011 roku.

Do kogo należy Envelo Bank

Envelo Bank jest polską marką bankową należącą do Banku Pocztowego. Envelo Bank jest więc w 100 proc. Polski. EnveloBank pełni rolę cyfrowej marki Banku Pocztowego.

Do kogo należy eurobank

Eurobank z początku był bankiem o polskim kapitale. W 2005 roku wrocławski bank został przejęty przez francuską grupę Societe Generale i pozostaje w jej rękach do dziś. Pod koniec 2018 roku podpisano jednak umowę, na mocy której właścicielem marki i aktywów eurobanku zostanie Bank Millennium. Eurobank będzie należał zatem do portugalskiej spółki Banco Comercial Portugues.

Getin Bank/Getin Noble Bank – kto jest właścicielem

Getin Noble Bank i Getin Bank to marki należące do Leszka Czarneckiego, polskiego biznesmena i jednego z najbogatszych Polaków. Zarządza nimi poprzez spółkę LC Corp BV. Uznaje się zatem, że obie marki są związane z polskim kapitałem.

Idea Bank/Lion’s Bank – kto jest właścicielem

Idea Bank i jego marka Lion’s Bank należą pośrednio i bezpośrednio do Leszka Czarneckiego – podobnie jak Getin Bank i Getin Noble Bank. Większościowym udziałowcem Idea Banku jest Getin Holding SA, a po niecałe 10 proc. akcji należy do Getin Noble Bank i Leszek Czarnecki. Idea Bank należy do polskiego kapitału.

Zapowiedziano jednak połączenie Getin Noble Bank i Idea Banku. Właściciele oczekują, że transakcję uda się zamknąć do końca 2019 roku.

Do kogo należy ING Bank Śląski

Podmiotem zarządzającym ING Bankiem Śląskim jest ING Bank NV (75 proc.) – spółka należąca do holenderskiej grupy finansowej ING Groep. Pomimo identyfikacji wizualnej jednoznacznie nawiązującej do właściciela marki, pozostawiono polski akcent po przejściu polskiego banku – Banku Śląskiego.

Do kogo należy Inteligo

Inteligo jest internetową marką bankową należącą do PKO Banku Polskiego. Inteligo to w pełni polski kapitał.

Początkowo Inteligo było samodzielną marką. Przejęcie przez PKO Bank Polski nastąpiło dwa lata po jego założeniu w 2002 r.

mBank – kto jest właścicielem

Właścicielem marki mBank początkowo był BRE Bank o polskich korzeniach, którego nazwę zmieniono później na mBank. Obecnie (od lat 90-tych i BRE Banku) głównym udziałowcem mBanku jest niemiecki Commerzbank – drugi co do wielkości bank niemiecki. Commerzbank jest obecnie właścicielem blisko 70 proc. udziałów w mBanku.

Nest Bank – kto jest właścicielem

Nest Bank jako marka jest stosunkowo nowa na polskim rynku. Wcześniej działał jako Bank SMART – marka bankowa należąca do FM Banku i skierowana do klientów indywidualnych. W wyniku porządkowania struktury organizacyjnej, zarówno spółkę matkę i markę nazwano Nest Bank.

Głównym udziałowcem w Nest Banku jest brytyjski fundusz private equity AnaCap Financial Parnters LPP.

Do kogo należy PKO Bank Polski

PKO Bank Polski to największy bank uniwersalny w Polsce. Funkcjonuje od 1919 roku. Największym udziałowcem PKO Banku Polskiego jest Skarb Państwa (29,43 proc.). Pozostałymi jawnymi akcjonariuszami, którzy posiadają co najmniej 5 proc. akcji, są: Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny (7,13 proc.) oraz Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny (8,04 proc.).

PKO Bank Polski systematycznie powiększa także swoje aktywa, przejmując mniejsze banki zagraniczne działające w Polsce. Stało się to m.in. ze spółką Raiffeisen-Leasing Polska czy bankiem Nordea.

Do kogo należy Plus Bank

Właścicielem Plus Banku jest Zygmunt Solorz-Żak – drugi najbogatszy człowiek w Polsce. Jest on większościowym akcjonariuszem i udziałowcem Plus Banku SA. Zawiaduje on bankiem poprzez spółkę Karswell Ltd. zarejestrowaną na Cyprze (49,58 proc.) oraz akcje własne stanowiące 2,15 proc.

Zygmunt Solorz-Żak jest także właścicielem Cyfrowego Polsatu – największej polskiej platformy satelitarnej.

Santander Bank Polska – kto jest właścicielem

Właścicielem Santander Banku Polska jest hiszpańska grupa bankowa Banco Santander. Wcześniej bank był znany w Polsce pod bardziej polską nazwą – Banku Zachodniego WBK. Pomimo przejęcia banku BZ WBK przez Hiszpanów już w 2011 roku, nazwa powstała z połączenia Banku Zachodniego i Wielkopolskiego Banku Kredytowego nadal utrzymywała się na rynku.

W 2018 roku podjęto decyzję o zmianie nazwy BZ WBK na Santander Bank Polska. Santander Bank Polska reprezentuje w Polsce kapitał hiszpański.

Santander Consumer Bank – kto jest właścicielem

Podobnie jak Santander Bank Polska, Santander Consumer Bank również należy do Hiszpanów i grupy bankowej Banco Santander. W odróżnieniu od uniwersalnego Santander Banku Polska, SCB zajmuje się sprzedażą produktów kredytowych i depozytowych. Nie prowadzi obsługi rachunków osobistych, a swoją ofertę kieruje wyłącznie do klientów indywidualnych.

Do kogo należy T-Mobile Usługi Bankowe

Marka T-Mobile Usługi Bankowe powiązana jest z niemieckim operatorem T-Mobile, ale w rzeczywistości całą obsługą bankową zajmuje się Alior Bank. Można zatem uznać, że pod względem oferty i gwarancji, jest to polski kapitał.

Do kogo należy Toyota Bank Polska

Toyota Bank, pomimo skojarzenia (słusznego) z japońskim producentem samochodów, jest spółką zależną niemieckiego przedsiębiorstwa Toyota Kreditbank GmbH. Jej celem jest głównie finansowanie sprzedaży samochodów produkowanych przez koncert Toyota, ale w Polsce bank prowadzi także bieżącą obsługę rachunkową.

Volkswagen Bank – kto jest właścicielem

Volkswagen Bank poprzez spółkę Volkswagen Financial Services jest własnością niemieckiego koncernu samochodowego Volkswagen AG. Posiada on w Polsce licencję bankową i tym samym prawo do przyjmowania depozytów i działalności kredytowej. W 2017 roku Volkswagen Bank wycofał się z obsługi klientów indywidualnych i obecnie oferuje wyłącznie produkty bankowe dla firm.

MG

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (298)

dodaj komentarz
do_niczego
Chyba żaden kraj na świecie nie jest tak rozsprzedany jak Polska.Banki,markety,stacje paliw,fabryk wszystko zachodnie i w których Polacy są wyzyskiwani za grosze jak niewolnicy.Ciekawe kiedy język Polski zabiorą.
grunwald1410
Nie wspomina się o Bankach Spółdzielczych, które są bankami z polskim kapitałem w 100% !!!!!
wincenty2
Czy jeśli w danym kraju część banków jest kontrolowana przez państwo, które z kolei jest kontrolowane przez kolesi z jednej partii, która ma charakter zbliżony do mafijnego to można mówić, że te banki państwowe są bankami narodowymi ?
andre92
"..jest kontrolowana przez państwo, które z kolei jest kontrolowane przez kolesi z jednej partii, która ma charakter zbliżony do mafijnego.. " przecież całe państwo ma charakter zbliżony do mafijnego - a dokładnie to mafia jest stworzona na wzór państwa - oczywiście żadna mafia nie ma takiej ściągalności "..jest kontrolowana przez państwo, które z kolei jest kontrolowane przez kolesi z jednej partii, która ma charakter zbliżony do mafijnego.. " przecież całe państwo ma charakter zbliżony do mafijnego - a dokładnie to mafia jest stworzona na wzór państwa - oczywiście żadna mafia nie ma takiej ściągalności haraczu jak państwo - no ale struktury państwa i podatki były doskonalone od tysięcy lat - by dziś osiągać poziom 70- 80 % przy prawie 100% ściągalności
sel
Nawet PKOBP to tylko 26% Skarbu Państwa a resztę może mieć każdy...
sel
To już bardziej polski jest Geting Nobl Bank bo Polak z zagranicy , ale Polak ma na pewno 67% a i resztę tez mogą mieć Polacy.., tak samo jak Niemcy mogą mieć PKOBP..
jurijkalevra
Skarb Państwa 367 918 980 (29,43%) 367 918 980 (29,43%)
~mar112
Teraz polskie znaczy w rękach partyjnych kolesi- więc dziękuję
loosac
Teraz, nagle, niespodziewanie. NIgdy wcześniej tak nie bylo. NIGDY, nie ściemniam xD
~Adi
Dziś się coś chyba zmieniło w sprawie Banku PEKAO podobno znowu większość ma Polska

Powiązane: Tylko u nas

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki