REKLAMA

PZU i Polski Fundusz Rozwoju nabyły pakiet 32,8 proc. akcji Banku Pekao SA

2017-06-07 04:18
publikacja
2017-06-07 04:18

W środę, 7 czerwca, sfinalizowano przejęcie 1/3 akcji banku Pekao SA przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju od włoskiego UniCredit. Wartość transakcji to 10 miliardów 600 milionów złotych.

fot. Kacper Pempel / / Reuters

Dzięki tej transakcji PZU stał się największą grupą finansową w Europie Środkowo-Wschodniej. Połączona Grupa PZU będzie oferować w Polsce pełen wachlarz: usług ubezpieczeniowych w ramach największego ubezpieczyciela -  PZU, produktów bankowych w ramach drugiego największego banku - Pekao oraz Alior Bank, a także zarządzania aktywami w ramach największego podmiotu w tym sektorze -TFI PZU, TFI Pioneer, PTE PZU i PTE Pioneer. Połączenie rozszerzy również istniejącą sieć dystrybucji do 1 356 placówek, co ułatwi klientom dostęp do świadczonych usług.

– To historyczna chwila. (...) Jestem przekonany, że dobrze będzie nam się współpracowało z Pekao SA. To bardzo duży podmiot o szerokiej skali działalności, z rozległą siecią dystrybucyjną i dobrymi relacjami z klientami. Jest to pole do stworzenia wielu nowych rozwiązań w zakresie ubezpieczeń majątkowych, ale także inwestycji czy polis na życie np. dla małych i średnich firm rodzinnych. Myślę, że połączenie sił PZU i Pekao w znaczący sposób wpłynie na stabilność i perspektywy finansowe polskiej gospodarki  – powiedział Paweł Surówka, prezes PZU SA.

– Po kilkunastu latach Pekao SA jest znów polskim bankiem i wraca na rynek znana klientom marka żubra. To oznacza, że udział rodzimego kapitału w sektorze bankowym zwiększy się do ponad 50 proc., co jest istotne z punktu widzenia stabilności sektora bankowego oraz zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Dla Polskiego Funduszu Rozwoju jest to inwestycja długoterminowa i korzystna finansowo. PFR będzie inwestorem wspierającym realizację strategii Pekao, ukierunkowanej na inwestycje w nowe technologie, jakość usług dla klientów oraz efektywność działania banku, budując trwałą wartość dla akcjonariuszy  – powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Umowa nabycia 32,8 proc. akcji Pekao S.A. za łączną kwotę 10,6 mld złotych została zawarta pomiędzy PZU oraz PFR a UniCredit S.p.A. 8 grudnia 2016 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na zakup akcji Banku Pekao 4 maja 2017 r. Struktura transakcji obejmuje nabycie bezpośrednio przez PZU 20 proc. akcji Pekao za 6,5 mld złotych. Jednocześnie PFR nabywa bezpośrednio od UniCredit 12,8 proc. akcji Pekao za 4,1 mld złotych. Cena nabycia jest o 2,4 proc. niższa w porównaniu do ceny sprzedaży pakietu 10 proc. akcji Pekao przez UniCredit w lipcu 2016 roku.

Nabycie akcji Pekao jest zgodne ze strategią PZU do 2020 roku, która zakłada stworzenie grupy bankowej posiadającej aktywa w wysokości co najmniej 140 mld złotych oraz osiągnięcie 50 mld zł aktywów w zarządzaniu na rzecz osób trzecich.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział podczas VII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, że klienci raczej nie powinni spodziewać się dużych zmian. "Bank Pekao SA jest bardzo głęboko zanurzony w naszej gospodarce, finansowaniu przedsiębiorstw i oferowaniu dobrej jakości usług detalicznych i myślę, że tak to nadal pozostanie" - dodał prezes ZBP.

Krzysztof Pietraszkiewicz uważa, że działalność tej instytucji będzie bacznie obserwowana przez inwestorów, konkurentów i klientów. "To jest wyzwanie dla konkurentów, ale także czasami bywa szansą" - podkreślił.

PZU obejmie około 20 procent akcji, a Polski Fundusz Rozwoju - około 12,8 procent.

Źródło:Bankier24
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (56)

dodaj komentarz
plutarch
Policzyłem sobie: państwo polskie ta transakcja kosztowała 74 tony złota - też 3 tiry. Kto bogatemu (Jarkowi) zabroni :-(( Jaro, odejdź!
plutarch
Przepraszam, pomyłka: 68,5 tony Au.
~plutarch
Jak to jest, że państwo polskie kupuje bank za 3 tiry forsy (100 palet, w banknotach po 100 zł) od prywatnej włoskiej firmy?
wyborcza.pl/10,82983,21927739,gigantyczny-przelew-na-10-5-mld-zl-jak-kupiono-bank-pekao-sa.html
~antyPiSlamista
czas przestać ubezpieczać się w PZU
~PozytywnieZaskoczony
Przez całe lata myślałem, że jak PIS dojdzie do władzy będzie biedy, służby specjalne będą łapać ludzi na ulicach jak gestapo podczas II wojny światowej, a jednak to tylko wizja złodzie z PO. Jestem za Kukizem, ale PIS zaskakuje mnie pozytywnie cała lata polskie firmy na GPW były wypompowywane w dywidendach z kasy teraz co chwila Przez całe lata myślałem, że jak PIS dojdzie do władzy będzie biedy, służby specjalne będą łapać ludzi na ulicach jak gestapo podczas II wojny światowej, a jednak to tylko wizja złodzie z PO. Jestem za Kukizem, ale PIS zaskakuje mnie pozytywnie cała lata polskie firmy na GPW były wypompowywane w dywidendach z kasy teraz co chwila czyta się o baku dywident czy niskich dywidendach czemu, bo polskie firmy przejmują i inwestują, rozwijają się dla jaj napisałem do MF i zapytałem się o podatkach i seria pytań napisałem popołudniu następnego dnia odpowiedź, ściągalność podatków gwałtownie wzrostła, myślą przyszłościowo, a nie tylko byle się tu dokulać do końca jak złodzieje z PO, gdzie był wyższy deficyt, nie było 500+, wybierano dywidenty, gdzie budowano najdroższe w UE autostrady, gdzie przekręt gonił przekręt, gdzie nie obchodziły ich prywatne firmy i przedsiębiorcy teraz nowe technologie to oczko w głowie Morawieckiego i nie dają sobą pomiatać, widać duże postępy, także w wyobywaniu gazu i planach Baltic pipe.
~TW-Balbina
Nacjonalizacja to jest właściwe określenie dla działań pisowskich bolszewików.Nie ma czegoś takiego jak repolonizacja bo tak można by ewentualnie nazywać działania korzystne dla Polski i Polaków.Można zatem mówić jedynie o nacjonalizacji lub jak ktoś woli rewolonizacji w imieniu wolan.
~qwerty
możesz to sobie nazywać jak chcesz, banda Tuska zmusiła całe pokolenie Polaków to wzięcia kredytów hipotecznych na całe życie, banki będą teraz przez lata ssać kasę i generować zyski. zakup Pekao szybko się zwróci, kapitał będzie zostawać w kraju. PiS prowadzi taką politykę, jaką w Niemczech prowadzi Merkel. Tylko zdrajcy i złodzieje możesz to sobie nazywać jak chcesz, banda Tuska zmusiła całe pokolenie Polaków to wzięcia kredytów hipotecznych na całe życie, banki będą teraz przez lata ssać kasę i generować zyski. zakup Pekao szybko się zwróci, kapitał będzie zostawać w kraju. PiS prowadzi taką politykę, jaką w Niemczech prowadzi Merkel. Tylko zdrajcy i złodzieje źle oceniają przejęcie Pekao przez polski kapitał.
~nie_kumasz
ale o czym Ty gadasz - repolonizacja to chodzi ze sa znowu polskie bo odkupili od Wlochow.
~cinkocienko
kolejny dzien i znowu brak materialu nienawisci wobec legalnie i uczciwie wybranego prezydenta USA...Co sie dzieje , jeszcze kika dni temu bylo tego doslownie na kopy ?
wnioskuje ze niezalezne media otrzymaly instrukcje ( albo anulowano poprzednie instrukcje ::)
a najpewniej trampek przeciagnal kilku oficjeli ue za krawaty
kolejny dzien i znowu brak materialu nienawisci wobec legalnie i uczciwie wybranego prezydenta USA...Co sie dzieje , jeszcze kika dni temu bylo tego doslownie na kopy ?
wnioskuje ze niezalezne media otrzymaly instrukcje ( albo anulowano poprzednie instrukcje ::)
a najpewniej trampek przeciagnal kilku oficjeli ue za krawaty po dywanie w kierunku kibla i odbylo sie sugestywne to-pienie w klozecie.i to dziala
~plutarch
człowieku, opamiętaj się ze swoim hejtem!

Powiązane: Repolonizacja banków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki