REKLAMA
Tour de spółki

BGŻ BNP Paribas przejmuje Raiffeisena. Co muszą wiedzieć klienci?

Wojciech Boczoń2018-10-02 11:45analityk Bankier.pl
publikacja
2018-10-02 11:45
fot. Jaap Arriens / ZUMA Wire

Na czwarty kwartał 2018 roku przewidziane zostały dwie głośne fuzje w polskiej bankowości. Santander Bank Polska wchłonie Deutsche Bank, a BGŻ BNP Paribas przejmie Raiffeisen Polbank. Wiadomo już, na co powinni nastawić się klienci przejmowanych banków.

Przeniesienie klientów detalicznych Deutsche Banku do Santander Banku Polska nastąpi już za miesiąc - 9 listopada. Dzień później zostaną im udostępnione systemy bankowości elektronicznej Santandera - otrzymają nową bankowość internetową i aplikację mobilną. Nie zmienią się im numery kont, za wyjątkiem tych służących do spłaty zadłużenia z tytułu kart kredytowych. Zmianie ulegną natomiast nazwy produktów. Będzie to pierwsze połączenie banków, podczas którego równocześnie dokona się fuzja prawna i operacyjna. Więcej na temat całej operacji pisałem w artykule pt. „Fuzja Santandera i Deutsche Banku w listopadzie. Co powinni wiedzieć klienci?”.

O szczegółach planowanej fuzji poinformował tymczasem Raiffeisen Polbank. Fuzja prawna, czyli sfinalizowanie transakcji, zostanie przeprowadzona także w IV kwartale 2018 r., ale nie podano jeszcze dokładniej daty. Banki czekają jeszcze na wymagane zgody regulacyjne. Wiadomo już jednak, na co powinni nastawić się klienci przejmowanego banku. Od dnia zarejestrowania podziału w KRS-ie, klienci i kontrahenci przejmowani z Raiffeisena staną się automatycznie klientami lub kontrahentami Banku BGŻ BNP Paribas.

Zobacz również: Fuzje banków w Polsce - historia przejęć, zmiany własnościowe

W mocy pozostaną umowy zawarte z Raiffeisen Polbankiem i nie będą wymagać żadnych zmian. Klienci nie będą też musieli podejmować żadnych dodatkowych działań. Nie zmienią się numery rachunków bankowych, aktywne pozostaną karty płatnicze, obowiązujące do tej pory kody PIN, loginy i hasła. Nie zmieni się też system transakcyjny i aplikacja mobilna – klienci nadal będą mieli dostęp do starej strony internetowej banku. Bank podaje, że na tym etapie obsługa klientów oraz oferta produktowa Banku BGŻ BNP Paribas pozostanie bez zmian.

Kolejnym po fuzji prawnej krokiem będzie fuzja operacyjna, czyli przeniesienie klientów na systemy jednego banku – z reguły przejmującego. Data tej operacji nie jest jeszcze znana. Zazwyczaj banki potrzebują na to kilku miesięcy. Na przykład od fuzji prawnej Banku BGŻ i BNP Paribas do fuzji operacyjnej minął ponad rok. Po przeniesieniu klientów na system banku przejmującego, stare serwisy będą stopniowo wygaszane.

Nie jest wykluczone, że w przyszłości zmieni się też obecna nazwa banku. Podczas fuzji BGŻ i BNP Paribas Komisja Nadzoru Finansowego nie wyraziła zgody na zlikwidowanie dobrze rozpoznawalnej marki BGŻ. Z tego względu bank stosuje dziś długą nazwę - Bank BGŻ BNP Paribas. Nie należy jednak zakładać, że po kolejnej fuzji do tego zlepku nazw zostanie dołożony jeszcze jeden człon „Raiffeisen”.

Fuzje Santader Banku Polska z Deutsche Bankiem oraz BGŻ BNP Paribas z Raiffeisen Polbankiem nie będą jednak ostatnimi operacjami tego typu. Na sprzedaż został wystawiony należący do francuskiej grupy Societe Generale Euro Bank. Z pojawiających się na rynku informacji wynika, że duże szanse na przejęcie tej instytucji ma Bank Millennium. Z wyścigu wycofał się bowiem jego poważny konkurent – grupa Credit Agricole.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
pjb
Myślałem że wraca temat połączenia Pekao z Aliorem. Pewnie temat odżyje zaraz po wyborach samorządowych.
open_mind
Z fuzjami to raczej my będziemy chodzić do banków!
marekrz
Przecież to żadne fuzje tylko rozpaczliwa ucieczka z kapitałem zrabowanym na klientach. Aktywa uciekających banków, które da się sprzedać to się sprzedaje "po każdej cenie", a to czego nikt nawet za dopłatą nie chce, czyli "pseudokatywa frankowe" wydziela się w spółkę do zbankrutowania - tak jak Przecież to żadne fuzje tylko rozpaczliwa ucieczka z kapitałem zrabowanym na klientach. Aktywa uciekających banków, które da się sprzedać to się sprzedaje "po każdej cenie", a to czego nikt nawet za dopłatą nie chce, czyli "pseudokatywa frankowe" wydziela się w spółkę do zbankrutowania - tak jak wydmuszkę banku - BPH, który jest w procesie restrukturyzacji. A KNF na ten rozbój w biały dzień i ucieczkę nielegalnie zdobytego kapitału - zezwala.
glos_rozsadku
ciekawa, teoria, chetnie dowiemz sie wiecej... Kto w tzm przypadku jest bankrutem? bgz czy rajfaizen?
g441909
"Od dnia zarejestrowania podziału w KRS-ie, klienci i kontrahenci przejmowani z Raiffeisena staną się automatycznie klientami lub kontrahentami Banku BGŻ BNP Paribas." - a o tej drugiej grupie klientów nie przejmowanych to w artykule nie ma ani wzmianki. A trochę ich będzie i chyba nawet bardziej są zainteresowani "Od dnia zarejestrowania podziału w KRS-ie, klienci i kontrahenci przejmowani z Raiffeisena staną się automatycznie klientami lub kontrahentami Banku BGŻ BNP Paribas." - a o tej drugiej grupie klientów nie przejmowanych to w artykule nie ma ani wzmianki. A trochę ich będzie i chyba nawet bardziej są zainteresowani tym co ich czeka.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki