Z końcem kwietnia doszło do fuzji banków BGŻ i BNP Paribas, w wyniku której pojawił się nowy podmiot - Bank BGŻ BNP Paribas. Pod względem aktywów będzie siódmym co do wielkości bankiem w Polsce. Jednocześnie trwają prace nad ujednoliceniem oferty i rebrandingiem.
Połączenie obu banków nastąpiło 30 kwietnia. Od tego dnia Bank BGŻ BNP Paribas działa już oficjalnie, choć nad placówkami wiszą jeszcze stare szyldy. Rebranding zaplanowany został na najbliższe miesiące – niewykluczone, że rozpocznie się jeszcze w tym półroczu. Na razie obsługa klientów odbywa się na dotychczasowych zasadach.
Klienci powinni zacząć oswajać się z nową nazwą banku, bo nie jest planowane zastosowanie skrótu czy odrębnej marki handlowej. Dopóki proces rebrandingu nie zostanie zakończony, banki będą miały odrębną ofertę. Jeśli jednak spojrzymy na dotychczasowe fuzje, możemy oczekiwać, że będzie ona stopniowo ujednolicana. Wspólne produkty pojawią się po zakończonym rebrandingu. Klienci detaliczni mogą już korzystać z jednolitej oferty dotyczącej kredytów i pożyczek hipotecznych (w obu bankach będzie obowiązywała oferta marki BGŻ).
Plan zakłada, że połączenie operacyjne zostanie przeprowadzone do końca 2016 roku. W przyszłym roku dojdzie też do połączenia systemów informatycznych obu banków. Po migracji systemów wszyscy klienci Banku BGŻ BNP Paribas będą mieli dostęp do wspólnego systemu transakcyjnego oraz wspólnej aplikacji bankowości mobilnej.
Klienci połączonych banków nie muszą podejmować żadnych działań. Umowy zawarte z bankami pozostają w mocy i nie wymagają podpisywania aneksu. Numery rachunków bankowych nie ulegają zmianie, aktywne pozostają wszystkie karty i numery PIN. Na razie klienci mają do dyspozycji te same placówki i infolinie co dotychczas.
Połączony bank jest siódmym co do wielkości bankiem w Polsce z łącznymi aktywami na poziomie 63,6 miliarda złotych. Na koniec ubiegłego roku oba banki obsługiwały łącznie 1,6 mln klientów, z czego 1,47 mln to klienci indywidualni. Łącznie prowadzą ponad 940 tys. ROR-ów, co oznacza, że są pod tym względem 10. bankiem w Polsce. To jednak nie koniec planowanych zmian w grupie BNP Paribas. Planowane jest jeszcze połączenie polskiej działalności Sygma Banku z działalnością Banku BGŻ BNP Paribas. Szczegółowy plan połączenia jest jeszcze opracowywany, połączenie powinno nastąpić nie później niż w połowie 2016 r. Sygma Bank należy do największych wydawców kart kredytowych w Polsce. Na koniec ubiegłego roku miał ich 745 tys. Z kolei druga marka Banku BGŻ – BGŻOptima - na razie zostanie zachowana.
Prawdopodobnie we wrześniu na czele banku stanie Tomasz Bogus, który zastąpi na tym stanowisku Józefa Wancera. Bogus w latach 2001-2008 pracował w grupie mBanku, później przez dwa lata zasiadał w zarządzie Banku Pocztowego, a przez kolejne cztery lata był jego prezesem.
Wojciech Boczoń
