Sprawdź, czy ZUS odbierze ci emeryturę

redaktor Bankier.pl

Emerycie, jeżeli jednocześnie pracujesz i pobierasz emeryturę, masz czas do końca września, aby rozwiązać stosunek pracy. W przeciwnym razie od 1 października 2011r. ZUS wstrzyma ci wypłatę świadczenia.

Od 1 stycznia 2011r. obowiązuje przepis mówiący, że aby pobierać emeryturę należy rozwiązać umowę o pracę.  Przepis ten jest następstwem styczniowej nowelizacji ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.  W myśl nowelizacji, prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez rozwiązania poprzedniego stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego emeryt wykonywał pracę bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.  Oznacza to, że osoby które posiadają prawo do emerytury i jednocześnie pozostają w tym samym stosunku pracy, co przed uzyskaniem świadczenia, muszą go rozwiązać by móc nadal otrzymywać świadczenie z ZUS.

Warunek rozwiązania stosunku pracy zostanie bowiem spełniony dopiero wówczas, gdy dojdzie do rozwiązania wszystkich trwających stosunków pracy. Oznacza to, że jeżeli świadczeniobiorca pozostaje w zatrudnieniu u dwóch pracodawców na pół etatu, to do dalszego pobierania emerytury nie wystarczy zwolnienie tylko u jednego z nich. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by pracownik rozwiązał dotychczasowy stosunek pracy, a następnie nawiązał go z tym samym pracodawcą nawet następnego dnia.

Należy zaznaczyć, że art. 103a ustawy emerytalnej, bo właśnie ten przepis reguluje omawianą kwestię, stosowany jest do  emerytur przyznanych w 2010 r., a także w latach wcześniejszych i będzie stosowany od 1 października 2011r. Wyjątek stanowią osoby, które rozwiązały stosunek pracy przechodząc na wcześniejszą emeryturę, a następnie uzyskały prawo do innej emerytury na podstawie kolejnego nawiązanego stosunku pracy. Osoby te nie są zobowiązane do rozwiązania stosunku pracy i nadal będą uzyskiwały świadczenie emerytalne po 1 października tego roku.

Iwona Karkus
Bankier.pl
i.karkus@bankier.pl

Iwona Maczalska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Marcin Wychowaniec

Czyli teraz Emeryt ma wybór. Pracować na czarno albo umrzeć z głodu i nie narażać dłużej ZUS na straty spowodowane wypłatami emerytury.
Moim zdaniem ZUS wogóle nie powinien płacić rent i emerytur. Wtedy może wystarczyłoby na utrzymanie Tych pięknych zusowskich budynków, parków, zabytkowych pałacy. Kto wie.... mogłoby nawet starczyć pieniędzy na wypłaty dla urzędników.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~niktoś

post PRL-owska biurokracja przejada nam nasze emerytury i tworzy bezsensowne zarządzenia a prez. Komuchowski zatrudnia nowych

! Odpowiedz
0 0 ~www

Mundurowi nie są emerytami. Nie odchodzą na emerytury, nie płaci im ZUS. Obiegowe slogany są mylące. Inna sprawa, czy umyślnie, czy przypadkowo.

! Odpowiedz
0 0 ~lkjg

eutanazja. Czy mundurowi też mają wybór?

!
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl