REKLAMA

Śnieg na Saharze – po raz pierwszy od 37 lat

Marcin Hołubowicz2016-12-22 14:11redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-12-22 14:11
Śnieg na Saharze – po raz pierwszy od 37 lat
Śnieg na Saharze – po raz pierwszy od 37 lat
/ Twitter

Pierwszy śnieg spadł 19 grudnia na Saharze. Co ważne - pierwszy od 37 lat. Nie, to nie jest fatamorgana. To rzadkie zjawisko można zaobserwować na zdjęciach umieszczanych przez zachwyconych internautów z Algierii.

Sahara to największa gorąca pustynia na świecie. Ma ponad 9 mln kilometrów kwadratowych powierzchni (dla porównania, pow. administracyjna Polski wynosi ok. 312 tys. km kw.) i znajduje się na obszarach 11 państw m.in. Egiptu, Sudanu, Czadu i Algierii. W ciągu dnia temperatura na tej pustyni może sięgać ok. 50 stopni, ale w zimie słupki termometrów wskazują znacznie niższe wartości, a nocą temperatura spada do około zera.

Sahara kojarzy się z gorącymi piaskami, ale raczej nie z płatkami śniegu. Tymczasem to właśnie opady białego puchu można było obserwować na tej pustyni. Ośnieżone wydmy uwiecznił na swoich zdjęciach m.in. fotograf amator Karim Bouchetata:

„Wszyscy byli zdumieni, widząc śnieg padający na pustyni. To tutaj tak rzadkie zjawisko. Śnieg osiadający na piasku wyglądał niesamowicie. Jednak po niespełna dniu już się roztopił” - powiedział w rozmowie z portalem Telegraph.

Ostatni raz na algierskiej części Sahary – w rejonie miasteczka Ain Sefra – śnieg był widziany w 1979 r. Wspomniana miejscowość nazywana jest „Wrotami Pustyni”.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada również mieszkańcy Arabii Saudyjskiej wpadli w euforię na widok śniegu. To zjawisko pogodowe zdarza się tam bardzo rzadko. Ludzie ślizgali się na oblodzonych jezdniach i lepili bałwany. Ale tylko niektórzy, ponieważ ta zabawa przez niektórych uważana jest za grzeszną. Czytaj więcej

Źródło:
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (13)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~jo44
pierwszy raz to człowiek koń na wiec kodu się wybrał 2 dni temu! i co ? zero NEWsów ! nieładnie.
~Dżejms
Coś wymyślą - jakiś podatek na zwalczanie śniegu na Saharze. Trzeba się uczyć od mądrzejszych i to my powinniśmy to zaproponować i inkasować prowizję od handlu pozwoleniami na opady śniegu. Nie maiłabym litości dla Alaski i Syberii - niech giną - mają płacić!
~PJB
Jak śnieg to i woda. Jeszcze kilka takich dni i będzie po Saharze, pustynia się zazieleni. Dopiero wtedy Araby będą robić miny.
~endi
te cyrki z anomaliami pogody są wywołane chemitrajlami . U nas są w zasadzie dwie pory roku : sucha i deszczowa
~as
Bardziej: ciepła i zimna. W tym roku doało się to odczuć szczególnie silnie. W dniu 02.10 było słonecznie i bardzo ciepło, od 03.10 nadeszła tzw. "kosta brava", czyli brrr... A jak chemy się pojawiają, gdy tylko jest trochę "za ciepło", to w 2-3 dni mamy ochłodzenie. Coś w tym chyba jest...i co ciekawe, zimą jakoś Bardziej: ciepła i zimna. W tym roku doało się to odczuć szczególnie silnie. W dniu 02.10 było słonecznie i bardzo ciepło, od 03.10 nadeszła tzw. "kosta brava", czyli brrr... A jak chemy się pojawiają, gdy tylko jest trochę "za ciepło", to w 2-3 dni mamy ochłodzenie. Coś w tym chyba jest...i co ciekawe, zimą jakoś nie ma tych smug, a latem jedne samoloty zostawiają, a w innych sie to szybko rozchodzi i znika...
~endi odpowiada ~as
cały czas są smugi . Dlaczego są dwie pory sucha i mokra ? bo mam na działce duże zbiorniki na deszczówkę - w 100-tu % mam własną wodę z miejskiej nie korzystam i widzę ile deszczu spada w poszczególnych miesiącach
~poco
Udowodnij to. Poprzyj jakkolwiek swoją wypowiedź w naukowy sposób.
Nikt nic nie rozpyla i nie ma na to żadnych naukowych dowodów ale ty wiążesz z tymi teoriami kolejne.

Nadmuchaj sobie butelkę ok. 2l przez dziurę w korku i włożoną do niej słomkę, po czym odkręć korek. Proszę bardzo masz swoje chemitrail, a raczej nie nałykałeś
Udowodnij to. Poprzyj jakkolwiek swoją wypowiedź w naukowy sposób.
Nikt nic nie rozpyla i nie ma na to żadnych naukowych dowodów ale ty wiążesz z tymi teoriami kolejne.

Nadmuchaj sobie butelkę ok. 2l przez dziurę w korku i włożoną do niej słomkę, po czym odkręć korek. Proszę bardzo masz swoje chemitrail, a raczej nie nałykałeś się żadnych chemicznych substancji poza tymi które są Ci niezbędne do życia (chemia i fizyka szkoła podstawowa - warto ukończyć).

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki