REKLAMA

Arabia Saudyjska: pustynie pokrył śnieg, ale lepienie bałwanów jest zakazane

Marcin Hołubowicz2016-11-29 14:20redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-11-29 14:20
youtube.com

Mieszkańcy Arabii Saudyjskiej wpadli w euforię na widok śniegu. To zjawisko pogodowe zdarza się tam bardzo rzadko. Ludzie ślizgali się na oblodzonych jezdniach i lepili bałwany. Ale tylko niektórzy, ponieważ ta zabawa przez niektórych uważana jest za grzeszną.

Arabia Saudyjska kojarzy się przede wszystkim z upałami. Dlatego słupki termometrów pokazujące 3 stopnie poniżej zera dla wielu były zaskoczeniem. Mróz zawitał do centralnej i północno-zachodniej części kraju. A wraz z niskimi temperaturami – śnieg, który przykrył pustynne obszary.

Biały puch nie jest czymś zupełnie nowym dla Saudyjczyków. Opady śniegu zostały odnotowane choćby rok temu. To wtedy właśnie jeden z islamskich duchownych wydał fatwę zakazującą lepienia bałwanów. Popularna zabawa została nazwana przez niego grzeszną i antyislamską.

Przypomnijmy, że zgodnie z nakazami wiary muzułmańskiej nie wolno tworzyć wizerunków – rzeźb czy portretów – zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Jednak od tej reguły, tak jak choćby od zakazu picia alkoholu, znajdziemy liczne odstępstwa. Przykładem mogą być tureckie miniatury w księgach. Tak więc i do lepienia bałwanów wielu Saudyjczyków podchodzi z dystansem i nie przejmuje się zakazem raptem jednego z islamskich kleryków. Powyżej widać śnieżne rzeźby ubrane w barwy poszczególnych drużyn piłkarskich, popularnych w Arabii Saudyjskiej.

Wielu Saudyjczyków po prostu świetnie się bawi i korzysta z zimowej aury. Na powyższym filmiku widać mężczyznę, który ślizga się na oblodzonej jezdni.

W Arabii Saudyjskiej jest teraz pora deszczowa, więc oprócz śniegu, zdarzają się również intensywne opady deszczu, które dla mieszkańców tego pustynnego kraju są również zjawiskiem rzadkim.

Deszcz, którego Europejczycy, choćby Polacy, nieraz mają dość, na Półwyspie Arabskim jest bardzo pożądany. Bywa źródłem radości, ale intensywne opady mogą być także niebezpieczne. Przykładem powyższe zdjęcie podtopionych samochodów w Dżuddzie.

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~niepelnosprawny_org
nadzchodzą tam chrześcijanie, wiec bedzie bezgrzeszna, masowe nawrócenia krajach Islamskich, tam gdzie chrzescijanstwo ma najbardziej "pod górkę", a zwykli ludzie zyja w wielkiej biedzie...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~magiel
to znaczy ze Saudyjczycy nie dają się do końca ogłupić , więc dlaczego dają się Węgrzy i.........
~endi
Chemitrajle rozpoczęły na całym świecie atomową mini zimę ...
~kacper
skoro jakiś jeden umiarkowanie istotny duchowny wypowiedział się w negatywnym tonie o bałwanach, skąd informacja o tym, że jest to zakazane?
~guciogg99
cyt: "Przypomnijmy, że zgodnie z nakazami wiary muzułmańskiej nie wolno tworzyć wizerunków – rzeźb czy portretów – zarówno ludzi, jak i zwierząt. "
~RPawłowski
Ciekawie wyglądają te skutki globalnego ocieplenia
~solar
Ignorancie, odroznij pogode - ktora staje sie bardziej zmienna i nieprzewidywalna - od klimatu. No chyba ze cala nauka to dla ciebie "lewacki spisek"
~StanRS
To wszystko przez Kaczyńskiego i PiS.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki