REKLAMA

"Nie szanują prawa w Polsce". Związkowcy o decyzji Kauflandu w sprawie placówek pocztowych

Weronika Szkwarek2021-06-01 11:05redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-06-01 11:05
"Nie szanują prawa w Polsce". Związkowcy o decyzji Kauflandu w sprawie placówek pocztowych
"Nie szanują prawa w Polsce". Związkowcy o decyzji Kauflandu w sprawie placówek pocztowych
fot. Grażyna Myślińska / / FORUM

Ogłoszenie przez Kaufland, że ich markety będą dostarczać usługi pocztowe, wywołało burzę wśród organizacji pracowniczych. Zarzuca się sieci, że łamie prawo. 

W ubiegłym tygodniu media obiegła informacja, że Kaufland w odpowiedzi na potrzeby klientów wprowadza usługi pocztowe we wszystkich sklepach. Taka informacja nasunęła naturalny wniosek, że sieć będzie otwierać swoje sklepy w niedziele, podobnie jak np. Żabka. 

 Na rynku handlowym obserwujemy tendencję uruchamiania tego typu działalności, która jednocześnie stwarza możliwość prowadzenia sprzedaży w niedziele niehandlowe. Uważnie obserwujemy konkurencję oraz trendy i nie zamykamy się na żadne z rozwiązań, które będzie odpowiadać potrzebom naszych klientów – podał Marcin Łojewski, członek zarządu Kaufland Polska w informacji prasowej. 

Nie padła jednak jasna deklaracja, że sklepy zostaną w niedziele otwarte. W piśmie skierowanym do serwisu Dlahandlu.pl sieć prostuje, że taka deklaracja z ich strony nie padła.  W wysłanym materiale nie padła taka deklaracja, co oznacza, że na ten moment markety sieci Kaufland nie będą otwarte w niedziele niehandlowe - tłumaczy biuro prasowe sieci w rozmowie z Dlahandlu.pl.

Jednak sama informacja na temat wprowadzenia usług pocztowych do sieci spowodowała lawinę komentarzy związków zawodowych. W rozmowie z Tysol.pl, Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności, uznał, że niemieckie markety łamią polskie prawo. 

"Nie zaskoczyło mnie to. Sami w Niemczech nie handlują w niedzielę, a w Polsce nie są w stanie uszanować obowiązującego prawa. Zysk za wszelką cenę i brak poszanowania ludzi, prawa i pracowników. Niestety także polski Orlen i należący do niego Ruch pomagają sieciom handlowym w obchodzeniu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że Ruch podpisał umowę z siecią Polomarket dotyczącą świadczenia usług pocztowych. Dzięki temu sklepy Polomarketu będą mogły być otwarte w niedziele", mówi szef handlowej "S" w rozmowie z Tysol.pl. 

Związkowiec dodał, że nie ma zgody na ponowne odbieranie pracownikom handlu prawa do niedzielnego odpoczynku, a Solidarność walczy o uszczelnienie ustawy. 

Innego zdania jest Związkowa Alternatywa, prowadzona przez Piotra Szumlewicza. Ta organizacja mówi o tym, że należy tę ustawę wyrzucić do kosza i skupić się na podniesieniu pracownikom płac. 

"W tej sytuacji uważamy, że ustawa o handlu w niedziele powinna być całkowicie odrzucona. Obecnie to nie jest zakaz handlu, tylko arbitralne ograniczenia obejmujące coraz mniejszą liczbę sklepów. Warto pamiętać, że podobne ograniczenia nie obejmują wielu innych branż, w tym gastronomii czy rozrywki. Co się wiąże z powyższym, hipermarkety i galerie handlowe mogłyby zostać otwarte w niedziele, ale tylko pod warunkiem radykalnie wyższych płac za pracę w tym dniu niż za pracę w niedziele. Nasza propozycja to 2,5 razy wyższe stawki za pracę w niedziele niż za pracę w dni powszednie. Innymi słowy minimalna płaca godzinowa za pracę w niedziele wynosiłaby 45,75 zł, a minimalna płaca za ośmiogodzinny dzień pracy w niedziele wynosiłaby 366 zł. Dzięki takiemu rozwiązaniu w niedziele pozostałyby otwarte tylko te sklepy, które byłyby gotowe godnie płacić", podaje Związkowa Alternatywa w komunikacie na stronie internetowej. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
koba2020
A ja naiwny myślałem, że dzień wolny jest po to aby się "zregenerować", gdyż nie można pracować 365/365 ?
Mam inną propozycję dla ZWIAZKOWCOW :
- czy kiedykolwiek będziecie opłacani tylko i wyłącznie ze składek związkowych i zapłacicie PIT i ZUS od swoich poborów ?
- "wiszenie" na
A ja naiwny myślałem, że dzień wolny jest po to aby się "zregenerować", gdyż nie można pracować 365/365 ?
Mam inną propozycję dla ZWIAZKOWCOW :
- czy kiedykolwiek będziecie opłacani tylko i wyłącznie ze składek związkowych i zapłacicie PIT i ZUS od swoich poborów ?
- "wiszenie" na etatach w zakładach pracy jest nieetyczne, niemoralne, nieekonomiczne, nieproduktywne jeżeli nie uczestniczy się w procesie produkcyjnym tychże zakładów, a sprawami związkowymi zajmuje się w ramach 8 godz. dnia pracy
iandrew
Jak nie szanują prawa? Właśnie robią to, żeby się do prawa dostosować! Głupie prawo wymusza głupie akcje ze strony podatników i tyle. Tak samo jak podnoszenie podatków nie powoduje wzrostu wpływów do budżetu, bo ludzie zmieniają swoje nawyki i szukają alternatyw. Nic dziwnego
itso_argumentum_ad_ignorantiam
za późno znowu przespali swoja robotę
ncc1701d
Nie było żadnej umowy społecznej, żadnego referendum. Garstka przy władzy, nie pytając o zdanie, narzuciła prawo wyznaniowe całemu narodowi.
elfoot
Wszyscy pracownicy Kauflandu, którym nie pasuje praca w niedzielę, powinni się zwolnić w ramach protestu.
demeryt_69
Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności - kocham ten kraj :)
m1410
Do roboty. A jak nie to sobie niech pracę zmienią. Ja chcę w niedzielę robić zakupy.
marxs
związkowcy=katolscy=mniej niż ZERO(pewien minister z KC PIS)
jarekzbyszek
A księdzu wolno w niedzielę pracować?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki