Skiba: Budżet państwa na minusie po lipcu

Po siedmiu miesiącach roku budżet państwa znów jest na minusie - powiedział PAP Biznes wiceminister finansów Leszek Skiba. Na koniec czerwca Polska miała 9,5 mld zł nadwyżki.

(fot. Marek Wiśniewski / FORUM)

"Potrzeba jeszcze paru dni, żeby dokładnie policzyć dochody i wydatki budżetu po lipcu. Pierwszy obraz wskazuje jednak na to, że jesteśmy na minusie i po siedmiu miesiącach tego roku będziemy mieć deficyt. Nie wiemy, jaka to będzie liczba, wiemy jednak, że będzie poniżej zera" - powiedział PAP Biznes wiceminister finansów.

W połowie roku budżet był na wyraźnym plusie - nadwyżka wynosiła 9,54 mld zł i była najwyższa na tym etapie roku w historii III RP. Zatem w lipcu wydatki budżetu państwa musiały być o blisko 10 mld zł wyższe niż dochody. "To być może efekt księgowania wydatków na wyprawki i inwestycje infrastrukturalne przed debatą o budżecie na 2019 r." - komentują analitycy ING. Z kolei eksperci z mBank Research twierdzą, że "biorąc pod uwagę typową sezonowość wykonania budżetu, deficyt po lipcu br. (a więc ok. 10 mld zł deficytu w samym lipcu) jest dużym zaskoczeniem".

"Deficyt w tej części roku był zaplanowany. W kolejnych miesiącach będzie się on pogłębiał, w ustawie zapisane mamy 41,5 mld zł" - powiedział PAP Biznes Skiba. Nadwyżka osiągnięta w pierwszej połowie roku była nie tylko efektem wyższych od spodziewanych dochodów (przede wszystkim z PIT i CIT) oraz niższej od planu dotacji do ZUS-u, wynikających z dobrej koniunktury w polskiej gospodarce, ale również "przesuwania wydatków, m.in. jeśli chodzi o programy współfinansowane ze środków europejskich".

Na koniec lipca 2017 r. nadwyżka budżetowa sięgała 2,35 mld zł, a cały rok budżet zamknął 25,4 mld zł na minusie wobec planu na poziomie 59,3 mld zł.

(Jeżeli poniższy interaktywny wykres nie wyświetla się poprawnie, przejdź do jego innej wersji)

Na ten rok zaplanowano deficyt w wysokości 41,5 mld zł. Jak mówi wiceminister Skiba, "raczej nie należy oczekiwać, że niewykonanie deficytu osiągnie poziom 20 mld zł, jak niektórzy spekulują".

Cały wywiad jest do przeczytania na stronie PAP Biznes.

MKa/PAP Biznes

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 10 aleks__

I znów 25 mld na minusie w tym roku. Jaki by nie był rząd czy z prawa czy z lewa czy liberalny zawsz kilkadziesiąt miliardów musi od finansjery mojżeszowej pożyczyć żeby rządzić.
No ale ustawa 477 już podpisana w USA. Finansjera musi mieć wszak jakieś zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności dłużnika, a nieruchomości są idealnym zabezpieczeniem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 65 kaczka-po-smolensku

czyzby wina Tuska ??

! Odpowiedz
39 48 dr_ahejm

Bo nam się należało i już proszę nie drążyć tematu.

! Odpowiedz
50 57 search

Znow ktos robi krecia robote wspanialemu rzadowi Najjasniejszej Rzeczpospolitej. Na pewno w tym mieszkal niejaki Donaldinio albo Sad Najwyzszy.
Smiem twierdzic ze kasa pewnie poszla na budowe statkow, elektrykow dronow i tylko chwila a nastapi zwrot i wyplacona zostyanie sowita dywidenda nie dannina na wspanialy rzad najjasniejszej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 47 slc350

To jest coś w rodzaju dzisiaj dostałem wypłatę 2000zł i dzisiaj mówię kolegą, że mam 2000zł ( i to jest prawda) ale już pod koniec tyg. nie mam nic..... a tym już się nie chwalę ,dopóki nie pójdę po kredyt....

! Odpowiedz
154 123 trooper

Elektorat PIS i tak nie kuma co oznacza pogłębianie deficytu w szczycie cyklu koniunkturalnego. Elektorat PIS w większości nawet nie wie co to są cykle koniunkturalne i kiedy można wydawać a kiedy należy zacząć oszczędzać.

Elektorat pis słyszy tylko: 1000+

! Odpowiedz
4 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
52 50 goralnizinny

Polacy wierza - co tydzien w niedziele...

! Odpowiedz
99 67 trooper

Dlatego PIS kampanie wyborczą prowadzi w kościołach. Setki milionów łapówek dla rydzyka to tylko czubek góry lodowej. PIS jedzie po bandzie od mediów po lokalne wiejskie plebanie.

! Odpowiedz
23 28 wektorwg odpowiada trooper

A co ma Rydzyk wspólnego z KK?

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil