PIT 2023

WYKRESY TYGODNIASkandal w Newagu, nowy rekord w hipotekach i ostatnia w tym roku decyzja RPP

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-12-09 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-09 06:00

Za nami pierwszy tydzień grudnia, w którym najwięcej emocji wzbudziła decyzja RPP ws. stóp procentowych. Wielkim zainteresowaniem cieszy się też sprawa skandalu w Newagu, który sprawił, że kurs spółki runął. Co jeszcze rozpalało emocje naszych czytelników? Zapraszamy na podsumowanie tygodnia na wykresach.

Skandal w Newagu, nowy rekord w hipotekach i ostatnia w tym roku decyzja RPP
Skandal w Newagu, nowy rekord w hipotekach i ostatnia w tym roku decyzja RPP
fot. Artit Wongpradu / / Shutterstock

1. Pierwsza od lipca decyzja RPP, która nie wzbudziła kontrowersji na rynkach finansowych

Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od lipca nie zaskoczyła rynku. Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego pozostały na niezmienionych poziomach.

2. Padł rekord w upadłościach konsumenckich. Bankrutów więcej niż po pandemii

Po jedenastu miesiącach roku liczba bankrutów przekroczyła 19 tys. Tym samym przebity został roczny rekord odnotowany w 2021 r. Mijający rok już zapisał się w historii upadłości konsumenckiej jako ustanawiający nowe maksima miesięczne i kwartalne.

Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

3. Rynek hipotek nadal na najwyższym biegu. Napęd daje „Bezpieczny kredyt 2 procent”

Średnia wartość kredytu hipotecznego, o który wnioskowano w listopadzie, ustanowiła nowy rekord. Liczba starających się o finansowanie była o 193 proc. wyższa niż rok wcześniej. Dopalacz w postaci „Bezpiecznego kredytu 2 procent” nadal napędza rynek.

BIK

4. Skandal w Newagu. Spółka zabiera głos

Nowosądecka firma Newag miała zaprogramować swoje pociągi tak, żeby nie mogły ruszyć z okolicy warsztatów konkurencji, która wygrała przetarg na ich przegląd. Odkrycie dokonane przez hakerów kładzie się cieniem na giełdowej spółce milionera Zbigniewa Jakubasa.

Bankier.pl

5. Ceny mieszkań vs wynagrodzenia. Różnica powiększa się na niekorzyść kupujących

Średnio od 6 do ponad 20 pp. szybciej rosły w ostatnich sześciu latach średnie ceny transakcyjne mieszkań od średniego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw – wynika z danych Bankier.pl. Najdłużej na nowe mieszkanie trzeba odkładać w Warszawie.

Bankier.pl

6. EuroPKB: Polska wiceliderem stagnacyjnej Europy

W minionym kwartale Polska odnotowała drugi najszybszy wzrost produktu krajowego brutto wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jednakże nie za bardzo jest się czym chwalić, ponieważ konkurencja dojechała na te zawody w bardzo kiepskiej formie.

Bankier.pl na podstawie Eurostatu

7. Bitcoin najwyżej od 19 miesięcy. Inwestorzy wskakują do pędzącego pociągu

Bitcoin pokonał na początku tygodnia poziom, na którym znajdował się po raz ostatni 19 miesięcy temu. Rekordowa jest jednak także chciwość inwestorów, którzy wskakują do pędzącego pociągu, licząc, że tory nie skończą się za kolejną górką.

Coinmarketcap
Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Od lat blisko tematyki finansowej. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
sterl
kładzie się cieniem ? Przecież to jest kibel i wielomilionowe odszkodowania ...
okragly_stol
Kai znowu skandal. Tesla była pierwsza

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki