REKLAMA

EuroPKB: Polska wiceliderem stagnacyjnej Europy

Krzysztof Kolany2023-12-07 12:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-12-07 12:30

W minionym kwartale Polska odnotowała drugi najszybszy wzrost produktu krajowego brutto wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jednakże nie za bardzo jest się czym chwalić, ponieważ konkurencja dojechała na te zawody w bardzo kiepskiej formie.

EuroPKB: Polska wiceliderem stagnacyjnej Europy
EuroPKB: Polska wiceliderem stagnacyjnej Europy
fot. Daniel Pach / / FORUM

Europejska gospodarka popadła w stagnację, która już w bieżącym kwartale może przeistoczyć się w tzw. techniczną recesję rozumianą jako przynajmniej dwa następujące po sobie kwartały realnego spadku PKB. W III kwartale 2023 roku produkt krajowy brutto strefy euro zmniejszył się 0,1% kdk – wynika z danych zaprezentowanych przez Eurostat. Natomiast w całej Unii Europejskiej PKB był taki sam jak w poprzednim kwartale (0,0% kdk).

Bankier.pl na podstawie Eurostatu

Był to już czwarty kwartał z rzędu stagnacji gospodarczej w Europie. W rezultacie roczna dynamika PKB spadła w pobliże zera zarówno w przypadku strefy euro, jak i całej UE. W obu przypadkach wyniosła ona w III kwartale 0,1% rdr. Dla porównania, jeszcze rok temu unijna gospodarka rosła w tempie przekraczającym 2%.

Europa na krawędzi łagodnej recesji

W III kwartale 2023 roku już w 13 krajach UE odnotowano spadek PKB względem poprzedniego kwartału. Kwartał wcześniej gospodarka kurczyła się w 9 państwach unijnych. Najgłębszy regres w tym ujęciu Eurostat odnotował w Irlandii (-1,9% kdk), Estonii (-1,3%), Finlandii (-0,9%) oraz w Czechach i Austrii (po -0,5%). Wśród największych gospodarek UE pod kreską znalazły się jeszcze Niemcy (-0,1%), Holandia (-0,2%) oraz Szwecja (-0,3%). W 5 krajach Unii wystąpiła tzw. techniczna recesja.

Bankier.pl na podstawie Eurostatu

Przynajmniej dwa kolejne kwartały z rzędu spadku PKB mają za sobą Irlandia, Estonia, Austria, Szwecja i Holandia. We wszystkich tych gospodarkach produkt krajowy brutto w trzecim kwartale był też realnie (czyli po uwzględnieniu inflacji) niższy niż w III kwartale 2022 r. Ujemną roczną dynamikę PKB odnotowały także Węgry, Luksemburg oraz Niemcy, Finlandia i Czechy.

Na tym tle pozytywnie wyróżnia się wąska grupa krajów ze wschodnich i południowych rubieży UE. Największy kwartalny przyrost PKB odnotowano na Malcie (2,4% kdk) oraz w Polsce (1,5% kdk), na Cyprze (1,1%), a także w Rumunii i na Węgrzech (po 0,9%). Więcej na temat stanu i struktury polskiego PKB można przeczytać w tekście zatytułowanym „Początek ożywienia. Ma być tylko lepiej”.

Oczekiwania na rok 2024 są takie, że w Europie ma on przynieść ożywienie gospodarcze po płytkiej recesji z drugiej połowy bieżącego roku. W Polsce owo ożywienie najprawdopodobniej rozpoczęło się już w III kwartale i powinno nabierać rozpędu w kolejnych okresach. Zagrożeniem dla tego scenariusza cały czas pozostaje zbyt wysokie zadłużenie w wielu krajach świata oraz wciąż zbyt wysoka inflacja tłumiąca siłę nabywczą konsumentów.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
po_co
Jak dobrze pamiętam to rok temu wszystkie raporty miały przekonać Polaków, że będą żyli w kraju o największej w Europie inflacji i o najwolniejszym wzroście gospodarczym.

Szlag mnie trafia jak widzę ile ludzi woli wierzyć w zagraniczne źródła które mają interes w tym aby to ich macierzyste kraje się rozwijały niż wierzyć we
Jak dobrze pamiętam to rok temu wszystkie raporty miały przekonać Polaków, że będą żyli w kraju o największej w Europie inflacji i o najwolniejszym wzroście gospodarczym.

Szlag mnie trafia jak widzę ile ludzi woli wierzyć w zagraniczne źródła które mają interes w tym aby to ich macierzyste kraje się rozwijały niż wierzyć we własne zdolności i sprawczość.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
No swietnie ale biorąc pod uwagę ile kasy zostało przepalone w III q przed wyborami, paliwo po kosztach 13 tki 14tki, swieta pieroga, doplaty do zboża i nawoza, laptopy i głupoty zadłużanie się ponad miare to ten wzrost i tak był NADE SKROOMNY! Nie da się tak długo jechać robiąc taki festyn z panstwa jaki pis zrobiło przed wyborami.
bha
Cóż.... A z czego te krajowe PKB mają niby rosnąć i rosnąć????.Może z tego od dekad codziennie rosnącego w wielu krajach zadłużenia ogólnego, a może z tych od dekad tak niby co roku wszystkim w ogromie zawodów stale niby rosnących płac i stawek??, a może z tych od dekad tak niby coraz godniejszych i godniejszych niby dla wszystkich Cóż.... A z czego te krajowe PKB mają niby rosnąć i rosnąć????.Może z tego od dekad codziennie rosnącego w wielu krajach zadłużenia ogólnego, a może z tych od dekad tak niby co roku wszystkim w ogromie zawodów stale niby rosnących płac i stawek??, a może z tych od dekad tak niby coraz godniejszych i godniejszych niby dla wszystkich na rynku i w gospodarce płac, stawek???,a może z tej tak niby stalej malejącej w statystykach inflacji szczególnie NIBY najmocniej spadającej w detalu????, a może z tej od dekad coraz mocniejszej nie tylko rynkowej grze pozorów i udawania jarząbka że nie jest tak żle, a będzie jeszcze lepiej i lepiej i co najważniejsze w tym Niby dla wszystkich?????. Niestety z tego wszystkiego to daleko rynek, gospodarka a wraz z nią i wiele wiele wiele etc i firm, biznesów usług itd raczej daleko już nie zajedzie!!! jak w końcu tylko na swoją bez dalszych pespektyw nie rozwojową bocznicę.
jas2
Wiemy. Jarząbek już dawno mówił.
niederfurzdorf
Eee tam ! Nie ma się czym chwalić bo konkurencja była słaba . No ale jak będziemy mieć Donka to o zielonej wyspie (kiedyś 0,8%) jeszcze nasze prawnuki będą się w szkołach uczyć! Trener II klasy Jarząbek Wacław jeszcze piosenkę łubu dubu zaśpiewa !
poleh
Gdyby nie uwzględniać w PKB wszystkich przekazanych pomocy Ukrainie, to nie byłoby się czym przechwalać :) bo większość ludzi mylnie uważa, że jak PKB urosło to znaczy, że żyje się lepiej, a to nie prawda. PKB to konsumpcja (C),inwestycje (I), zmiana stanu zapasów (Z), a także wydatki rządowe (G). Czyli gdyby C,I,Z były stałe, a Gdyby nie uwzględniać w PKB wszystkich przekazanych pomocy Ukrainie, to nie byłoby się czym przechwalać :) bo większość ludzi mylnie uważa, że jak PKB urosło to znaczy, że żyje się lepiej, a to nie prawda. PKB to konsumpcja (C),inwestycje (I), zmiana stanu zapasów (Z), a także wydatki rządowe (G). Czyli gdyby C,I,Z były stałe, a G wzrosły ( bo wypłacano świadczenia pieniążne dla ukraińców, przekazywano zapasy broni i pomoc humanitarną, którą następnie trzeba było zakupić by uzupełnić braki, w zamian nic nie dostając) to PKB urośnie strasznie urośnie, ale czy Polska coś zyskała? Zobaczcie ile firm się zamknęło, największa liczba upadłości konsumenckiej, przemysł kiepsko idzie... a tu z drugiej strony mamy wzorst PKB. Każdy myślący i umiejący spojrzeć rzetelnie na dane zrozumie :) Przecież inflacja również powoduje wzrost PKB, bo 10 chlebów po 6 zł = 60 zł, a 5 lat = 15zł :)
mariuszpetryka70
To dobra wiadomość,więc dlaczego z nutą pesymizmu..

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki