REKLAMA
PIT 2023

Bitcoin najwyżej od 19 miesięcy. Inwestorzy wskakują do pędzącego pociągu

Michał Misiura2023-12-04 10:18, akt.2023-12-04 11:46redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-04 10:18
aktualizacja
2023-12-04 11:46

Bitcoin pokonał dziś poziom, na którym znajdował się po raz ostatni 19 miesięcy temu. Rekordowa jest jednak także chciwość inwestorów, którzy wskakują do pędzącego pociągu, licząc, że tory nie skończą się za kolejną górką.

Bitcoin najwyżej od 19 miesięcy. Inwestorzy wskakują do pędzącego pociągu
Bitcoin najwyżej od 19 miesięcy. Inwestorzy wskakują do pędzącego pociągu
fot. Omar Marques / /  Zuma Press / Forum

W poniedziałek, 4 grudnia, około godziny 7:30 bitcoin przekroczył poziom 41 700 USD niewidziany na tym aktywie od kwietnia 2022 roku. Trzy godziny później cena pierwszej kryptowaluty wciąż oscyluje w tej okolicy zyskując 5,6% (dane CoinMarketCap). Ostatni raz bitcoin kosztował tyle co dziś 19 miesięcy temu przed głośnym upadkiem kryptowaluty Terra Luna, po którym nastąpiła trwające wiele miesięcy bessa. Od początku roku BTC umocnił się o ok. 150%.

Tygodniowy wykres bitcoina (Coinmarketcap)

Najważniejsza kryptowaluta ciągnie za sobą resztę rynku. Ethereum, będące drugim największym cyfrowym aktywem, zyskuje dziś 4,5%. BNB oraz XRP rosną odpowiednio o 2,3% i 3,2%. Według danych CoinMarketCap całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut przekroczyła 1,55 bln dolarów.

Tygodniowy wykres ethereum (Coinmarketcap)

Rosnącym kursom towarzyszy także wzrost zjawiska FOMO (Fear of missing out). Obrazuje to kryptowalutowy indeks Strachu i Chciwości (Fear and Greed Index), który pokazał dziś wartość 74 punktów, oznaczającą chciwość. Tak wysoki wynik obserwowano na nim po raz ostatni w listopadzie 2021 roku w okolicach szczytu kryptowalutowej hossy. Cena bitcoina sięgnęła wówczas prawie 69 tys. dolarów.

Inwestorzy kupują kryptowaluty, oczekując zatwierdzenia pierwszego ETF-u typu spot na bitcoina w Stanach Zjednoczonych. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) została w tym roku zasypana wnioskami o dopuszczenie do obrotu giełdowych funduszy śledzących kurs największej kryptowaluty. W kolejce dokumentów czekających na decyzję regulatora znajduje się m.in. aplikacja złożona przez BlackRock, Invesco i Fidelity.

W środowisku bitcoinowych inwestorów panuje przekonanie, że uruchomienie ETF-u typu spot przyciągnie do rynku świeży kapitał. W odróżnieniu od funkcjonujących w USA ETF-ów na kontrakty futures BTC, tego rodzaju notowane na giełdzie fundusze inwestycyjne, mają posiadać bezpośrednie zabezpieczenie w bitcoinach jako aktywie bazowym. To mogłoby przyczynić się dodtkowo do umocnienia kursu.

Decyzja SEC nie jest pewna, ale rozstrzygnięcie może pojawić się w najbliższych dniach lub tygodniach. W listopadzie regulator odbył szereg spotkań z firmami ubiegającymi się o zatwierdzenie ETF-u typu spot na bitcoina. W tym dwukrotnie z przedstawicielami BlackRock oraz raz (29.11) z reprezentacją Grayscale. Do tej pory SEC odrzucał wszystkie wnioski o rejestrację tego typu produktu. Z drugiej strony regulator jest poddawany coraz większym naciskom ze strony niektórych amerykańskich polityków oraz lobbystów branży.

Innym scenariuszem, który może być właśnie rozgrywany przez bitcoinowych inwestorów, jest oczekiwanie na nadchodzący halving. Cykliczne wydarzenie, które ma nastąpić za 141 dni, sprawi, że zmniejszy się tempo tworzenia nowych bitcoinów. Historycznie halvingi były często początkiem dużych ruchów cenowych pierwszej kryptowaluty. Oczywiście nie ma żadnej gwarancji, że stanie się tak również tym razem w innym otoczeniu makroekonomicznym.

W ostatnich dniach o kryptowalutach w ogólnopolskich mediach było głośno za sprawą oświadczenia majątkowego Sławomira Mentzena. Lider Konfederacji wykazał w nim posiadanie 33,7 o wartości prawie 4,9 mln złotych. Po ostatnich wzrostach wycena tej pozycji w majątku polityka to 5,58 mln zł. 

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (72)

dodaj komentarz
jas2
Na 65 komentarzy ostało się 21. Czy zostały same merytoryczne? Przeciwnie. Wszystkie merytoryczne zostały usunięte.
lightning_network
Możecie się zżymać, ale nie po to BlackRock się załadował w Bitcoina aby na nim umoczyć.
Już niedługo usłużne media zrobią owieczkom takie przełożenie wajchy i takie pranie mózgu jaki to Bitcoin jest świetny bo redukuje ilość metanu przy produkcji ropy naftowej i stabilizuje sieć energetyczną - że Wam gały z orbit wyjdą, LOL
holden7
Jak Black Rock się ładował to nikt nie zabraniał drobnicy też się ładować.
lightning_network odpowiada holden7
drobnica to z reguły czeka, aż pojawią się artykuły w "Pani Domu" że teraz to już warto kupować Bitcoina... ;)
holden7 odpowiada lightning_network
Tylko za pierwszym razem. Potem kupują na górce, potem przeżywają tragedię jak spada i sprzedają w dołku. Potem drugą tragedię gdy widzą jak rośnie i już mają lekcję na następny cykl.
zoomek
Nie po to $cierwo, samo jądro $ystemu jak Black Rock się ładuje aby durniom zrobić dobrze. To jest rzeczywiście słuszne wskazanie komu na tym zależy.
Sęk ju głuptasku.
lightning_network odpowiada zoomek
i proszę, w końcu nawet BlackRock ładuje się "w cebulki tulipanów"
i zrobi dobrze tym, którzy nie uwierzyli w tę narrację usłużnych mediów i swój rozum mieli
felipesku
Cena BTC rośnie tylko ze względu na zwiększająca się trudność wydobycia, gdyby nie to koparki już by stanęły.
zoomek
To jest scam banksterów, zrozumiecie jak będzie za późno.
https://www.bitchute.com/video/iYAeBYqPoZCt/
https://www.bitchute.com/video/armbDoAmncZ0/
oba mają po półtorej minuty
bulu
Klasyczne ubieranie ulicy. Skoro już się pojawiają wiadomości w mianstreamie o wielkich wzrostach, to znak, że czas wychodzić z pozycji. Czas na wskakiwanie do "pędzącego pociągu" mieliście parę miesięcy temu.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki