REKLAMA

Ceny mieszkań vs wynagrodzenia. Różnica powiększa się na niekorzyść kupujących

Marcin Kaźmierczak2023-12-06 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-06 06:00

Średnio od 6 do ponad 20 pp. szybciej rosły w ostatnich sześciu latach średnie ceny transakcyjne mieszkań od średniego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw – wynika z danych Bankier.pl. Najdłużej na nowe mieszkanie trzeba odkładać w Warszawie.

Ceny mieszkań vs wynagrodzenia. Różnica powiększa się na niekorzyść kupujących
Ceny mieszkań vs wynagrodzenia. Różnica powiększa się na niekorzyść kupujących
/ Shutterstock

Największe różnice odnotowano w Warszawie, gdzie średnie stawki płacone za nowe mieszkania wzrosły względem 2017 r. wzrosły o 78,8 proc. W tym czasie średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o nieco ponad 58 proc.

Bankier.pl

W tym czasie średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o nieco ponad 58 proc.

Bankier.pl

Przyjrzyjmy się zatem, o jakich kwotach mówimy. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu 2017 r. średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w analizowanych miastach wahało się od 3865 zł w Lublinie do 5292 zł w Warszawie.

Bankier.pl

Wówczas, zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego za III kw. 2017 r., za mieszkania w stanie deweloperskim płacono średnio od ok 4,9 tys. zł/mkw. w Łodzi do 7,8 tys. zł/mkw. w Warszawie.

Oznacza to, że na odłożenie równowartości 60-metrowego mieszkania potrzeba było od 72 (Łódź), do 93 pensji średnich pensji brutto (Kraków).

Bankier.pl

Sześć lat później, we wrześniu 2023 r. średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw kształtowało się na poziomie od 6262 zł w Lublinie do 8379 zł w Warszawie. Średnie stawki transakcyjne na rynku pierwotnym w przeliczeniu na metr kwadratowy wahały się z kolei od ok. 8,7 tys. zł w Łodzi do 14 tys. zł w Warszawie. 

Stosując ten sam współczynnik, równowartość 60-metrowego mieszkania, wynosiła od 76 (Łódź) do 100 średnich pensji (Warszawa).

Bankier.pl

Próg 10 tys. zł przekroczony został w tym przypadku także we Wrocławiu (średnio 11 713 zł/mkw.), Krakowie (średnio 12 240 zł/mkw.), Gdańsku (średnio 11 643 zł/mkw.) i Poznaniu (10 689 zł/mkw.). Krócej byłoby napisać, że wśród analizowanych miast średnio poniżej 10 tys. zł/mkw. za nowe mieszkania płacono jedynie w Lublinie i Łodzi.

Bankier.pl

Jak Polska wypada na tle innych państw Europy? Zgodnie z raportem Deloitte Property Index 2023, najdłużej na własne mieszkanie muszą odkładać Słowacy. W tym przypadku na 70-metrowy lokal potrzebują odłożyć średnio 14,1 rocznych pensji brutto. W kolejnych w zestawieniu Czechach współczynnik ten wyniósł 13,3, a w Serbii 11,8.

Bankier.pl

W Polsce na zakup 70-metrowego mieszkania, zgodnie z danymi Deloitte, potrzeba było nieco ponad 8 rocznych pensji (8,1). Najmniej czasu, by stać się właścicielami analizowanego lokalu, potrzebowali Norwegowie i Belgowie – ok. 4,5 roku.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (50)

dodaj komentarz
2kbb
Rozchodzace sie nozyce pracy brutto vs ceny mieszkan co spowoduja.? Ze coraz wiecej osob bedzie wynajmowac zamiast kupowac a to nabija kolejna kase juz tym zarabiajacym na wynajmie mieszkan?. Pytanie tylko w ktorym miejscu tego trendu wzrostowego jestesmy? Czy jeszcze w fazie wzrostu przez kilka-kilkanascie miesiecy czy wlasnie znajdujemy Rozchodzace sie nozyce pracy brutto vs ceny mieszkan co spowoduja.? Ze coraz wiecej osob bedzie wynajmowac zamiast kupowac a to nabija kolejna kase juz tym zarabiajacym na wynajmie mieszkan?. Pytanie tylko w ktorym miejscu tego trendu wzrostowego jestesmy? Czy jeszcze w fazie wzrostu przez kilka-kilkanascie miesiecy czy wlasnie znajdujemy sie na jej szczycie a przed nami przepasc.? Tusk nie poradzi sobie z rzadzeniem przy takich oszolomach jak Holownia i miernotach jak Kamysz. Silna zlotowka juz ciazy eksporterom i jedyny ratunek to sa spadajace ceny gazu i ropy...! Dochodzimy jednak powoli do sciany. Jezeli ropa pojdzie w gore albo pogorszy sie rynek pracy w PL to zacznie sie szybki zjazd cen mieszkan..!
2kbb
Ktos wie czemu ma sluzyc ten artykul pokazujacy zarobki brutto vs ceny mieszkan.??? K... misiu... K... sie liczy.
2kbb
To jest ten sam efekt jak na gieldzie. Jezeli sprzataczka i fryzjerka kupuje akcje to czas uciekac z gieldy a teraz z rynku nieruchomosci. PIS wykorzystal budownictwo jako silnik napedowy gospodarki, przy zamrozeniu MSP z powodu wysokich stop % i niskiego PKB. To bylo najlatwiejsze wprowadzic BK2% i sprytnie dzieki czemu PL przejdzie To jest ten sam efekt jak na gieldzie. Jezeli sprzataczka i fryzjerka kupuje akcje to czas uciekac z gieldy a teraz z rynku nieruchomosci. PIS wykorzystal budownictwo jako silnik napedowy gospodarki, przy zamrozeniu MSP z powodu wysokich stop % i niskiego PKB. To bylo najlatwiejsze wprowadzic BK2% i sprytnie dzieki czemu PL przejdzie sucha noga w PKB przy recesji w DE z ktorymi mamy 30-35% posrednio obrotow handlowych. Jest tylko jeden problem. DE wchodza w ciagly okres recesji i spowolnienia PKB przez Chiny i slabosc Strefy Euro a stopy % w PL nie spadna do poprzednich poziomow przez kilka lat. Jeszcze jest kasa na rynku ale widac juz oznaki przegrzania rynku nieruchomosci w PL i Europie ktora traci konkurencyjnosc do Azji i USA.
czeslaw2020
Dane potwierdzją tylko moją teze że peroniarze co marzą o niskich cenach na mieszkania już się z tego peronu nie ruszą. Po prostu nozyce na mieszkania i ich zarobkow coraz bardziej się rozwidlają aż zakup mieszkania przestaje być w ich przypadku mozliwy. Moze w końcu to zrozumiją zamiast wylewać tu swe płacze.
2kbb
Czyli co to spowoduje ? Ze coraz wiecej osob bedzie wynajmowac zamiast kupowac a to nabija kase juz tym zarabiajacym na mieszkaniach. Pytanie tylko w ktorym miejscu tego trendu wzrostowego jestesmy? Czy jeszcze w fazie wzrostu przez kilka-kilkanascie miesiecy czy wlasnie znajdujemy sie na jej szczycie a przed nami przepasc. Tusk Czyli co to spowoduje ? Ze coraz wiecej osob bedzie wynajmowac zamiast kupowac a to nabija kase juz tym zarabiajacym na mieszkaniach. Pytanie tylko w ktorym miejscu tego trendu wzrostowego jestesmy? Czy jeszcze w fazie wzrostu przez kilka-kilkanascie miesiecy czy wlasnie znajdujemy sie na jej szczycie a przed nami przepasc. Tusk nie poradzi sobie z rzadzeniem przy takich oszolomach jak Holownia i miernotach jak Kamysz. Silna zlotowka juz ciazy eksporterom i jedyny ratunek to sa spadajace ceny gazu i ropy...! Dochodzimy jednak powoli do sciany. Jezeli ropa pojdzie w gore albo pogorszy sie rynek pracy w PL to zacznie sie szybki zjazd...!
jsunday
ten artykuł to ilustracja zidiocenia mediów i potwierdzenie braku elementarnej wiedzy
kolo wziął sobie płace brutto i zestawił z cenami, które nie istnieją (brak źrodła danych)

trzeba mieć ujemny iloraz inteligencji, żeby wziąć płace brutto

2kbb
K... misiu sie liczy. K... Wystarczy zadac sobie pytanie kto trzyma za morde deweloperow albo kto z nimi wspolpracuje i czerpie z tego korzysci w duzych miastach. Kto daje najlepsze grunty i lokalizacje czy obniza ceny za sprzedawane mienie miejskie, gminne, powiatowe...!
jpelerj
To dosyć oczywiste - okres dmuchania bańki zaczyna się od takich proporcji. Podręcznikowo - do 2019 były wzrosty, które w 2020 zmieniły się w dmuchanie bańki a potem wysiłki rządu PIS i Glapińskiego dopompowały bańkę do maksimum. No to poczekajmy na nowy rząd.
2kbb
Tusk bedzie ta banke dmuchal jeszcze bardziej bo musi zasilic swoich ziomali rzadzacych w duzych miastach ze swoimi ''deweloperami'' zbudowanymi na funkcjonariuszach SB i PZPR.
PIS zostawil kilka kukolczych jaj ale Tusk po 2 latach rzadow rozkradnie juz wszystko az do zawalenia sie gospodarki. Polacy jeszcze nie
Tusk bedzie ta banke dmuchal jeszcze bardziej bo musi zasilic swoich ziomali rzadzacych w duzych miastach ze swoimi ''deweloperami'' zbudowanymi na funkcjonariuszach SB i PZPR.
PIS zostawil kilka kukolczych jaj ale Tusk po 2 latach rzadow rozkradnie juz wszystko az do zawalenia sie gospodarki. Polacy jeszcze nie maja pojecia co ich czeka. Wyznacznikiem tego bedzie tapniecie na rynku transportu juz w 2024 kiedy Ukraincy dopuszczeni do rynku EU zaczna przejmowac nasz rynek w Europie... Geobbelsi pieknie rozgrywaja Polske i cale CEE...!
nodd
Suweren wspaniałomyślnie zasponsorował kredyty BK2% dla "uchodźców" ze wschodu. Teraz musi się wziąć ostro do roboty i zacisnąć pasa by było przez kolejne 10 lat na dopłaty dla banków. A najśmieszniejsze, uzna, że to banki są złe :)

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki